grudzień

08

2015

Podwyżka stóp procentowych jeszcze przed końcem roku

Po istotnych doniesieniach ze strony Europejskiego Banku Centralnego warto zastanowić się nad nadchodzącymi zmianami ze strony kolejnej, dużej instytucji finansowej – amerykańskiego FED-u. Jak się okazuje, ostatnie dane z tamtejszego rynku pracy jeszcze bardziej zwiększają prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych w grudniu.

Wskaźniki z rynku pracy za oceanem prawdopodobnie zaskoczyły nawet samych Amerykanów. Piątkowe publikacje ujawniły kilka kluczowych informacji, które świadczą również o społeczno-gospodarczej kondycji Stanów Zjednoczonych. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wskazało tam wartość 211 tys., a stopa bezrobocia wynosi 5%. Ponadto, przeciętne godzinowe zarobki w USA wzrosły o 0,2% w ujęciu miesięcznym, dając wskaźnik 2,3% w skali roku.

Tak pozytywne informacje z amerykańskiego rynku prawdopodobnie jeszcze bardziej ośmielą przewodniczącą FED – Janet Yellen. Zdaniem inwestorów, podwyżka stóp procentowych w grudniu jest już przesądzona, szczególnie biorąc pod uwagę zeszłotygodniowe wypowiedzi przedstawicieli banku centralnego Stanów Zjednoczonych. Ponadto, dolar wciąż zyskuje na wartości, jednak nie wywiera już tak znaczących tendencji spadkowych w na parze EUR/USD, odkąd Mario Draghi zaskoczył finansistów umiarkowanym łagodzeniem swojej polityki monetarnej.

To jednak nie koniec istotnych informacji ze Stanów Zjednoczonych. Już w piątek spodziewamy się kolejnych danych – tym razem odnośnie sprzedaży detalicznej oraz wstępny odczyt indeksu nastrojów konsumenckich tego miesiąca.

Jak się okazuje, koniec roku będzie pełen istotnych wydarzeń na globalnym rynku walutowym, ustalając tym samym zupełnie nową sytuację już na początku stycznia.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.