Zagraniczne przelewy walutowe

Istnieją trzy podstawowe sposoby na dokonanie przelewu zagranicznego. Wyróżniamy spośród nich przede wszystkim:

  • internetowe transfery walutowe
  • bankowe przelewy zagraniczne
  • przekazy gotówkowe

Pamiętajmy jednak, że opłaty dodatkowe związane z naszą transakcją mogą dotyczyć zarówno samego przelewu, jak i kosztów przewalutowania środków. W związku z tym różnice wynikające z poszczególnych rozwiązań opiszemy na podstawie poniższych przykładów.

Internetowe transfery walutowe

Internetowe transfery walutowe to obecnie najbardziej opłacalna opcja w zdecydowanej większości przypadków. Sprawdza się ona przede wszystkim wtedy, gdy klient podczas dokonywania transakcji planuje również przewalutować przesyłane środki. Ze względu na fakt, że instytucje zajmujące się dokonywaniem transferów walutowych skupiają się z reguły jedynie na jednej usłudze, mogą dostosować ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb swoich klientów, dzięki czemu jest ona bardzo konkurencyjna. Jak podaje jeden z najpopularniejszych tego typu portali w naszym kraju, oszczędność w przypadku korzystania z transferów walutowych może wynosić nawet 8% w odniesieniu tradycyjnych przelewów walutowych z przewalutowaniem. Ponadto warto zauważyć, że sam przelew w przypadku tych instytucji jest zazwyczaj darmowy. Co ciekawe, dokonywanie transferów walutowych nie wymaga zakładania konta walutowego, ponieważ przy wykonywaniu przelewu zagranicznego za całą infrastrukturę potrzebną podczas transakcji odpowiada wybrany przez nas serwis.

Banki

Banki oczywiście oferują nam możliwość dokonania przelewów zagranicznych w momencie, gdy posiadamy odpowiedni rachunek walutowy, który zasililiśmy sami. Jednak jeżeli nie posiadamy waluty to koszt przewalutowania środków zdecydowanie przewyższa kursy prezentowane przez serwisy zajmujące się internetowymi transferami walutowymi. W przypadku banków mamy też do czynienia z opłatami za przelew, które mogą być całkiem spore. Za przykład posłużyć może tutaj jeden z popularnych polskich banków, który za przelew walutowy SHA pobiera 0,50% całkowitej kwoty transakcji z zastrzeżeniem, że wynosi ona między 30 a 250 PLN. Koszt ten nie uwzględnia oczywiście opłat związanych z przewalutowaniem środków, które w zależności od wybranej waluty oraz banku mogą stanowić znaczące ilości pieniędzy. Na tym nie koniec, w skrajnych przypadkach mogą pojawić się koszty banków pośredniczących i odbiory. Wynika to z faktu, iż banki przelewając pieniądze za granicę rzadko robią to bezpośrednio na konto zagranicznego banku. Z reguły bowiem pieniądze przechodzą przez konta banków pośredniczących, które pobierają dodatkowe opłaty. Koszt pośrednictwa i banku odbiorcy może wynieść na przykład 50 USD. Dlatego też w przypadku przelewów bankowych warto wcześniej mieć to na uwadze. Przelewu zagranicznego za pośrednictwem banku możemy dokonać na dwa sposoby:

  • korzystając z konta złotówkowego – nie możemy wpłynąć na koszt przewalutowania, a proces jest dokonywany wg stawek bankowych,
  • korzystając z konta walutowego – w tym przypadku należy pamiętać o tym, że nasz rachunek walutowy musi być prowadzony w walucie, którą będziemy chcieli wysłać za granicę. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie środków np. w kantorze internetowym, z którego przelejemy walutę na nasze konto, a następnie wyślemy ją za granicę transferem bankowym. Pominiemy tym samym koszty związane z przewalutowaniem pieniędzy według kursów bankowych i zapłacimy jedynie za sam przelew.

