Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 10.05.2017-10.07.2017
Para walutowa
|
EUR/PLN
|
CHF/PLN
|
USD/PLN
|
GBP/PLN
|
Minimum
|
4,1700
|
3,8115
|
3,6990
|
4,7321
|
Maksimum
|
4,2555
|
3,9195
|
3,8890
|
5,0205
|
Wykres: EUR/PLN - analiza od 30 kwietnia do 7 lipca 2017
Na EUR/PLN od kilku dni niewiele się dzieje. Kurs konsoliduje się między 4,23 a 4,25. Nie było kompletnie reakcji po pozytywnej decyzji agencji Fitch w sprawie ratingu. Potwierdzenie go na poziomie A minus z perspektywą stabilną to było zbyt mało dla inwestorów. Co ciekawe obniżono szacunki dotyczące deficytu z 3% do 2,6%. Informacja oczywiście pozytywna ale też spodziewana, gdyż dane ekonomiczne z ostatnich tygodni są co najmniej dobre. Tym samym większego ruchu również na EUR/PLN nie było. Pozostajemy w trendzie osłabiającym złotówkę na tej parze, ale ten trend nie jest zbyt silny. W czerwcu odnotowaliśmy nawet poziomy 4,26 zł, a już do tych poziomów nie wróciliśmy. EUR/PLN pozostanie do końca tygodnia pod wpływem czynników zewnętrznych. A te raczej mogą skutkować niewielkim osłabieniem złotego w relacji do euro, wynikającym z ruchu na południe na głównej parze. Oporem będzie linia łącząca ostatnie maksima w okolicach 4,2450. Tydzień nie będzie zbyt bogaty w wydarzenia mogące wpłynąć na kwotowania głównych walut więc scenariusz bazowy to konsolidacja z delikatnym ruchem pod granicę 4,25.
CHF/PLN - analiza od 30 kwietnia do 7 lipca 2017
Dla odmiany na CHF/PLN mamy krótkoterminowy trend spadkowy. Ruch nie jest zbyt imponujący ale spadek 7 groszowy na pewno odczują na swojej racie kredytobiorcy frankowi. Nie jest wykluczone, że ruch spadkowy jeszcze potrwa i uda się zejść jeszcze niżej może nawet w okolice minimum z maja. W tym momencie na rynkach trwa lekki marazm a brak zagrożeń służy osłabieniu franka na szerokim rynku. Fakt pojawił się znów temat Grecji, która mimo sprzyjającej koniunktury na europejskich rynkach wcale nie poprawia swojej sytuacji. Pytanie co będzie jak koniunktura wyhamuje, wtedy znów widmo bankructwa zajrzy Grecji w oczy. Ale póki co to temat na przyszłość i na razie inwestorzy nie myślą o tak czarnym scenariuszu.
USD/PLN - analiza od 30 kwietnia do 7 lipca 2017
Na USD/PLN jesteśmy na wielomiesięcznych minimach. Póki co jednak granica 3,70 jest nie do sforsowania. Oczywiście taka sytuacja jest pokłosiem słabości dolara na szerokim rynku. Zawód polityką Trumpa a także rozczarowujące dane spowodowały, że amerykańska waluta jest jedną z najbardziej wyprzedanych walut. Ale to oznacza, że jest spore pole do zmiany takiej sytuacji. Na słabości dolara niewiele już można zarobić a spory zysk można osiągnąć zajmując długie pozycje i inwestorzy doskonale o tym wiedzą. Brakuje jednak jakiegoś sygnału by trend się zmienił. Dane o aktywności biznesowej zaskakująco dobre to jednak za mało. Dane z rynku pracy były dwuznaczne owszem przybyło sporo miejsc pracy ale przy niskim tempie wzrostu wynagrodzeń. Kluczem do zmiany trendu może być wystąpienie Janet Yellen w środę. Jeśli podkreśli jastrzębie ruchy na portfelu obligacji i podwyżka stóp w grudniu dolar ma szansę odrobić straty w drugiej połowie roku. Bo można zauważyć, że obniżono nieco oczekiwania co do działań Fed a w takiej sytuacji łatwiej zaskoczyć na plus dla dolara. W przypadku gdy taki scenariusz się sprawdzi pierwszy opór będzie w okolicach 3,7600. Jeżeli chodzi o wsparcie to poziom 3,70 będzie bardzo trudny do sforsowania.
GBP/PLN - analiza od 30 kwietnia do 7 lipca 2017
Na GBP/PLN cały czas aktualny jest trend spadkowy, który ma swój początek od granicy 5,00. W ostatnich dniach funt nieco się umocnił na szerokim rynku w efekcie doszliśmy do poziomu 4,8320. Początek tygodnia to jednak znów powrót do słabości brytyjskiej waluty i powrót poniżej granicy 4,80. Tak naprawdę to ruchy czysto spekulacyjne. Od dobrych kilku dni trwa cisza medialna w sprawie Brexitu. Tak naprawdę niewiele wiemy gdzie obecnie znajdują się negocjacje i jaki rachunek Brytyjczycy otrzymają za swoją śmiałą decyzję. Oporem w przypadku wzrostów będzie linia trendu spadkowego. Wsparciem natomiast będzie minimum z ostatnich tygodni na poziomie 4,7321.
Źródło: Krzysztof Pawlak - dealer walutowy w Internetowykantor.pl