styczeń

15

2014

Litwa jest zdeterminowana wprowadzić euro

Premier Litwy uroczyście przysięga wprowadzenia euro do swojego nadbałtyckiego państwa. EBC wypuszcza natomiast nowy banknot o nominale 10 euro i jest możliwe iż będzie to ostatni papierowy banknot w jego karierze.

Łotwa pragnie euro

Po przyjęciu przez Łotwę euro kolejnym państwem który jest zdeterminowany przyjąć walutę wspólnotową jest Litwa. Na posiedzeniu rady rządzących premier tego nadbałtyckiego państwa złożył obietnicę iż jeśli jego kraj nie wprowadzi euro do 2015 to zrezygnuje z urzędu.

Algirdas Butkeviczius wyraził pogląd w imieniu partii rządzących w tym jego własnej socjaldemokratycznej iż euro powinno obowiązywać w kraju od 1 stycznia przyszłego.

Jego koalicjanci z partii pracy są także świadomi iż najczęściej za wprowadzeniem euro pójdzie podniesienie cen w związku z czym są oni przekonani iż wraz z wejściem w życie na terenie Litwy waluty wspólnotowej powinna zostać podniesiona płaca minimalna oraz inne pensje. Litwa była by ostatnią z byłych nadbałtyckich republik radzieckich która zamieniła własną walutę na europejską. Estonia zrobiła to w 2011.

Plastikowe euro?

Być może Litwa zrobi to akurat w chwili kiedy EBC będzie w trakcie wprowadzania swoich nowych plastikowych banknotów. We wtorek ten bank zaprezentował nowy banknot o nominale 10 euro, który jest ma wiele nowych zabezpieczeń chroniących przed jego fałszowaniem. Jest to naturalny proces wymiany banknotów przestarzałych tak aby zabezpieczenia je chroniące były zawsze o krok przed fałszerzami.

Możliwe że zaprezentowany we Frankfurcie pieniądz jest ostatnim papierowym. Banknoty wykonane z tworzyw sztucznych cechują się znacznie większą wytrzymałością i są trudniejsze do podrobienia od plastikowych. Było by to ciekawe rozwiązanie chociaż wywołujące sporo kontrowersji zgłasza w świetle doniesień z Kanady gdzie taka waluta funkcjonuje i zaobserwowano pierwsze przypadki łamania się ich przy niskich temperaturach.

Kiepskie dane z USA

Na rynkach walut panował natomiast w ostatnich dniach spadek wartości dolara po ogłoszonych wynikach dotyczących sektora zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Wyniósł ledwo 74 tysiące co jest niewielkim wynikiem wobec oczekiwanych 197 tys., zwłaszcza że miesiąc wcześniej wzrost zatrudnienia wyniósł ponad 241 tys. W niewielkim stopniu wzrosła także sprzedaż detaliczna bo ledwo o 0,2 co jest słabym wynikiem w porównaniu do 0,4 w poprzednim miesiącu.

Kursy walut

Obecnie patrząc na kursy walut można ocenić iż złotówka traci na wartości. W stosunku do franka bardzo niewiele bo 0,02% który kosztuje 3,35 zł. Euro zyskuje na cenie o 0,14% i kosztuje 4,14 zł. Dolar zdecydowanie odrabia starty o ponad 0,6% i oddala się jego kurs od psychologicznej bariery 3 zł o niecałe 5 groszy.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.