maj

23

2014

Giełda Papierów Wartościowych uruchomi platformę wymiany walut?

Rynek wymiany walut wynosi w obecnym czasie około 20 mld złotych. Właścicielami większości kantorów internetowych i platform wymiany walut są niezależne spółki. Na ten prężnie działający i wciąż rozwijający się rynek chce wejść Giełda Papierów Wartościowych, która planuje uruchomienie platformy, na której użytkownicy będą mogli dokonywać kupna i sprzedaży walut. Czy GPW ma szanse zagrozić dotychczasowym właścicielom kantorów internetowych?

W tej chwili trwają już prace nad systemem transakcyjnym, który będzie obowiązywał na platformie wymiany walut, uruchomioną przez GPW. Na polskim rynku funkcjonuje ponad 40 kantorów internetowych, z których większość bardzo dobrze się rozwija. Kantory internetowe z roku na rok przynoszą coraz większe zyski. W 2010 roku, kiedy powstały pierwsze kantory internetowe obroty wynosiły ponad 600 mln złotych. W następnym roku obroty te wzrosły na 3,2 mld złotych a rok później, w 2012 roku wynosiły już 9,9 mld złotych. Szacuje się, że w poprzednim roku obroty z kantorów internetowych były już na poziomie 20 mld złotych. Jak widać z roku na rok obroty rosną w zadziwiającym tempie. Nic więc dziwnego, że miliardy obrotów skusiły GPW. Prace nad nową platformą kupna i sprzedaży walut mają być zakończone pod koniec roku i tym czasie platforma ma zostać otwarta.

Rozpoczynając ten biznes jednak należy pamiętać, że potrzeba wysokiego nakładu pieniędzy aby odpowiednio zadbać o reklamę. W tej chwili, kiedy na rynku jest ponad 40 kantorów internetowych a każdy z nich ma stałych klientów, bardzo trudno jest zdobyć nowych. Na zwrot zainwestowanych pieniędzy trzeba czekać znacznie dłużej niż można przypuszczać. Głównie ze względu na niewielką marżę.

Ciekawe czy wejście GPW na nisko marżowy rynek wymiany walut online się opłaci. Przypomnijmy że w 2010 roku GPW próbowało działać już na różnych frontach i nie ma przypadków żeby optymistycznie udało im się to gdziekolwiek, poza główną sferą działalności, czyli obsługą rynku akcji. Dla przykładu w 2010 roku GPW przepłaciła kupując POEE od Polskiej Grupy Energetycznej powyżej wartości księgowej. Póki co Platforma Obrotu Energii Elektrycznej (POEE) przynosi straty.

Komentarze • Gosia 6 lat temu

  Mnie również nic o tym nie wiadomo i nie zagłębiam się specjalnie w temat. Odpowiada mi realizacja przewalutowań na Pluskantor.pl także szukaniem kolejnego miejsca nie chcę sobie czasu marnować. Mam to czego oczekiwałam- korzystny kurs i kantor w zasięgu zawsze.

 • L.Bana 6 lat temu

  Minęło już tyle lat i nie słyszałam o kantorze GPW, natomiast o wielu innych e-kantorach przez Was wspomnianych owszem. Sama korzystam z Amronet głównie, sporadycznie z innych- w sumie tylko wtedy gdy jest jakaś promocja. Na co dzień w Amronecie wychodzi mi najtaniej, u nich cashback zawsze o 20% koszt obniża.

 • glaicjan1981 6 lat temu

  Z doświadczenia, w ciągu ostatnich lat przekonałem się, że najlepsze są kantory niezależne od innej, głównej działalności. Korzystałem na początku z platformy bankowej, a w ubiegłym roku zmieniłem ją na Gieldawalut.com. Kantor w banku był usługa dodatkową, niezbyt zadbaną nawet pod kątem funkcjonalności serwisu a "giełda"jest dopracowana pod każdym względem i dużo lepszy kontakt z obsługą.

 • 100kłos 6 lat temu

  Pożyjemy, zobaczymy:) Póki co nie zawracam sobie tym głowy, i tak mam przecież w zasięgu online miejsce do wymiany gdzie korzystnie kupuję walutę- Pluskantor.pl. O tyle bardziej mi się spodobał niż wiele konkurencyjnych marek, ze nie pobiera prowizji. Spread wynoszący jak ostatnio 1,7 grosza to na ogół mniejszy koszt niż marża określana w %.

 • Tage 6 lat temu

  Wymieniam walutę online od kilku lat, najchętniej na platformach, trochę ich znam zatem. Myślę że trudno będzie przebić np. Amronet.pl, gdzie dostępne są wymiany waluty od ręki po kursie serwisu a także spolecznościowe po kursie własnym + możliwość negocjowania stawki indywidualnie.

 • Tito ruciński 7 lat temu

  Względem nowości warto się zastanowić, przyjrzeć się "co piszczy w trawie". Sam np. jakieś 2 miesiące temu wyszukałem świetną platformę do wymiany walut Gieldawalut.com a wcześniej wymieniałem online przez bankową. Okazał się lepsza no to teraz tutaj:)

 • Andrzej 7 lat temu

  Co raz to pojawia się na rynku nowy e-kantor, swoje platformy uruchamiają też banki. Nie wiem czy to taki super pomysł zatem. Ja ponad roku już korzystam z usług Amronet i w sumie nie szukam nowości, bo jest wszystko OK i ze sprawnością przewalutowań i z przelewami. Trzeba pamiętać że podobnie jak ja , wielu klientów wybrało już jakiś kantor do stałej współpracy.

 • oooo 10 lat temu

  bardzo dobrze, będzie wreszcie jeden wielki podmiot

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.