Przekazy gotówkowe

Przekazy gotówkowe wykorzystują placówki stacjonarne, przez co opłaty z nimi związane są bardzo wysokie. Przykładem takich przekazów jest przekaz pocztowy lub usługa WesternUnion. W tym przypadku musimy udać się z naszymi środkami do odpowiedniej instytucji i przekazać pieniądze. Mogą być one wysłane zarówno w walucie krajowej, jak i obcej. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku odbiorca będzie mógł wypłacić przekazane przez nas środki w oddziale zagranicznym, jeśli okaże dowód osobisty lub paszport. Firmy tego typu czasami decydują się na kombinacje przelew – przekaz gotówkowy/przekaz gotówkowy - przelew lub na odwrót, dzięki temu jedna ze stron nie musi stawiać się w placówce stacjonarnej instytucji. Jest to rozwiązanie wygodne w momencie, gdy nasz odbiorca preferuje posługiwanie się gotówką i nie ma założonego odpowiedniego konta.

Internetowe transfery walutowe to, mówiąc w skrócie, wygodna i szybka metoda na dokonanie przelewu zagranicznego. Jeśli chcemy, aby nasz odbiorca uzyskał środki w obowiązującej w jego kraju walucie, wykonując transfer mamy dwie możliwości: możemy zdecydować się na automatyczny proces przewalutowania (po kursie prezentowanym przez serwis) lub wpłacić środki w obsługiwanej przez usługodawcę walucie (uzyskane np. za pośrednictwem kantoru walutowego). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że stawki portali zajmujących się obsługą transferów walutowych są bardzo konkurencyjne i nie należy się ich obawiać. Jest to zatem rozwiązanie interesujące z perspektywy osób, które dotychczas korzystały z przekazów gotówkowych oraz bankowych przelewów międzynarodowych.

Ze względu na postępujące procesy globalizacyjne oraz rosnącą wśród Polaków potrzebę zakupu i sprzedaży produktów za granicą, transfery walutowe mają szansę stać się rozwiązaniem bardzo popularnym. Rynek transferów walutowych wciąż się rozwija, więc warto przeanalizować konkurencyjne rozwiązania. Portal StrefaWalut.pl ponownie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów, udostępniając najlepsze oferty dostępne w sieci. Serwisy umożliwiające dokonywanie transferów walutowych charakteryzują się niskimi kosztami realizacji przelewów oraz sprawnie funkcjonującym systemem informatycznym, który pozwala na szybką i wygodną obsługę klientów. Ponadto, najważniejszą cechą tego typu usług jest fakt, że w ich przypadku nie wymaga się posiadania rachunku walutowego.

Zabezpieczenia serwisów zajmujących się transferami walutowymi są bliźniaczo podobne do tych, które stosują kantory internetowe. Dlatego aby zapoznać się z bezpieczeństwem tego typu portali odsyłamy do zakładki Jakie zabezpieczenia stosują e-kantory?, która znajduje się powyżej.

Z transferów walutowych korzystają najczęściej przedsiębiorcy. Bardzo często nawiązują oni współpracę z kontrahentami zza granicy, przez co zmuszeni są do przesyłania środków w walucie obcej odbiorcy. Ponadto, transfery walutowe udostępniają narzędzia dodatkowe dla firm, pomagając w gromadzeniu odpowiedniej dokumentacji oraz usprawniając pracę księgowości.

Drugą, znaczącą grupę klientów, którzy korzystają z transferów walutowych stanowią osoby, które mają stałe kontakty finansowe z podmiotami zza granicy. W związku z tym są to oczywiście emigranci stali i zarobkowi, którzy przesyłają pieniądze do rodzin znajdujących się w kraju. Jest to dla nich rozwiązanie szybkie i bezpieczne, które nie wymaga zakładania rachunku walutowego w walucie odbiorcy. Tym samym omijają oni również niekorzystne kursy bankowe.

Transfery walutowe to również ciekawe rozwiązanie dla klientów indywidualnych, którzy od czasu do czasu decydują się na jednorazowy przelew walutowy. Dzięki nim nie muszą zakładać specjalnego rachunku w banku, a środki przeznaczone np. na zakup samochodu zza granicy mogą uzyskać błyskawicznie i przelać je na rachunek odbiorcy bez ryzykownego posługiwania się dużymi ilościami gotówki. Ze względu na wysokość transakcji oraz atrakcyjne warunki przewalutowania, transfery walutowe pozwolą na zgromadzenie znaczących oszczędności, które mogą zostać wykorzystane np. podczas opłacania rejestracji pojazdu w kraju.

