wrzesień

09

2013

Najważniejsze wydarzenia makro w tygodniu 9-13 września.

W tym tygodniu opublikowanych zostanie o wiele mniej danych ekonomicznym niż w ostatnich tygodniach. Jednak ze względu na konflikt w Syrii i ogólnie początek września sytuacja na rynku walutowym może być napięta. Wrzesień to miesiąc powrotów z urlopów a tym samym aktywniejszych zmian po okresie wakacyjnym. Dlatego też bardziej prawdopodobne są większe fluktuacje, na których oczywiście będzie można więcej zyskać lub stracić. Zachęcamy do zapoznania się z analizą na ten tydzień.

PONIEDZIAŁEK, 9 WRZEŚNIA 2013

Kalendarz tego dnia nie przewiduje publikacji danych z polskiej gospodarki.
CHF: Tydzień rozpoczynają publikacje danych z Szwajcarii. O 7:45 poznamy stopę bezrobocia tego kraju. Dane te z pewnością będą obserwowane przez posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Przewidywana wielkość bezrobocia ma wynieść 3,0% i prognoza ta jest podobna do danych za poprzedni okres.
EUR: Na godz. 10:30 przewidywana jest publikacja indeksu Sentix za miesiąc wrzesień. Jest to wskaźnik, który jako pierwszy może dać impuls do ruchu na parze walutowej EUR/PLN. Analitycy prognozują, iż wartość jego wyniesie -2,8%, co oznaczałoby lepszy odczyt w porównaniu z poprzednim miesiącem kiedy było -4,9%.
USD: Z USA pierwsze ważne dane zostaną podane dopiero o 21:00 naszego czasu. Będzie to mało istotny odczyt o kredytach konsumenckich.

WTOREK, 10 WRZEŚNIA 2013

EUR: Wtorek to bardzo spokojny dzień. Swoje dane o produkcji przemysłowej opublikuje Francja, Słowacja, Rumunia i Szwecja. Jednak jedynym istotnym punktem tego dnia może być odczyt o PKB Włoch, około godziny 10:00. Prognozuję się, iż wskaźnik PKB za II kwartał delikatnie się poprawi do poziomu -0,2% wobec -0,6%. Następnie planowane jest wystąpienie publiczne członka zarządu ECB.
USD: Za oceanem poznamy jedynie dane o tygodniowych zmianach zapasów paliw.

ŚRODA, 11 WRZEŚNIA 2013

W środę dzień na rynkach zacznie się stosunkowo wcześnie.
EUR: O godz. 8:00 już mamy dane o inflacji konsumenckiej Niemiec za miesiąc sierpień. W skali m/m (jak i r/r) spodziewane jest pogorszenie tego wskaźnika do poziomy 0,0% z 0,5%.
GBP: Wielka Brytania tego dnia przedstawia swoją stopę bezrobocia. W miesiącu lipcu wynosiła ona 7,8% i wg analityków ma ona pozostać na niezmienionym poziomie.
PLN: Dane z Polski poznamy o godz. 14:00 i będzie to bilans płatniczy, po którego publikacji może dojść do małych zawirowań na parach z PLN.
USD: Z USA w środę nie będzie raczej spokojnie. Jedynym ciekawym punktem w kalendarzu mogą być odczyty z zapasów hurtowników za miesiąc lipiec i tygodniowe dane o wnioskach o kredyty hipoteczne. Dzień zakończy wystąpienie publiczne członka zarządu ECB.

CZWARTEK, 12 WRZEŚNIA 2013

EUR: Dzień ten może być jednym z ważniejszych z uwagi na publikację produkcji przemysłowej ze strefy euro. Wskaźnik ten przeważnie mocno wpływa na ruchy walut. Odczyt zaplanowany jest na godz. 11:00. Za miesiąc lipiec produkcja przemysłowa w skali m/m ma wypaść gorzej: 0,1% wg prognoz analityków wobec wartości 0,7% miesiąc wcześniej. Podobnie roczne dane mają być mniej optymistyczne i przewiduje się, że będą delikatnie na minusie (poprzedni odczyt wynosił 0,3%). Wcześniej zostaną jeszcze podane dane o inflacji konsumenckiej z Francji, Słowacji i Hiszpanii. Inflacja ma być ogólnie wyższa niż w poprzednim miesiącu. Smaku notowaniom walutowym w środę doda jeszcze wystąpienie samego szefa ECB Mario Draghi. Jego słowa potrafią dość istotnie i w szybkim czasie wpłynąć na kursy walut.
USD: W USA tylko tygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych o 14:30.

PIĄTEK, 13 WRZEŚNIA 2013

PLN: Dla odmiany, piątek rozpocznie się od publikacji z Polski. Tak na marginesie, tego dnia będzie sporo informacji z Polski. O 9:00 poznamy wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC za sierpień. Nieco później bilans handlu zagranicznego z strefy euro. O 14:00 inflacja CPI z Polski. W skali miesiąc do miesiąca za sierpień spodziewane jest pogorszenie do -0,2% z 0,3%. W tym samym czasie poznamy jeszcze podaż pieniądza M3 w Polsce.
USD: Końcówka tygodnia to także wysyp danych z USA. O 14:30 wyniki sprzedaży detalicznej za sierpień. Tutaj spodziewane wyniki to 0,4% wobec 0,2%. W tym samym czasie poznamy również inflację producencką, a niewiele później będzie dość istotny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za wrzesień - prognoza jest zgodna z wcześniejszym odczytem, czyli 82. Ostatnia już publikacja tego dnia to zapasy niesprzedanych towarów m/m za miesiąc lipiec, gdzie analitycy przewidują polepszenie.

ANALIZA TECHNICZNA

Zakończenie poprzedniego tygodnia przyniosło delikatne przyhamowanie wzrostów EUR/PLN i USD/PLN. Cena powróciła do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego i dlatego spodziewamy się odbicia od tej linii wsparcia. Poziom ten jest strategicznie dobry do zajmowania pozycji długich, ponieważ mamy w tym miejscu zgęszczenie wsparć. Poniedziałek już można wykorzystać do obserwacji pod kątem osłabiania się złotego. Zasięg tego ruchu powinien skutkować wybiciem maksimów z minionego tygodnia. I tak dla EUR/PLN jest to wybicie poziomu 4,30 w kierunku 4,34. Na parze z USD wygląda natomiast na próbę odbicia się od 3,40 w kierunku 3,2850. Godnym uwagi jest fakt wychłodzenia wskaźnika, który będzie musiał teraz podążyć w górę i zachęci graczy technicznych do zajmowania pozycji na BUY dla par ze złotym.

Analiza techniczna EUR/PLN z dnia 09.09, 4h


Analiza techniczna USD/PLN z dnia 09.09, 4h


Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.