marzec

14

2017

Kantor internetowy czy platforma społecznościowa

Osoby, które nigdy nie korzystały z możliwości wymiany walut online nie wiedzą, czym różnią się internetowy platformy wymiany walu oraz e-kantory. Są to dwa rodzaje serwisów, które znacznie różnią się sposobem działania, dlatego warto poznać tę różnicę, aby wiedzieć, którą platformę wymiany walut wybrać.

Targuj się w internecie

Faktem jest, iż zarówno społecznościowe platformy wymiany walut, jak również kantory internetowe oferują swoim użytkownikom bardzo atrakcyjne ceny, które w wielu przypadkach są lepsze od tych, które znajdziemy w tradycyjnych kantorach.

W każdym z tych serwisów transakcje wykonywane są jednak w odmienny sposób. Działanie platform walutowych opiera się na kupnie danej waluty od innych użytkowników. Skutkiem tego jest możliwość składania własnych ofert, a czynność ta przypomina trochę targowanie się, np. kiedy chcemy wymienić większą kwotę pieniędzy.

Nie bój się prowizji

Internetowe platformy wymiany walut pomiędzy użytkownikami zarabiają na prowizji. Najczęściej jest to stały procent od wymienianej kwoty (większość platform pobiera prowizję w wysokości 0,2%). Wielu użytkowników sądzi, że skoro firma pobiera prowizję, to cała transakcja jet mało opłacalna. Zanim jednak całkowicie odrzucimy ofertę znalezioną w internecie, przeliczmy wszystkie koszty dokładnie, ponieważ może okazać się, że pomimo prowizji cała transakcja będzie bardzo atrakcyjna.

Atrakcyjne oferty kupna i sprzedaży znikają bardzo szybko

E-kantory oferują usługi podobne do tych, które znajdziemy w tradycyjnych kantorach, a różnica polega na tym, że wszystko odbywa się w sieci. Sprawa wygląda jednak całkowicie inaczej w przypadku platform wymiany walut pomiędzy użytkownikami. Znajdziemy tam wiele ofert kupna i wymiany. Warto spojrzeć zarówno na proponowaną ofertę, jak i czas, który jest ona dostępna w serwisie. Większość atrakcyjnych ofert znika w kilka minut, ponieważ użytkownicy regularnie śledzą wszystkie zmiany. Mniej atrakcyjne propozycje bardzo często „wiszą” w serwisie nawet kilka tygodni.

Kantor internetowy tylko dla firm?

Na samym początku wydawało się, że usługi oferowane przez kantory walutowe online skierowane są tylko do firm. Jednak od uchwalenia tzw. ustawy antyspreadowej w 2011 roku, do jednej z najbardziej zainteresowanych grup dołączyły osoby, które zaciągnęły kredyt we franku szwajcarskim. Ustawa wprowadzała bowiem możliwość spłacania rat kredytowych w walucie dostarczonej przez kredytobiorcę. Ustał więc obowiązek zakupu waluty w banku, a pojawiła się możliwość jej zakupu np. w kantorze internetowym, co jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem. Sytuacja się zmieniła i coraz większa liczba użytkowników prywatnych korzysta z usług e-kantorów. Warto zauważyć, że takie w wielu przypadkach oferują mniejszą różnicę między ceną zakupu i sprzedaży waluty, dzięki czemu oferta staje się o wiele bardziej atrakcyjna. Jeśli zależy nam na dobrej cenie, warto porównać ofertę kilku kantorów, aby wybrać ten najlepszy.

Kantor czy platforma wymiany walut?

Przede wszystkim porównajmy wszystkie oferty korzystając z gotowego narzędzia, jakim jest porównywarka na stronie głównej naszego serwisu.

To, jaki sposób wymiany walut w sieci powinniśmy wybrać zależy od naszych oczekiwań. Z pewnością społecznościowe platformy mogą zaoferować nam atrakcyjniejszy kurs. Musimy jednak poświecić sporo czasu na obserwowanie kilku platform jednocześnie oraz na znalezienie atrakcyjnej oferty i wytargowanie się. W przypadku e-kantorów sprawa jest bardzo prosta, ponieważ dokładnie tak jak w klasycznych kantorach stacjonarnych widzimy tablicę bądź wykres z ceną kupna i sprzedaży i na tej podstawie dokonujemy transakcji. Bardzo często wiele osób korzysta z e-kantoru, ponieważ jest to szybsze i wygodniejsze rozwiązanie.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.