czerwiec

16

2014

Koniec kredytów walutowych – problem emigrantów?

W Polsce już za dwa tygodnie nie będzie można zawierać kredytów walutowych w walucie innej niż osiągalne dochody. Tym samym emigranci mogą mieć problem. Ci, którzy wyjechali do pracy za granice często zaciągali kredyty w złotówkach choć zarabiają w euro lub frankach.

Koniec z zadłużeniami w obcej walucie


Od 1 lipca zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego bank będzie mógł sfinalizować nieruchomość jedynie w takiej walucie w jakiej klient osiąga większość swoich dochodów. W połowie roku 2014 ma nastąpić koniec z eksperymentami Polaków, którzy zadłużają się w obcej walucie. Jednak mogą znacznie ucierpieć na tym emigranci.

Przede wszystkim dotyczy to osób, które pracują legalnie. Oznacza to zatem, że osoby zarabiające w euro, frankach szwajcarskich czy koronie norweskiej nie będą mogły zawierać kredytów w złotówkach, jeżeli będą chcieli kupić mieszkanie w Warszawie, Poznaniu czy Szczecinie. Nie mogę tego zrobić nawet kiedy będą chcieli wrócić za kilka lat a tym samym zarabiać wtedy w złotówkach. Z wyjątkiem euro, nie ma dla takich osób oferty kredytowej w walucie, w której zarabiają. Jak wynika ze statystyk GUS na rok 2012, za granicą przebywało prawie 2,2 mln osób. Najwięcej było ich w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Irlandii.

Całkowita rezygnacja z kredytów walutowych?


Nie wszystkie banki zrezygnują jednak z kredytów walutowych. Osoby, które zgłoszą się do banku z chęcią zawarcia kredytu walutowego otrzymają go, jeżeli zarabiają w obcej walucie i jeżeli bank w swojej ofercie będzie posiadał taką ofertę kredytową. Jeżeli natomiast banki nie będą posiadały oferty walutowych w takiej walucie, w jakiej zarabiają zainteresowani będą zmuszeni odesłać ich z kwitkiem. Optymistyczne wiadomości są jednak dla tych, którzy zarabiają w euro. Unijny pieniądz zarówno teraz jak i po wejściu w życie nowych zasad będzie można pożyczać w kilku bankach. Ofertę kredytową dla osób zarabiających w funtach i dolarach ma jedynie nieliczna część banków. Dla emigrantów nie ma także optymistycznych wiadomości z krajów, w których pracują. Jak się okazuje, banki w krajach, w których pracują Polacy nie będą umożliwiały zakupu nieruchomości w Polsce. Nie praktykuje się takich rozwiązań przede wszystkim ze względu na późniejsze koszty ewentualnych windykacji. Sporą przeszkodą są również różnice w przepisach prawnych i księgach wieczystych.

Ostatnia szansa dla zainteresowanych


O kredyt w innej walucie niż ta, w której otrzymujemy dochody można starać się jeszcze do końca czerwca. Największą szansę na tego typu kredyty mają osoby chcące zaciągnąć kredyt w euro a zarabiające w złotych. Takie kredyty oferuje do końca tego miesiąca największe banki, znajdujące się na rynku. Aby jednak zostać taki kredyt trzeba być tzw. „VIP-em” w oczach banku.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.