lipiec

30

2014

Dolar po 3,10 zł już dzisiaj w związku z napięciami na wschodzie?

Wtorek to spadek złotego, czerwono było w przypadku wszystkich głównych walut, głównie za sprawą coraz większych napięć na linii kraje zachodu - Rosja. Jednak czy jest się czego obawiać, czy już dzisiaj za dolara będziemy płacić 3,10zł?

Planowane sankcje UE

Wraz z pogłębianiem się napięć na wschodzie, inwestorzy coraz częściej inwestują w bezpieczne aktywa, co może się przełożyć na osłabienie walut tj. forint czy złoty.

Przypomnijmy, że Europa przymierza się do największych w historii sankcji, a amerykanie stworzyli już czarną listę, na której znalazły się wszystkie rosyjskie banki z udziałem państwa powyżej 50 proc., z wyjątkiem Sbierbanku.

Sankcie europejskie, które muszą być jeszcze ostatecznie zatwierdzone przez rządy państw UE mogą wejść w życie najwcześniej 1 sierpnia. Zakładają one embargo dla nowych kontraktów zbrojeniowych, zakaz handlu instrumentami finansowych o wymagalności powyżej 90 dni, które zostały wyemitowanych przez rosyjskie banki będące własnością państwa, a także zakaz eksportu technologii potrzebnych przy eksploatacji ropy naftowej i sprzętu podwójnego zastosowania, tj. komputery o wysokiej mocy obliczeniowej czy środki chemiczne.

Ważne informacje z USA i strefy euro

Jednak największy wpływ na dzisiejszy kurs będą miały dane z USA. W szczególności inwestorzy czekają na informacje o PKB w II kwartale w USA, a jutro jeszcze ważne dane z amerykańskiego rynku pracy oraz wskaźnik przemysłu ISM. W przypadku euro dowiemy się z kolei o lipcowej inflacji w strefie euro.

Według Arkadiusza Urbańskiego z PEKAO "od środy zaczynamy serię ważnych danych z zagranicy. Fed nie zaskoczy, tu wszystko jest poukładane, a konferencji nie będzie. Natomiast będziemy śledzić amerykańskie dane o PKB i o rynku pracy, a także o inflacji w strefie euro."

Komentarze  • Redpassion 10 lat temu

    Niestety, napięcia polityczne nie wpływają korzystnie zarówno na giełdę jak i stabilność walut.

  • omen 10 lat temu

    może być nieciekawie

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.