Istnieją trzy podstawowe sposoby na dokonanie przelewu zagranicznego. Wyróżniamy spośród nich przede wszystkim:
- internetowe transfery walutowe
- bankowe przelewy zagraniczne
- przekazy gotówkowe
Pamiętajmy jednak, że opłaty dodatkowe związane z naszą transakcją mogą dotyczyć zarówno samego przelewu, jak i kosztów przewalutowania środków. W związku z tym różnice wynikające z poszczególnych rozwiązań opiszemy na podstawie poniższych przykładów.
Internetowe transfery walutowe
Internetowe transfery walutowe to obecnie najbardziej opłacalna opcja w zdecydowanej większości przypadków. Sprawdza się ona przede wszystkim wtedy, gdy klient podczas dokonywania transakcji planuje również przewalutować przesyłane środki. Ze względu na fakt, że instytucje zajmujące się dokonywaniem transferów walutowych skupiają się z reguły jedynie na jednej usłudze, mogą dostosować ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb swoich klientów, dzięki czemu jest ona bardzo konkurencyjna. Jak podaje jeden z najpopularniejszych tego typu portali w naszym kraju, oszczędność w przypadku korzystania z transferów walutowych może wynosić nawet 8% w odniesieniu tradycyjnych przelewów walutowych z przewalutowaniem. Ponadto warto zauważyć, że sam przelew w przypadku tych instytucji jest zazwyczaj darmowy. Co ciekawe, dokonywanie transferów walutowych nie wymaga zakładania konta walutowego, ponieważ przy wykonywaniu przelewu zagranicznego za całą infrastrukturę potrzebną podczas transakcji odpowiada wybrany przez nas serwis.
Banki
Banki oczywiście oferują nam możliwość dokonania przelewów zagranicznych w momencie, gdy posiadamy odpowiedni rachunek walutowy, który zasililiśmy sami. Jednak jeżeli nie posiadamy waluty to koszt przewalutowania środków zdecydowanie przewyższa kursy prezentowane przez serwisy zajmujące się internetowymi transferami walutowymi. W przypadku banków mamy też do czynienia z opłatami za przelew, które mogą być całkiem spore. Za przykład posłużyć może tutaj jeden z popularnych polskich banków, który za przelew walutowy SHA pobiera 0,50% całkowitej kwoty transakcji z zastrzeżeniem, że wynosi ona między 30 a 250 PLN. Koszt ten nie uwzględnia oczywiście opłat związanych z przewalutowaniem środków, które w zależności od wybranej waluty oraz banku mogą stanowić znaczące ilości pieniędzy. Na tym nie koniec, w skrajnych przypadkach mogą pojawić się koszty banków pośredniczących i odbiory. Wynika to z faktu, iż banki przelewając pieniądze za granicę rzadko robią to bezpośrednio na konto zagranicznego banku. Z reguły bowiem pieniądze przechodzą przez konta banków pośredniczących, które pobierają dodatkowe opłaty. Koszt pośrednictwa i banku odbiorcy może wynieść na przykład 50 USD. Dlatego też w przypadku przelewów bankowych warto wcześniej mieć to na uwadze. Przelewu zagranicznego za pośrednictwem banku możemy dokonać na dwa sposoby:
- korzystając z konta złotówkowego – nie możemy wpłynąć na koszt przewalutowania, a proces jest dokonywany wg stawek bankowych,
- korzystając z konta walutowego – w tym przypadku należy pamiętać o tym, że nasz rachunek walutowy musi być prowadzony w walucie, którą będziemy chcieli wysłać za granicę. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie środków np. w kantorze internetowym, z którego przelejemy walutę na nasze konto, a następnie wyślemy ją za granicę transferem bankowym. Pominiemy tym samym koszty związane z przewalutowaniem pieniędzy według kursów bankowych i zapłacimy jedynie za sam przelew.
Przekazy gotówkowe
Przekazy gotówkowe wykorzystują placówki stacjonarne, przez co opłaty z nimi związane są bardzo wysokie. Przykładem takich przekazów jest przekaz pocztowy lub usługa WesternUnion. W tym przypadku musimy udać się z naszymi środkami do odpowiedniej instytucji i przekazać pieniądze. Mogą być one wysłane zarówno w walucie krajowej, jak i obcej. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku odbiorca będzie mógł wypłacić przekazane przez nas środki w oddziale zagranicznym, jeśli okaże dowód osobisty lub paszport. Firmy tego typu czasami decydują się na kombinacje przelew – przekaz gotówkowy/przekaz gotówkowy - przelew lub na odwrót, dzięki temu jedna ze stron nie musi stawiać się w placówce stacjonarnej instytucji. Jest to rozwiązanie wygodne w momencie, gdy nasz odbiorca preferuje posługiwanie się gotówką i nie ma założonego odpowiedniego konta.