Dokumenty nadawcy

Jeżeli transfer walutowy dokonywany jest przez firmę to, ze względu na polskie prawo, każda tego typu płatność powinna być monitorowana. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku, gdy transakcja przekracza równowartość 1000 EUR. W takiej sytuacji wymagane jest potwierdzenie tożsamości nadawcy, ponieważ ze względu na obowiązujące przepisy jeżeli tego typu transakcja nie została odpowiednio zweryfikowana, musi zostać wstrzymana do momentu jej wyjaśnienia.

Potwierdzanie tożsamości

Potwierdzenia tożsamości klienta możemy dokonać na kilka sposobów:

  • klient stawia się osobiście w placówce konkretnej instytucji, gdzie przedstawia dowód osobisty/paszport oraz ewentualnie inne, wymagane w zależności od konkretnego przypadku dokumenty,
  • w przypadku przelewów na małe kwoty, tożsamość użytkownika weryfikowana jest na podstawie danych z przelewu, który wykonaliśmy zasilając konto na platformie; jeżeli są one zgodne z informacjami podanymi przez nadawcę, transakcja przebiega pomyślnie,
  • w wielu krajach osobiste stawienie się klienta w jednej z placówek nie jest wymagane nawet w przypadku, gdy przelew przekracza równowartość 1000 EUR. Wystarczy wtedy przesłanie kopii dokumentu tożsamości na adres instytucji. Należy jednak pamiętać, że niektóre państwa wymagają dodatkowej weryfikacji tożsamości (np. w Wielkiej Brytanii musi być ona potwierdzona przez podmiot zaufania publicznego, do których zalicza się tam m.in. lekarzy, prawników czy nauczycieli).

Opisując przelew walutowy należy mieć na uwadze fakt, ze w jego przypadku potrzebujemy więcej informacji niż podczas dokonywania przelewu krajowego. W zależności od wybranego sposobu płatności, możemy być poproszeni o różnego rodzaju dane. Z reguły podajemy kod BIC/Swift oraz numer IBAN. Dotyczy to przede wszystkim wciąż popularnych, bankowych przelewów walutowych, gdyż w przypadku platform transferów walutowych czasami wystarczy jedynie adres e-mail. W związku z tym w skrócie wyjaśniamy, czym charakteryzują się wymienione przez nas informacje.

Kod BIC/Swift

Unikalny numer składający się z liter i cyfr. Używany jest podczas dokonywania transakcji międzynarodowych, pozwalając na zidentyfikowanie konkretnej instytucji finansowej. Jeżeli zatem poszukujesz kodu BIC/Swift odpowiadającego Twojemu bankowi, na pewno znajdziesz go na oficjalnej stronie internetowej konkretnej instytucji. Co ciekawe, coraz więcej serwisów rezygnuje z wymagania wpisywania kombinacji przez klienta. Posiadają one kod Swift w swoich zasobach i automatycznie przyporządkowują go do konkretnych transakcji. Poniżej zestawiliśmy numery Swift najpopularniejszych polskich banków:

  • ABN AMRO BANK: ABNAPLPW
  • BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
  • BPH: BPHKPLPK
  • BGŻ: GOPZPLPW
  • Bank Handlowy (Citibank Handlowy): CITIPLPX
  • Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych: BISPPLPW
  • Bank Millenium: BIGBPLPW
  • Bank Ochrony Środowiska: EBOSPLPW
  • Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ: BOTKPLPW
  • Bank Pocztowy: POCZPLP4
  • Bank Spółdzielczy: POLUPLPR
  • Bank Współpracy Europejskiej: BWEUPLPW
  • BNP Paribas Bank: BNPAPLP
  • BZ WBK: WBKPPLPP
  • Calyon Bank Polska: CRLYPLPW
  • CitiBank: CITIPLPX
  • Danske Bank: DABAPLPW
  • Deutsche Bank PBC: DEUTPLPK
  • Deutsche Bank Polska: DEUTPLP
  • Dexia Kommunalkredit Bank Polska: DXKBPLPW
  • DOMINET BANK: CUPRPLP2
  • DRESDNER BANK POLSKA: DRESPLP
  • Dresdner Bank AG: DRESPLPW
  • Fortis Bank Polska: PPABPLPK
  • Getin Bank: GBGCPLPK
  • ING Bank Śląski: INGBPLPW
  • Inteligo: BPKOPLPW
  • Invest-Bank: IVSEPLPP
  • Kredyt Bank: KRDBPLPW
  • LG Petro Bank (połączył się z Nordea Bankiem): LGPBPLPW
  • Lukas Bank: LUBWPLPR
  • mBank (BRE): BREXPLPWMUL
  • MultiBank: BREXPLPWMU
  • Nordea: NDEAPLP2
  • PBK: BPHKPLPK
  • PKO BP: BPKOPLPW
  • Pekao SA (żubr): PKOPPLPW
  • Polbank EFG Eurobank Ergasias: EFGBPLPW
  • Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
  • BZ WBK: WBKPPLPP
  • VW Bank: VOWAPLP1

