Transfery walutowe muszą być odpowiednio weryfikowane przez państwo oraz zabezpieczone, ponieważ portale zajmujące się ich obsługą odpowiadają za pieniądze obywateli. W związku z tym możemy spotkać się z różnego rodzaju mechanizmami świadczącymi o ich bezpieczeństwie.
Status instytucji płatniczej
Usługi serwisów prezentowanych na łamach naszego portalu są szeroko uznawane za bezpieczne. Wynika to z faktu, że aby zgodnie z prawem umożliwiać dokonywanie transferów walutowych, muszą one spełniać restrykcyjne wymagania oraz posiadać niezbędne ku temu licencje. W przypadku firm z Polski mowa przede wszystkim o statusie Krajowej Instytucji Płatniczej. Wszystkie tego typu podmioty znajdują się pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że właściciele portali mogą pochwalić się dobrą kondycją finansową oraz odpowiednią ochrona przetrzymywanych środków, które umieszczane są na oddzielnych kontach nie włączanych do masy upadłościowej. Status instytucji płatniczej obowiązuje na teren całej Unii Europejskiej.
Zabezpieczenia SSL
Obecnie, wszystkie serwisy zajmujące się obsługą transferów walutowych posiadają na swoich stronach zabezpieczenia szyfrujące SSL. Możemy przekonać się o tym dzięki charakterystycznemu adresowi portalu, zaczynającemu się od frazy https://. Warto zauważyć, że wyróżniamy trzy typy zabezpieczeń szyfrujących:
- Extended Validation (EV) – najwyższy poziom zabezpieczenia SSL, z którego korzystają systemy bankowe. Oznaczony jest symbolem kłódki obok pola adresu.
- Organisation Validation (OV) – pośrednie zabezpieczenie SSL. Firma wystawiająca odpowiedni certyfikat musiała w tym przypadku zweryfikować dane rejestrowe oraz adresowe firmy, która się nim posługuje.
- Domain Validation (DV) – podstawowe zabezpieczenie SSL. Połączenie w tym przypadku jest szyfrowane, jednak dane firmy nie zostały zweryfikowane.
Wiadomości SMS
Zabezpieczenie bliźniaczo podobne do tego stosowanego przez banki. Weryfikuje ono dostęp konkretnego użytkownika do telefonu komórkowego, którego numer został podany podczas procesu rejestracji. Najczęściej polega na wysłaniu kodu na nasz aparat, który następnie musimy wpisać w pole znajdujące się w serwisie internetowym, aby zatwierdzić transakcję.
Kapitał zakładowy
Aby sprawdzić wiarygodność serwisu zajmującego się obsługą transferów walutowych, warto poznać jego kapitał zakładowy. Jeżeli tego typu dane zostały udostępnione, zweryfikujecie je wchodząc w wizytówki poszczególnych portali zamieszczonych na naszej stronie. W teorii, im kapitał zakładowy jest wyższy, tym bezpieczniejszy jest serwis.
Opinie innych użytkowników
Nie jest to obiektywna metoda sprawdzania bezpieczeństwa serwisu, jednak stanowi wartościowe źródło informacji dla potencjalnych użytkowników. Wiele osób zapoznaje się z opiniami innych klientów na temat poszczególnych portali obsługujących transfery walutowe. W związku tym możliwość komentowania została udostępniona również na naszej stronie, aby pozwolić użytkownikom dzielić się wrażeniami odnośnie serwisów walutowych. Pamiętajmy jednak, aby nie wierzyć w każdą znalezioną w sieci wypowiedź. Duża konkurencja na rynku sprawia, że coraz częściej możemy spotkać się z praktykami tworzenia tzw. „czarnego PR-u” zarówno w przypadku kantorów internetowych, jak i portali obsługujących transfery walutowe.
Monitorowanie przelewów międzynarodowych
Warto pamiętać, że ze względu na obowiązujące prawo duże znaczenie ma obecnie odpowiednie monitorowanie przelewów międzynarodowych. Przykładowo, w przypadku dokonywania płatności przez klienta firmowego, wymagana jest odpowiednia dokumentacja każdej tego typu transakcji. Należy również zwrócić uwagę na wysokość transferu, bowiem gdy przekracza ona równowartość 1000 EUR/800 GPB, tożsamość nadawcy musi zostać zatwierdzona. Zgodnie z przepisami AML (Anit-Money Laundering), niezweryfikowany przelew może zostać wstrzymany, jeśli jedna ze stron nie zadba o dostarczenie wymaganych dokumentów.
Klient chcąc umożliwić weryfikację jego osoby w przypadku dużych transakcji, może zrobić to na trzy sposoby:
- stawić się w placówce konkretnej instytucji, przedstawiając odpowiednie dokumenty.
- wykonać przelew próbny opiewający na małą kwotę, gdzie dane przelewu będą stanowić element potwierdzający jego tożsamość.
- przesłać dokumenty na adres serwisu (możliwość dostępna jedynie w niektórych krajach).