styczeń

22

2014

Dobre dane napływają z całego świata.

Dzisiejsze dane dotyczące produkcji przemysłowej opublikowane przez GUS idealnie dopasowują się do pozostałych pozytywnych informacjach płynących ze świata, mimo iż cześć z nich nie jest aż tak dobra jak oczekiwano.

Dobre dane dotyczące produkcji

Wtorek był dniem kiedy GUS ogłosił dane dotyczące produkcji w Polsce. Są dobre nawet bardzo ale nie aż tak jak te spodziewane. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w grudniu 6,6% co jest świetnym rezultatem, lecz rynek oczekiwał ponad 10,5% rok rocznego wzrostu. Za główną przyczynę podaje się niską aktywność sektora energetycznego oraz publicznego. Dane od sezonowane wyniosły natomiast 5,2%. Niska inflacja także dała o sobie znać bardziej niż się tego spodziewano i ceny produkcji spadły o 0,9 czyli o 0,3 punkty procentowe mniej w stosunku do oczekiwanych 1,2%. Wyniki te chociaż słabsze od oczekiwanych świadczą jednak bardzo dobrze o dobrej kondycji naszej gospodarki gdyż są one najlepsze w 2013 co pozytywnie nastraja na nowy 2014. Jest to spowodowane głównie rosnącym popytem wewnętrznym oraz poprawiającą się sytuacją państw trzecich z którymi Polska utrzymuje intensywne kontakty handlowe.

Warto dodać iż Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę PKB dla nas. Te dane mogą zachęcić Rade Polityki Pieniężnej do utrzymania wyjątkowo niskich stóp procentowych na poziomie 2,5%, zamiast je podwyższać w drugiej ołowie 2014 r. Jest to dobra informacja dla kredytobiorców gdyż silna gospodarka powinna oddziaływać pozytywnie na wahania kursu złotówki co przełoży się na tańsze franki, które według części analityków są przewartościowane.

Japonia także notuje wzrost

Polityka wpompowywania pieniądza do gospodarki zdaje się być skuteczną receptą na wyjście z kryzysu. Po USA obecnie zostało to udowodnione w Japonii. Kraj kwitnącej Wiśni opublikował dane dotyczące wzrostu PKB w 2013 rok i ma on wynieść ponad 2,5%-2,9%. Także inflacja jest zadowalająca i wynosi 0,7-0,9%. Polityka osłabiania Jena przez premiera Shinto Abe zdaje się wiec potwierdzać swoją skuteczność.

Bank Anglii osiąga cel inflacyjny

Bank Anglii również kontynuuje swoją politykę niskich stóp procentowych wynoszących 0,5%. Także program ilościowego skupu aktywów wynoszący 375 mld funtów nie ulegnie zmianie. Jest to zaskakujące zwłaszcza że po raz pierwszy od 2009 r. udało się osiągnąć cel inflacyjny jakim jest 2%. FED którego program QE jest naśladowany przez bank Anglii jest właśnie wyhamowywany z związku z dobrymi osiągami gospodarki lecz inflacja jest nadal wyjątkowo niska.

Kursy walut

Na chwilę obecną zmiany kursu prawnego środka płatniczego w Polsce są znikome. Frank spada o 0,04% natomiast euro o 0,02. Dolar jako jedyny drożeje o 0,1%. Zyskuje także w stosunku do euro 0,1% i jednostka waluty wspólnotowej ma obecnie wartości 1,35 dolara. Jak więc widać pozytywne dane z kraju nie miały większego wpływu na jego walutę.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.