sierpień

07

2023

Ministerstwo Finansów ma zamiar wprowadzić monitoring obrotu hrywny w kantorach

Jak informuje ISBnews Ministerstwo Finansów ma zamiar wprowadzić nową regulację, zgodnie z którą kantory zajmujące się kupnem i sprzedażą hrywny ukraińskiej będą musiały przedstawiać raporty finansowe.

Projekt zmian w rozporządzeniu ministra finansów dotyczy przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP) niezbędnych informacji potrzebnych do opracowania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej. Powód wprowadzenia tych zmian wynika z konieczności nakładania obowiązku składania raportów finansowych na przedsiębiorców prowadzących działalność kantorową w dziedzinie kupna i sprzedaży waluty ukraińskiej - tak wynika z uzasadnienia.

Projekt zmiany rozporządzenia obejmuje:

  • wprowadzenie nowego wymogu raportowania dla przedsiębiorców zajmujących się działalnością kantorową w obszarze transakcji zakupu i sprzedaży waluty ukraińskiej;

  • gromadzenie danych umożliwiających określenie kwoty transakcji kupna i sprzedaży waluty ukraińskiej.

Projekt ma zastosowanie do ponad dwóch tysięcy przedsiębiorców.

Dotychczasowe przepisy pozwalały na określenie wartości transakcji zakupu i sprzedaży walut takich jak EUR, USD, GBP i CHF.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.