grudzień

05

2016

Metody dokonywania przelewów międzynarodowych

Na rynku dostępnych jest kilka metod, które pozwolą nam na dokonywanie przelewów międzynarodowych. Jest to rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim osoby przebywające poza granicami naszego kraju w celach zarobkowych, klienci zagranicznych sklepów internetowych oraz przedsiębiorcy. Jeżeli jesteście zmuszeni do cyklicznego dokonywania tego typu transferów, to warto zastanowić się nad sposobem ich realizacji. W wielu przypadkach możemy bowiem zaoszczędzić znaczące ilości pieniędzy, unikając naliczania opłat dodatkowych.

Obecnie, na rynku możemy wyróżnić trzy podstawowe typy przelewów walutowych:

 • transfery walutowe
 • przelewy bankowe
 • przekazy gotówkowe

Pamiętajmy, że na całkowity koszt przelewu walutowego składa się nie tylko opłata za samą transakcję, ale również koszt przewalutowania środków. Warto zatem zwrócić uwagę na te czynniki przed dokonaniem transferu pieniędzy i wybrać najbardziej opłacalną alternatywę.

Transfery walutowe

Transfery walutowe są z reguły najtańszym rozwiązaniem wśród przelewów międzynarodowych. Wynika to z faktu, że umożliwiają wymianę walut na atrakcyjnych warunkach podobnych do tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku kantorów internetowych. Ponadto, firmy zajmujące się dokonywaniem transferów walutowych za pośrednictwem Internetu skupiają się najczęściej na jednej usłudze, w przeciwieństwie do banków. Dzięki temu prezentowane przez nich funkcjonalności działają wyjątkowo szybko i sprawnie oraz nie są związane z naliczaniem wysokich prowizji. Duża konkurencja na rynku przelewów międzynarodowych sprawia również, że oferta staje się jeszcze bardziej atrakcyjna w oczach potencjalnego klienta. Okazuje się bowiem, że w odniesieniu do banków serwisy zajmujące się obsługą transferów walutowych mogą wygenerować oszczędności sięgające 8% wartości transakcji, co ma ogromne znaczenie w szczególności dla tych osób, które decydują się na przelewanie znaczących ilości pieniędzy.

Dużą zaletą tego typu portali jest fakt, że w wielu przypadkach niepotrzebne będzie nam konto walutowe. Serwisy przechowują nasze środki w ramach tzw. portfela walutowego, który jest połączony z kontem użytkownika. Dzięki temu walutą obcą możemy operować na łamach portalu zajmującego się transferami walutowymi, a środki wykorzystywane na co dzień przechowywać na zwyczajnym rachunku złotówkowym.

Przelew bankowy

Dokonywanie przelewów międzynarodowych za pośrednictwem systemów bankowych to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie. Niestety, jest to usługa stosunkowo kosztowna, za którą banki naliczają dodatkowe prowizje, a koszt przewalutowania środków potrafi być wyjątkowo nieopłacalny. Pamiętajmy, że tego typu przelewów z wykorzystaniem banków dokonamy na dwa sposoby:

 • w ramach konta złotówkowego – zostanie naliczona nie tylko opłata za przelew. Nasze środki zostaną przewalutowane wg. tabeli kursowej banku. Oznacza to, że musimy liczyć się z wyjątkowo niekorzystnym spreadem walutowym.
 • w ramach konta walutowego – dokonywanie przelewu międzynarodowego bezpośrednio w walucie obcej to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne, jeśli zdecydujemy się na zasilanie go środkami uzyskanymi na własną rękę (np. za pośrednictwem kantorów internetowych). Pamiętajmy jednak, że założenie rachunku walutowego wiąże się z koniecznością podpisania dodatkowej umowy z bankiem, a w niektórych przypadkach również z comiesięcznym naliczaniem opłaty za prowadzenie konta.

Przekaz gotówkowy

Najdroższy wariant dokonywania międzynarodowych transferów pieniężnych. Wynika to z faktu, że wymaga dodatkowej obsługi w placówkach stacjonarnych – nadawca udaje się z walutą krajową lub zagraniczną do konkretnego punktu, a odbiorca wraz z dowodem tożsamości stawia się w placówce firmy za granicą i odbiera gotówkę. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest fakt, że unikamy w ten sposób prowadzenia rachunku walutowego w banku oraz możemy posługiwać się fizycznym pieniądzem. Niestety, pojedyncza transakcja wiąże się z kosztem od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Opłata zależna jest od konkretnej firmy oraz wysokości przekazu gotówkowego.