Numer IBAN

Międzynarodowy standard wykorzystywany do odpowiedniej numeracji kont bankowych, przez co znany jest również pod nazwą „Międzynarodowego Numeru Rachunku Bankowego”. Ustala tym samym wzorzec dla instytucji bankowych z całego świata, pozwalając na poprawną weryfikację transakcji. W praktyce jest to tradycyjny numer rachunku bankowego, poprzedzony dwiema literami oznaczającymi konkretne państwo. Poniżej zestawiliśmy przykładowe numery IBAN stosowane krajach europiejskich (większa lista dostępne jest na wikipedii):

  • Austria 20 znaków: AT611904300234573201
  • Belgia 16 znaków: BE62510007547061
  • Dania 18 znaków: DK5000400440116243
  • Finlandia 18 znaków: FI2112345600000785
  • Francja 27 znaków: FR1420041010050500013M02606
  • Hiszpania 24 znaki: ES0700120345030000067890
  • Holandia 18 znaków: NL39RABO0300065264
  • Irlandia 22 znaki: IE29AIBK93115212345678
  • Islandia 26 znaków: IS140159260076545510730339
  • Luksemburg 20 znaków: LU280019400644750000
  • Niemcy 22 znaków: DE89370400440532013000
  • Norwegia 15 znaków: NO9386011117947
  • Polska 28 znaków: PL27114020040000300201355387
  • Portugalia 25 znaków: PT50000201231234567890154
  • Szwajcaria 21 znaków: CH9300762011623852957
  • Szwecja 24 znaki: SE3550000000054910000003
  • Wielka Brytania 22 znaki: GB29NWBK60161331926819
  • Włochy 27 znaków: IT40S0542811101000000123456

Serwisy prezentowane na StrefaWalut.pl to najlepsze i najpopularniejsze tego typu usługi dostępne na rynku. Należy jednak pamiętać, że wybór konkretnego portalu jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkownika. Istotna jest tutaj waluta, w której będą przelewane pieniądze oraz metoda ich ewentualnego przewalutowania. Właśnie dlatego przed dokonaniem transakcji warto określić swoje indywidualne potrzeby, aby znaleźć serwis najlepiej dostosowany do konkretnych preferencji.

Konkurencyjność portali zajmujących się transferami walutowymi sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na udostępnianie klientom swoich usług dodatkowych. W zależności od wybranego serwisu, mogą być to zarówno udogodnienia dla przedsiębiorców, jak i np. promocje dla nowych klientów. Na dużą ilość usprawnień mogą liczyć tutaj przede wszystkim klienci firmowi. Przykładowo, PayPal umożliwia zaimplementowanie specjalnego modułu dokonywania płatności właścicielom sklepów internetowych. W ten sposób mogą oni w szybki i wygodny sposób udostępnić swoją ofertę również użytkownikom zza granicy. Z kolei brytyjskie CurrencyFair zapewnia błyskawiczne przelewy dokonywane między użytkownikami serwisu, a klienci firmowi mogą liczyć na usprawnienia odnośnie księgowości i dokumentacji dokonanych transakcji.

StrefaWalut.pl to nie tylko porównywarka kantorów internetowych i stacjonarnych. Gromadzimy również najważniejsze, aktualne informacje na temat transferów walutowych. Dzięki naszemu portalowi szybko i wygodnie porównasz oferty prezentowane przez serwisy, co pozwoli Ci na dobranie usługi najlepiej dostosowanej do Twoich indywidualnych potrzeb. Ponadto, prezentowane przez nas wizytówki poszczególnych portali poinformują Cię o aktualnych promocjach i ofertach dodatkowych dostępnych na rynku usług płatniczych. Bardzo istotne będą dla nas również Wasze opinie na temat poszczególnych serwisów, więc zapraszamy do dzielenia się swoimi wrażeniami ze współpracy z prezentowanymi przez nas firmami.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.