Pierwszy kantor internetowy w Polsce założyło dwóch kuzynów – Michał Czekalski i Łukasz Olek. Jak wpadli na ten pomysł? Potrzeba okazała się matką wynalazku. Gdy jeden z nich wybierał się w podróż poślubną do USA, w trybie gorączkowych przygotowań denerwował się, że musi jeszcze jechać do kantoru stacjonarnego i wymieniać walutę. Zastanawiali się z kuzynem, dlaczego w XXI wieku nie można tego zrealizować przez internet. I tak narodziła się idea, którą dokładnie 5 lat temu, w kwietniu 2010 roku, wprowadzili w życie.
Łukasz Olek napisał program, Michał Czekalski nawiązał współpracę z bankami i pozyskali pierwszych klientów. Dziś InternetowyKantor.pl ma 180 tys. klientów, zatrudnia 100 osób i obraca rocznie ponad 4 miliardami złotych. Klienci kantoru zaoszczędzili na spreadach 280 mln zł w porównaniu do kursów w polskich bankach
– Wierzyliśmy w ten projekt, ale rezultat przerósł nasze oczekiwania – mówi Łukasz Olek, współtwórca InternetowyKantor.pl, obecnie członek zarządu Currency One.
Obecnie kantor umożliwia wymianę 20 walut, przyjmuje także przelewy z banków zagranicznych między innymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA.
InternetowyKantor.pl należy do spółki Currency One, która posiada jeszcze Walutomat.pl, pierwszą na świecie platformę wymiany walut w systemie peer 2 peer. W tym roku Currency One uruchomiła także serwis wymiany społecznościowej w Czechach – Valutomat.cz.
Na rynku wymiany walut online funkcjonuje w Polsce obecnie 50 podmiotów. Wartość ich obrotów w 2014 r. wyniosła ok. 25 mld zł. W tym roku prognozuje się, że obroty te zwiększą się o kolejnych 5-7 miliardów. Currency One szacuje, że ponad 40 proc. obrotów całego rynku realizują jej serwisy.