Komentarze • anies31 5 lat temu

  Z kantoru o tyle lepiej niż z banku, że przewalutowanie jest sporo tańsze, sama i wymianę waluty i przelewy na rożne konta robię z amronet.pl , sprawdzona metoda od kilku lat , niezawodna i jak do tej pory żadna lepsza się nie pojawiła.

 • drax 6 lat temu

  Moja metoda i na przewalutowanie i przelew zagraniczny to pluskantor.pl, jedno logowanie, szybka transakcja i transfer od razu. Wszystko załatwione w parę minut bez kombinowania.

 • rycerzyk 6 lat temu

  Parę razy z Amronet zleciłem przelew w EUR. Realizacja wzorcowa. Korzystałem i z przyspieszonego i SEPA (tutaj koszt jest bardzo mały- 5 zł). Wymiana i transfer na jednej e-platformie, jak dla mnie super sprawa.

 • majka mankowska 6 lat temu

  Kantor internetowy to całkiem dobra metoda, bo praktyczna i nie droga. A np. gieldawalut.com posiada też jeszcze jedną praktyczną opcję : przelewy ekspresowe za granicę, które dochodzą na konta zagraniczne w ok 20 minut.

 • Mantra 6 lat temu

  Praktycznie jest w ten sposób co mówisz. Ja wysyłałam z pluskantor.pl. Póki co tylko raz, walutę EUR. Zapłaciłam 5 zł. W banku bym poniosła równie niski koszt przelewu ale przewalutowanie PLN/EUR kosztowałoby mnie więcej.

 • pokerek 6 lat temu

  Zawsze gdy wysyłam przelew za granicę to bezpośrednio w walucie, nie chce by bank decydował po jakim kursie mi środki przewalutuje. Korzystnie wymieniam w Amronet i prosto z kantoru z reguły przelewam.

 • Dorota 6 lat temu

  Ja korzystam z opcji wpłat na konto zagraniczne z konta, które mam na Gieldawalut.com. Tak jest dla mnie najwygodniej, najszybciej no i najtaniej (kwestia kilku złotych). Sposób sprawadzony bo już kilka razy musiałam taki przelew wykonać.

 • bońko 6 lat temu

  Dziwne że właśnie w artykule nie zostało wspomniane o tym, że przelew do zagranicznego banku można wykonać z kantoru online. Ja tak robię od ponad roku- z Pluskantor.pl przekazuję EUR i czasami GBP do różnych odbiorców, a więc nie jest to jakaś nowość. Ponadto opcja opłacalna- koszt od 5 do maks 9 zł, a dużo oszczędza sie na etapie przewalutowania pieniędzy.

 • Adam 6 lat temu

  Najłatwiej, najwygodniej i tak naprawdę najtaniej jest wykonać taki przelew przez kantor internetowy. Zobaczcie sobie ofertę Gieldawalut.com. Ja u nich już jakiś czas temu założyłem konto, właśnie po to by zrobić taki przelew i w pamiętam, że wyszło to bardzo korzystnie.

 • Dorota 6 lat temu

  Metody są różne. Lepsze i gorsze. Każdy wybiera jak mu najwygodniej, ale warto też się kierować kosztem jaki będzie trzeba ponieść w związku z przelewem za granicę. Jak się okazuje jest to nie tylko koszt samego przelewu ale też przewalutowania środków. Wziąwszy to pod uwagę najlepiej wypada e-kantor o ile świadczy usługę realizacji płatności międzynarodowych. Żebyście się nie naszukali na darmo podpowiem tutaj Pluskantor.pl. 100% pewności sprawnych transferów w walutach na zagraniczne rachunki, wymiana błyskawiczna po korzystnym kursie.

 • Gustag 6 lat temu

  Zgodzę się na pewno z tym, że banki w zakresie przewalutowań za bardzo się nie muszą starać o to aby przedłożyć korzystny kurs klientowi, bo zarabiają na szeregu innych usług. Natomiast kantor internetowy/platforma może idealnie zastąpić firmę świadczącą transfery, ja zanim zacząłem robić przelewy za granicę z Gieldawalut.com i tam walutę kupować to porównałem. Korzystniej jednak przez Giełdę. Za przelew opłata 5 zł, za to oszczędność podczas wymiany o wiele większa niż ta kwota.

