październik

26

2013

Podsumowanie wydarzeń na rynku walutowym forex w tygodniu 21 - 25 października

Za nami kolejny tydzień emocji związanych z nowymi poziomami nie obserwowanymi od dawna na parze USD/PLN. Złoty umocnił się szczególnie do funta i dolara, głównie za sprawą pozytywnych doniesień z polskiej gospodarki. Indeks WIG20 z nawiązką odrobił symboliczną stratę z poprzedniego tygodnia rosnąc aż o około 2%.

PONIEDZIAŁEK, 21 PAŹDZIERNIKA

EUR: Poniedziałkowe wydarzenie na rynku walutowym rozpoczęły publikacje inflacji producenckiej w Niemczech za wrzesień. Tak jak zakładano inflacja wzrosła. Odczyt z godz. 8:00, który był na poziomie 0,3% w ujęciu miesięcznym, przerósł oczekiwania analityków, spodziewających się wzrostu tylko do 0,1%. Sytuacja w przypadku porównania r/r wygląda mniej zachwycająco i mamy dane zgodne z prognozą na poziomie -0,5%. Słowacja prezentowała wrześniową stopę bezrobocia, która wbrew gorszym oczekiwaniom pozostała na poziome 13,8%.
USD: Z informacji o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA dowiadujemy się, iż rynek ten kurczy się do 5,29 mln i spadek ten był sygnalizowany przez analityków.

WTOREK, 22 PAŹDZIERNIKA

PLN: Wtorek przyniósł wiele wyjaśnień, jeśli chodzi o stan polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna za wrzesień nie przyspieszyła tak znacząco jakby wskazywały na to prognozy. Spodziewano się wzrostu do 4,4%, a okazało się faktycznie, że rośnie tylko o 3,9%. Jest to i tak wynik lepszy niż poprzednio, gdy sprzedaż detaliczna wynosiła 3,4%. W ujęciu m/m mamy spadek do -0,9% z -0,7%. Wrześniowa stopa bezrobocia w Polsce pozostała na poziomie niezmienionym, czyli 13%. Dalsze dane z godz. 10:00 dotyczyły koniunktury gospodarczej. Generalnie klimat w przetwórstwie przemysłowym w Polsce lekko poprawił się w październiku 2013 roku, a obrazujący ją indeks wzrósł do -1 pkt z -2 pkt. Nie było jednak w tych danych żadnych rewelacji. Gorzej wypadł wskaźnik w budownictwie. Złotówka po tych danych zareagowało umocnieniem do poziomu 3,0170, co było jednocześnie rekordem w tym roku.
USD: Sporą dawkę emocji dostarczyły dane z USA o sytuacja na rynku pracy. Wielu ucieszył fakt, iż stopa bezrobocia spada do 7,2% względem 7,3% jakie zakładano. Wpatrując się jednak głębiej w dane zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym to negatywne zaskoczenie. Oczekiwania analityków wynosiły 180 tys., a w rzeczywistości było to zaledwie 126 tys., co jest wynikiem znacznie gorszym niż poprzednio. Indeks FED z Richmond na poziomie 1 wobec oczekiwanego –1, oznaczał lepsze dane za październik. Na plus okazały się jeszcze wydatki na inwestycje budowlane za sierpień, gdzie wystąpił wzrost do +6% wobec oczekiwanych 0,4.

ŚRODA, 23 PAŹDZIERNIKA

EUR: We Francji faktycznie indeks zaufania konsumentów zgodził się z przewidywaniami analityków i wyniósł on 98.
GBP: w kalendarzu miało miejsce posiedzenie Banku Anglii.
USD: W środę wydarzeniami skupiającymi uwagę były przede wszystkim doniesienia z amerykańskiego rynku. O godz. 13:00 cotygodniowe wnioski o kredyt hipoteczne spadły do -0,6% z 0,3%. Następnie wzrosły ceny eksportu w ujęciu miesięcznym do 0,3% z -0,5%. Ceny importu pozostały na niezmienionym poziomie 0,2%. Oczekiwania względem indeksu cen nieruchomości FHFA za sierpień okazały się trochę na wyrost. Zakładano w prognozach poziom 0,8%, a w rzeczywistości odczyt wyniósł 0,3%.

