maj

20

2015

Walka o głosy - kandydaci na prezydenta o frankowiczach

Kampania prezydencka jest już na ostatniej prostej. Ze względu na niewielką różnicę w liczbie głosów kandydaci walczą o każdego wyborcę. Frankowicze są liczną grupą, która wciąż oczekuje na pomoc państwa. Co kandydaci na urząd prezydenta mają im do zaoferowania ?

Andrzej Duda - przewalutować

Wśród licznych obietnic Andrzeja Dudy znalazła się też ta dotycząca propozycji pomocy frankowiczom. Kandydat PISu stwierdził, iż kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu, po jakim były brane. „Będę starał się w tej sprawie interweniować (...). Prezydent ma olbrzymią legitymację, żeby załatwiać trudne sprawy na poziomie państwowym" – powiedział. Na ten temat wypowiedział się podczas piątkowego spotkania w Senacie z osobami, które czują się poszkodowane przez banki. Duda podkreślił, że obecny rząd i prezydent pomimo ogólnych zapowiedzi nie zrobili nic by pomóc tym z zaciągniętym frankowym kredytem. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ruchu "Stop Bankowemu Bezprawiu", którzy wręczyli Dudzie projekt ustawy, który poprawić ma sytuację zadłużonych. Jak na razie pod projektem zbierane są podpisy,a ma on na celu "unieważnienie postanowień umów o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, w zakresach, w jakich pozostają niezgodne z niedozwolonymi postanowieniami umownymi". Twórcy projektu utrzymują, że operacje finansowe wykonywane wtedy przez banki były niezgodne z prawem bankowym. Po spotkaniu Duda podkreślał, iż kredyt w szwajcarskiej walucie jest problemem realnym, a dla bardzo dużej liczby osób w Polsce jest wręcz tragiczny.

Bronisław Komorowski - po wyborach

Na wypowiedź kontrkandydata szybko zareagowała kancelaria urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zapowiedziano, że ze względu na emocje wyborcze, propozycje rozwiązań przygotowywane we współpracy ze środowiskiem bankowym i KNF, zostaną zaprezentowane dopiero po drugiej turze, czyli pod koniec maja. Przypomniano, że już 5 lutego prezydent Bronisław Komorowski złożył propozycję utworzenia specjalnego funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych, dzięki któremu tym, którzy nie są w stanie spłacać kredytów, mogłyby być one umarzane lub termin spłaty zostałby wydłużony. Co więcej, wszelkie umorzenia wynikające z kwestii restrukturyzacji kredytów, będą zwolnione z obciążeń podatkowych. Bronisław Komorowski nie spotkał się z komitetem obywatelskim, ten natomiast odmówił spotkania z ministrem z kancelarii prezydenta uznając, że wolałby się spotkać bezpośrednio z głową państwa. Kancelaria odniosła się też bezpośrednio do wypowiedzi Andrzeja Dudy wytykając, iż o tym pomyśle mówiono już w styczniu oraz, że składając taką propozycję, trzeba również powiedzieć, „kto na tym zyskuje, kto traci i kto za to zapłaci”.

Co na to rząd?

Do wypowiedzi kandydata PISu o przewalutowaniu kredytów odniósł się też minister finansów Mateusz Szczurek stwierdzając, że "hurtowe przewalutowanie wszystkich kredytów frankowych po kursie z dnia rozpoczęcia, byłoby katastrofalnie szkodliwe dla stabilności systemu finansowego, stabilności państwa, groźne dla deponentów oraz wszystkich oszczędzających w Polsce".

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.