listopad

14

2013

Treść wystąpienia przyszłej szefowej FEDu uspokaja rynki.

Wczoraj wieczorem została opublikowana treść przemówienia jakie wygłosić dzisiaj przed komisją bankowości senatu USA Janet Yellen - przyszła przewodnicząca FED. Zamierza nadal kontynuować politykę swojego poprzednika.

Uspokojenie rynków

Wystąpienie nowej szefowej FED jest jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku walutowym ostatnich kilku miesięcy. Jej dzisiejsze przesłuchanie w senacie jest przyczyną niepewności i stresu wielu ekonomistów. Dlatego też opublikowana wczoraj wieczorem treść jej dzisiejszego przemówienia pozwoliła załagodzić sytuację.

W nim Janet Hellen zapowiedziała, że zamierza kontynuować obraną przez obecnego szefa Systemu Rezerwy Federalnej Bena Bernanke strategie stymulowania gospodarki dopóki nie zobaczy znaków stałej poprawy w gospodarce, która działa poniżej swojego potencjału. „Silne ożywienie ostatecznie umożliwi Systemowi Rezerwy Federalnej ograniczenie jego strategii monetarnej i polegania na niekonwencjonalnych narzędziach takich jak zakup aktywów. (…)Wzmacnianie ożywienia gospodarczego dzisiaj jest najpewniejszą drogą do powrotu do bardziej normalnego podejścia do polityki monetarnej.”

Gospodarka wychodzi na prostą

Dodała także, iż te środki będą wykorzystywane do obniżenia ponad siedmioprocentowego bezrobocia, które nadal jest zbyt wysokie, co wskazuje, iż rynek pracy i gospodarka radzą sobie poniżej możliwości. Natomiast inflacja ma znaleźć się poniżej dwuprocentowego celu FED. Zwróciła też uwagę na sektory, w których wystąpiła poprawa: „rynek nieruchomości wyszedł na prostą a przemysł motoryzacyjny zaliczył imponujący powrót.”

Rynki są wyraźnie zadowolone z takiej postawy szefowej FEDu. Dlatego też te dobre informacje w mniemaniu analityków skutkują wzrostem wartości amerykańskiej waluty. Para walutowa EUR/USD traci 0,2% natomiast dolar w stosunku do złotego rośnie o 0,13%. Nasza waluta traci niemalże tyle samo do euro, co jest także wynikiem wpływu dolara.

Przesłuchanie

O 16:00 nastąpi przesłuchanie Yellen przed komisją bankowości senatu USA. Tam oprócz wystąpienia może udzielić odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli kiedy nastąpi dokładnie ograniczenie programu skupu obligacji. Zachodzi ryzyko, że inwestorzy mogą zareagować strachem nawet na jedno jej zdanie, co będzie miało silne odbicie w kursach walut. Można jednak przewidywać, iż kurs dolara będzie nadal rosnąć.

Janet Yellen będzie pierwsza kobieta na tym stanowisku.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.