CZWARTEK, 24 PAŹDZIERNIKA

EUR: Ogólnie przyjmując wstępne wskaźniki PMI wypadły fatalnie. We Francji spadł wskaźnik PMI dla przemysłu i dla usług. Prognozy na poziomie odpowiednio: przemysł i usługi 50,1 i 51,3, okazały się za wysokie, bo w rzeczywistości było 49,4 i 50,2. W Niemczech indeks PMI dla przemysłu okazał już się zgodny z prognozą, czyli 51,5, natomiast usługi wypadły gorzej wynosząc zaledwie 52,3 wobec 53,9. Nie dziwi, że i cała strefa euro ma odczyty gorsze dla PMI. W III kwartale spada nieznacznie bezrobocie w Hiszpanii do 25,98%. W atmosferze takich danych EUR nie umacnia się już dalej względem USD.
PLN: Bieżący wskaźnik ufność konsumentów polepsza się do -22,7 z 24,3.
USD: Bilans handlu zagranicznego nie wnosi nic nowego, bo pozostaje praktycznie na tych samych poziomach co w poprzednim okresie. Spada za to liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W czwartek jak co tydzień opublikowano tygodniowe informacje o zasiłkach dla bezrobotnych, w tym tygodniu faktycznie było 350 tys., a oczekiwano 340 tys. zasiłków, chociaż w poprzednim tygodniu było ich aż 362 tys. Na zakończenie dnia wspomniany wyżej wskaźnik PMI, tym razem dla USA, też spada.

PIĄTEK, 25 PAŹDZIERNIKA

EUR: Piątkowe doniesienia z Włoch dobrze świadczą o tamtejszej sprzedaży detalicznej, która była wyższa niż poprzednio i wynosiła 0,0%. W strefie euro podaż pieniądza M3 zredukowana do 2,1%, a oczekiwano 2,4%. O godz. 10:00 dodatkowo poznaliśmy indeks instytutu IFO za październik na poziomie 107,4, czyli gorzej od prognoz, które wynosiły 108. Wstępny PKB w Wielkiej Brytanii był zgodny z wyższymi oczekiwaniami w ujęciu rocznym i wyniósł +1,5% wobec 1,3%. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera prognozowali, że w IV kwartale br. gospodarka Wielkiej Brytanii będzie rozwijać się w tempie 0,5% k/k. Taka kwartalna dynamika PKB ma też utrzymać się aż do końca 2014 roku.
USD: W Stanach zamówienia na dobra trwałe za miesiąc sierpień, rozczarowały rynek i wypadły poniżej zakładanych -0,1% wynosząc -0,4. Indeks uniwersytetu Michigan, również zanotował mocny spadek, aż do 73,2 z 77,5.

ANALIZA TECHNICZNA GBP/PLN, 26.10

W analizie technicznej ciekawym jest fakt, że para GBP/PLN nie kończy na minimach tygodniowych. Pierwszy tydzień sierpnia też tworzył identyczną świecę o długich cieniach i małym korpusie. Cena odbiła wtedy i historia powtórzyła się również teraz. Wykres jest w ważnym punkcie w tym roku. Cena odbiła się od wsparcia poprowadzonego po dołkach z lutego i sierpnia. Dodatkowo zasięg 100% fibonacciego potęguje możliwość odbicia, akurat przy cenie 4,8850 i z dużym prawdopodobieństwem jest to już minimalna cena funta w tym roku. Cel dla ceny jest górne ograniczenie poprowadzone po szczytach z lipca 2012 r. i września 2013 r. wypada to przy cenie 5,06.

WYKRES GBP/PLN 26.10, WYKRES TYGODNIOWY


ANALIZA TECHNICZNA EUR/PLN, 26.10

EUR nadal pozostaje blisko minimów na 4,1560, lecz wyraźnie nie może ich pokonać.

WYKRES EUR/PLN 26.10, 4H


Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.