luty

19

2014

Sytuacja na Ukrainie osłabia złotówkę

Sytuacja na Ukrainie odbija się negatywnie na kursie złotówki. Jest to niepokojący sygnał dla kredytobiorców którzy za franka ciągle płacą wiecej niż przed paroma miesiącami. Najpierw złotówka osłabiła się prze wyprzedaż walut rynków wschodzących a teraz nie odrabia strat ze wzgledu na sytuacja na Ukrainie. Jednak spadki nie są tak silne ze względu na siłę wewnętrzną naszej gospodarki.

Dobre prognozy dla ekspansji kantorów

Wart także wcześniej dodać informacje z Anglii które wskazują iż tamtejszy rynek e-commerce mimo iż bardzo już rozwinięty to wzrósł o 8%. Jest to dobra informacja dla kantorów internetowych które obierają wyspy Brytyjskie za jeden ze swoich głównych celów ze względu na duża liczbę potencjalnych klientów.

Niekorzystna sytuacja na Ukrainie wpływa osłabiająco na Polską walutę.

Sytuacja na Kijowskim majdanie staje się coraz bardziej napięta. Rząd oskarża protestujących o planowanie przewroty a ci rząd o stosowanie przemocy. Wydaje się nawet, iż może dojść do ostatecznych rozwiązań konfliktu. Śmierć poniosło 25 osób a liczbę rannych szacuje się na kilkaset. Ma to negatywny wpływ na notowania ukraińskiej hrywny, której wartość spadła już prawie o 17%. Wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada osłabiają w oczach inwestorów Polska walutę. Na razie nie można oszacować jak sytuacja na wschodzie wpłynie na nasza gospodarkę a zetem jak zmieni się kurs waluty.

Dobre dane z gospodarki działają hamująco na spadki

Te kiepskie informacje zostały jednak osłabione przez dobre dane z gospodarki. Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła w styczniu w ujęciu rok rocznym o 4,1%, oczekiwano 3,8%, natomiast w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost na poziomie 2,9%. Zmniejszyła się natomiast produkcja w przedsiębiorstwa budowlanych i to o ponad 3,9% podczas gdy oczekiwano wzrostu o 1,7%.

Kursy Walut

Obecnie kurs franka rośnie o 0,6 i przekroczył granice 3,40 zł za jednostkę. Euro rośnie nieznacznie mniej, bo 0,5% a dolar podobnie jak frank szwajcarski o 0,6%. Jego kurs względem waluty wspólnotowej podlega minimalnym zmianą o 0,08%. Jak wskazują eksperci mocne wyniki polskiej gospodarki przyczynia się do wzrostu wartości naszej waluty, dzięki czemu kurs euro ma spaść do poziomu 4 zł a franka 3 zł? Kurs dolara ma pozostawać w długim terminie bez zmian gdyż wpływa wewnętrznej siły naszej gospodarki będzie niwelowany przez spadek podaży dolara przez FED. Polski PKB wzrośnie o 3-3,5% podczas gdy Słowacji o 2,2%, Węgrzech 1,8% i Czech 1,7% co może uczynić z nas lidera w oczach inwestorów interesujących się rynkiem środkowoeuropejskim.

To właśnie fundamenty były czynnikiem spowalniającym spadki złotówki w ostatnim miesięcy, kiedy miała miejsce wyprzedaż walut krajów wschodzących.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.