Raporty ADP i ISM
Najważniejszymi danymi płynącymi ze Stanów Zjednoczonych będą raporty ADP i ISM, które skutecznie przyćmią informacje odnośnie wskaźników z handlu zagranicznego. Będą one dotyczyć zmian w sektorze zatrudnienia, co stanowi przedsmak przed poważniejszymi, piątkowymi oświadczeniami ze strony przedstawicieli rządu. Przewiduje się, że raporty mogą nie dorównać oczekiwaniom inwestorów. Z uwagi na ostatnie informacje ze strony FOMC można przypuszczać, że osłabienie wskaźników jeszcze bardziej odbije się na dewaluacji dolara. Jest to zła wiadomość szczególnie dla tych, którzy spodziewali się podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jeszcze w grudniu. Niekorzystne raporty ADP i ISM jeszcze bardziej odsuną FED od podjęcia tak drastycznych decyzji przed końcem roku. Niestety, większość analityków nie spodziewa się pozytywnego zaskoczenia ze strony amerykańskich finansistów, a sytuacja na tamtejszym rynku nadal będzie pogrążać się w chwilowym kryzysie.
Warto zauważyć, że w przeciągu 24 godzin od publikacji oświadczenia w spawie raportów ADP i ISM możemy oczekiwać oficjalnej wypowiedzi przedstawicieli FOMC. Nie będą to raczej wystąpienia, które wniosą dużo nowych informacji, jednak warto analizować nastroje FED-u, aby określić prawdopodobieństwo wprowadzenia podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie.
Stabilne nastroje w Europie
Odczyty PMI z Europy nie będą tak interesujące dla inwestorów, jak dane płynące z USA, ponieważ mogą zostać z łatwością przyćmione przez ostatnie dane z sektora przemysłu. Para EUR/USD pozostaje w tym tygodniu na stabilnym poziomie, a ostatnia wypowiedź prezesa EBC, Mario Draghiego sugeruje, że możemy spodziewać się zmian w polityce monetarnej europejskiej wspólnoty jeszcze w tym roku.
Ważnych danych można oczekiwać również ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy spodziewają się, że zarząd utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co stanowi naturalną reakcję na silny wzrost gospodarczy. Rośnie również prawdopodobieństwo obniżenia prognoz inflacji na obecny rok. Interesującym tematem będą również oświadczenia dotyczące wpływu rządów PiS na skład przyszłej Rady oraz perspektywy nadchodzącej współpracy.