Obecnie, na rynku możemy wyróżnić trzy podstawowe typy przelewów walutowych:
- transfery walutowe
- przelewy bankowe
- przekazy gotówkowe
Pamiętajmy, że na całkowity koszt przelewu walutowego składa się nie tylko opłata za samą transakcję, ale również koszt przewalutowania środków. Warto zatem zwrócić uwagę na te czynniki przed dokonaniem transferu pieniędzy i wybrać najbardziej opłacalną alternatywę.
Transfery walutowe
Transfery walutowe są z reguły najtańszym rozwiązaniem wśród przelewów międzynarodowych. Wynika to z faktu, że umożliwiają wymianę walut na atrakcyjnych warunkach podobnych do tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku kantorów internetowych. Ponadto, firmy zajmujące się dokonywaniem transferów walutowych za pośrednictwem Internetu skupiają się najczęściej na jednej usłudze, w przeciwieństwie do banków. Dzięki temu prezentowane przez nich funkcjonalności działają wyjątkowo szybko i sprawnie oraz nie są związane z naliczaniem wysokich prowizji. Duża konkurencja na rynku przelewów międzynarodowych sprawia również, że oferta staje się jeszcze bardziej atrakcyjna w oczach potencjalnego klienta. Okazuje się bowiem, że w odniesieniu do banków serwisy zajmujące się obsługą transferów walutowych mogą wygenerować oszczędności sięgające 8% wartości transakcji, co ma ogromne znaczenie w szczególności dla tych osób, które decydują się na przelewanie znaczących ilości pieniędzy.
Dużą zaletą tego typu portali jest fakt, że w wielu przypadkach niepotrzebne będzie nam konto walutowe. Serwisy przechowują nasze środki w ramach tzw. portfela walutowego, który jest połączony z kontem użytkownika. Dzięki temu walutą obcą możemy operować na łamach portalu zajmującego się transferami walutowymi, a środki wykorzystywane na co dzień przechowywać na zwyczajnym rachunku złotówkowym.
Przelew bankowy
Dokonywanie przelewów międzynarodowych za pośrednictwem systemów bankowych to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie. Niestety, jest to usługa stosunkowo kosztowna, za którą banki naliczają dodatkowe prowizje, a koszt przewalutowania środków potrafi być wyjątkowo nieopłacalny. Pamiętajmy, że tego typu przelewów z wykorzystaniem banków dokonamy na dwa sposoby:
- w ramach konta złotówkowego – zostanie naliczona nie tylko opłata za przelew. Nasze środki zostaną przewalutowane wg. tabeli kursowej banku. Oznacza to, że musimy liczyć się z wyjątkowo niekorzystnym spreadem walutowym.
- w ramach konta walutowego – dokonywanie przelewu międzynarodowego bezpośrednio w walucie obcej to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne, jeśli zdecydujemy się na zasilanie go środkami uzyskanymi na własną rękę (np. za pośrednictwem kantorów internetowych). Pamiętajmy jednak, że założenie rachunku walutowego wiąże się z koniecznością podpisania dodatkowej umowy z bankiem, a w niektórych przypadkach również z comiesięcznym naliczaniem opłaty za prowadzenie konta.
Przekaz gotówkowy
Najdroższy wariant dokonywania międzynarodowych transferów pieniężnych. Wynika to z faktu, że wymaga dodatkowej obsługi w placówkach stacjonarnych – nadawca udaje się z walutą krajową lub zagraniczną do konkretnego punktu, a odbiorca wraz z dowodem tożsamości stawia się w placówce firmy za granicą i odbiera gotówkę. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest fakt, że unikamy w ten sposób prowadzenia rachunku walutowego w banku oraz możemy posługiwać się fizycznym pieniądzem. Niestety, pojedyncza transakcja wiąże się z kosztem od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Opłata zależna jest od konkretnej firmy oraz wysokości przekazu gotówkowego.