grudzień

29

2014

Podsumowanie roku na rynku walutowym

Ostatnie dni przed Sylwestrem to czas rozliczeń i podsumowań mijającego roku. Manipulacje, załamania, niepewność - na rynku walutowym wiele się działo. Przypominamy najciekawsze wydarzenia 2014r.

SZWAJCARSKIE ZŁOTO I UJEMNE STOPY PROCENTOWE

Szwajcaria to kraj, który w mijającym roku bardzo często pojawiał się na ustach wszystkich ekonomistów i komentatorów rynku. Słowo „frank” odmieniano przez wszystkie przypadki, a frankowi cze doświadczyli rzeczywistej huśtawki nastrojów zapewnionej przez szwajcarskie władze – najpierw dzięki „złotemu referendum” ,a następnie szokującej wiadomości o wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych. To pierwsze dotyczyło, jak pamiętamy, oparcia rezerw walutowych kraju w 20 procentach o złoto (gdy dziś to tylko 8 procent) jak i powrotu rezerw kruszcu z zagranicy. W konsekwencji mogłoby to spowodować znaczny wzrost wartości tej waluty ze względu na zakup przez SBN ogromnej ilości złota w ciągu 5 lat. Jednak wszyscy kredytobiorcy mogli odetchnąć z ulgą, bo ponad ¾ wyborców było całkowicie przeciwnych zmianom.

Kolejnym, zaskakującym wydarzeniem było ogłoszenie przez Bank Centralny Szwajcarii ujemnych stóp procentowych . Zdecydowano się na tak drastyczne posunięcie, aby zniechęcić inwestorów zagranicznych do lokowania kapitału na szwajcarskim rynku, bo to umacnia franka i w konsekwencji spowalnia eksport, na którym Szwajcarom bardzo zależy. Zaczęto spekulować na ile obniżenie stawki LIBOR może mieć wpływ na wysokość kredytów. Pojawiła się nawet kuriozalna, ale czysto hipotetyczna możliwość, że banki w przypadku ujemnej stopy LIBOR (części składowej większości kredytów) będą musiały dopłacać klientom do spłacających rat, ale taka możliwość wykluczona jest już w większości umów kredytowych. Analitycy przewidują, że mimo początkowego optymizmu, praktycznie nic się nie zmieni, bo LIBOR już obecnie jest utrzymywany na poziomi bliskim zeru.

MANIPULACJE WALUTOWE

W listopadzie 2014r, po trwającym ponad rok śledztwie, 5 głównych, światowych banków ( m.in. szwajcarski UBS i Citibank) zostało ukarane rekordowymi karami finansowymi za manipulacje na kursach walutowych. Wykryto, że traderzy tych banków wymieniali się poufnymi informacjami , aby później wykorzystać je na swoją korzyść. Oczywiście zostali zwolnieni, banki zapłaciły kary (łącznie rekordowe 2,5 mld euro, choć przy średnim dziennym obrocie wynoszącym 5,3 biliona wypada to dość blado), a konsekwencją śledztw są mniejsze obroty na rynkach finansowych spowodowane wycofywaniem się kolejnych banków.

HOJNE CHINY

Władze z Pekinu znalazły sposób na polepszenie statusu Chin w światowej gospodarce i umocnienie pozycji swojej waluty. Są gotowe pożyczyć każdą ilość juanów dowolnemu państwu będącemu w potrzebie, czyniąc się tym samym pożyczkodawcą ostatniej instancji i ogromną konkurencją dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak nie trudno się domyślić, zabezpieczają w ten sposób swoje interesy, podczas gdy MFW wymagał reform mających na celu reformę gospodarki danego kraju. Jak do tej pory z pomocy skorzystała Argentyna(2,3 mld dolarów) i Wenezuela(4 mld dolarów), czyli kraje skonfliktowane z USA i ich sojusznikami oraz niechętnie proszące o pomoc MFW.

KRYZYS RUBLA

Świeży i gorący temat, którego skutki będziemy na pewno odczuwać jeszcze w 2015r. Rubel stracił na wartości ponad 40%, a inflacja sięgnęła 10%. W celu ratowania waluty doszło nawet do kuriozalnego podniesienia stóp procentowych z 5,5% do 17%. Przyczyn jest wiele, a do najważniejszych trzeba zaliczyć taniejącą ropę naftową i sankcje z zachodu. W ostatnich dniach sytuacja zaczęła się stabilizować dzięki nakazowi Kremla o sprzedaży części wpływów walutowych przez największych rosyjskich eksporterów.

Komentarze



  • mee 9 lat temu

    a złotówka tanieje

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.