 • Pawel33 6 lat temu

  W płatności przekazem nie widzę zbytnio zalet. Wymaga to poświęcenia czasu i jest kosztowne w stosunku do innych form. I nie zgodzę się też z tym, że z kolei konto walutowe to kłopot, absolutnie nie- ja mam taki rachunek w EUR- bezpłatny. Wracając jednak do samego przelewu za granicę, najlepiej wychodzę realizując go z e-kantoru (ja korzystam akurat z Amronet). Na infolinii doradzili mi jak wykonać go najtaniej i faktycznie ilekroć wysyłałem przelewem od nich EUR, płaciłem 5 zł.

 • okruszyn 6 lat temu

  Całkiem dobrze takie firmy zastępuje Pluskantor.pl. Tak niskiego spreadu nie widziałem w żadnej z firm która automatycznie robi przewalutowanie środków na potrzeby przekazania ich online za granicę.

 • Zennobi 6 lat temu

  Do niedawna korzystałem z transferów walutowych przez specjalnie przeznaczony do tego serwis internetowy, jednak jeszcze tańszym rozwiązaniem okazała się gieldawalut.com, platforma kantorowa. Samo przekazanie pieniędzy w walucie na zagraniczne konto kosztuje tyle samo, ale przewalutowanie tańsze.

 • pokoemonika 6 lat temu

  Przelewy z e-kantoru to doskonała metoda z co najmniej 2 powodów. Są szybkie (gdy zleciłam z Amronet, kolejnego dnia odbiorca miał zaksięgowaną moją platność w EUR i to nie było ekspresem puszczone choć i tak tutaj można), koszt to zwykle z 5 zł, co się zwraca swobodnie dzieki temu że przewalutowanie przebiega po korzystnym kursie. Ach no i wszystko w jednym miejscu:)

 • a.kamińska 6 lat temu

  Jak zarabiałam w GBP i chciałam nieco wspomóc rodzinę w Polsce, przelewy wykonywałam z serwisu kantorowego gieldawalut.com- w złotych, ponieważ PLN są bezpłatne. Przewalutowanie przez "giełdę" odbywało się szybko , na najlepszych warunkach jakie znalazła, podczas pobytu w OK surfując po necie.

 • Budrym 6 lat temu

  Z pluskantor.pl docierają zawsze na czas, gdziekolwiek bym nie zlecił, często nawet nieco szybciej niż maksymalny termin księgowania podany na stronie kantoru. Nie szkoda mi tych 5 zł na sprawny transfer, ponieważ korzystny kurs i niski spread pokrywają to z nawiązką.

 • Kocigryf 6 lat temu

  W Gieldawalut.com mam konto dopiero 2 miesiące, przelewałem jedynie pieniądze na swój rachunek- bezpłatnie do PKO. I trzeba przyznać że wyjątkowo szybko, bo godzina nie minęła jak pieniądze były na koncie. Wiem, że za granicę też można do wszystkich banków. Nawet jakbym miał zapłacić to maksimum czyli 9 zł, to tę opłatę swobodnie pokryje oszczędność z przewalutowania, więc myślę że OK.

 • Michał 6 lat temu

  Naprawdę fajna opcja, dużą oszczędność stanowi już to że przewalutowanie i przelew realizuję w jednym miejscu, tym bardziej że Amronet- kantor z ktorego korzystam w tym celu zawsze oferuje wyjątkowo korzystny kurs, dostępny od ręki.

 • Paweł 6 lat temu

  Wypróbowałem właśnie internetowe transfery za granicę z Gieldawalut.com. Rewelka:) Można skorzystać też z przyspieszonych, choć ja na razie nie mam takiej potrzeby, bo w standardowym SEPA pieniądze dotarły itak na drugi dzień.

 • Etien 6 lat temu

  W moim przekonaniu transfer bezgotówkowy jest najmądrzejszym rozwiązaniem. Tak najszybciej i najtaniej o ile się wybierze dobre miejsce aby zrealizować przewalutowanie i sam przelew. Obydwu tych czynności dokonuję w Pluskantor.pl i jestem bardzo zadowolony z tego że wystarczy mi jedynie dostęp do Internetu, a więc zero fatygi oraz z tego że przewalutowanie jest bardzo tanie.

 • Turbot 6 lat temu

  Przelewy za granicę realizuję przez Internet i dla wygody i dla oszczędności na kosztach. Tyle że nie z banku, a z kantoru Amronet, gdzie najpierw bardzo tanio dokonuję wymiany na walutę w której zlecam transfer. Maksymalnie w 2 dni dociera do odbiorcy, ale w razie pilnej potrzeby jest opcja ekspres.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.