listopad

15

2017

Czy Poczta Polska ma szansę zdominować rynek wymiany walut?

Poczta Polska już od kilku lat próbuje wchodzić na nowe rynki sprzedaży. Od kiedy w placówkach pojawiły się dziesiątki produktów impulsowych, a także, od kiedy powstał Bank Pocztowy, w którym nie tylko otworzymy konto, lecz także otrzymamy kredyt, klienci przyzwyczaili się, że na poczcie załatwią znacznie więcej niż tylko wysłanie listu czy nadanie paczki. Idąc z duchem czasu, Poczta Polska od długiego czasu informowała o swoich planach otwarcia własnego kantoru internetowego. Ostatecznie jego uruchomienie miało miejsce 30 października 2017 roku.

Kantor Poczty jednak nie Pocztowy

Zanim Poczta Polska ogłosiła uruchomienie kantoru internetowego, wydawało się, że będzie on powiązany z Bankiem Pocztowym. Byłoby to niemal że naturalne, a Bank Pocztowy zyskałby nową usługę komplementarną, postępując identycznie jak niektóra jego konkurencja, która już wcześniej otworzyła kantory internetowy. Mowa tu m.in. o Alior Banku, mBanku czy BZ WBK.

Jakież było rozczarowanie kiedy okazało się, że ich usługa to dobrze już nam znany Rkantor (więcej o Rkantorze można przeczytać w naszej wizytówce pod tym linkiem). 

Jak czytamy na stronie Poczty Polskiej:

W ramach współpracy z Raiffeisen Solutions Sp. z o.o. Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z usługi internetowej wymiany walut za pośrednictwem serwisu Rkantor.com. (...) Usługę wymiany walut świadczy Raiffeisen Solutions Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kolejne olbrzymie rozczarowanie

Współpraca z innym kantorem internetowym, który zakorzenił się już na rynku, nie musi być czymś złym. Rozczarowujące jest jednak to, że w związku z wcześniejszymi doniesieniami medialnymi spodziewaliśmy się nowego produktu, którego nie ma (albo nie umiemy dostrzedz). Po wejściu na kantor online Poczty Polskiej by się zarejestrować jesteśmy przekierowani na domenę Rkantoru, na której co prawda pojawia się logo Poczty Polskiej, ale nie trudno odnieść wrażenie, że Poczta Polska jest zwykłym pośrednikiem w zdobywaniu nowych klientów dla RKantoru.

Poczta Polska – nagłośniono wielkie przygotowanie do zmian

Poczta Polska to firma z wieloletnią tradycją. Wykorzystując przywiązanie i zaufanie milionów Polaków, Poczta bez problemu może zajmować się newralgicznymi aspektami naszego życia, jakimi bez wątpienia są finanse i bankowość. Otworzenie e-kantoru oraz obsługa transakcji w obcych walutach to bez wątpienia miał być ukłon do zmian, które dynamicznie zachodzą w naszym świecie. Dzięki temu placówki pocztowe miały się stać jeszcze bardziej nowoczesne i przyjazne klientom. Już teraz klienci poczty mogą płacić kartą płatniczą lub wypłacić pieniądze w okienku. Wprowadzenie terminali płatniczych oraz usługa cash back to bardzo duży krok ku zmianom ale też wymagania nowoczesności.

Jakie usługi będą oferowały kantory Poczty Polskiej?

Poczta Polska wcześniej wiele razy informowała, iż planuje rozszerzyć sieć placówek stacjonarnej wymiany walut. Wydawało nam się, że akcja ta będzie miała miejsce w tym samym momencie co start kantoru internetowego.

Jaka byłaby to rewolucja, gdybyśmy w każdym oddziale Poczty Polskiej moglibyśmy kupić bądź sprzedać euro, dolary amerykańskie, funty, franki, korony czeskie i inne zagraniczne waluty. Co więcej, placówki mogłyby obsłużyć wszystkie transakcje w obcych walutach, dzięki czemu w wielu przypadkach klienci nie musieliby korzystać z wymiany walut. Tak jak jest w niektórych sieciach handlowych czy stacjach benzynowych, na których możemy płacić również w euro. Jednak już dzisiaj wiemy, że wspomnianej wyżej rewolucji raczej nie będzie. Podobnie jak w przypadku pocztowego kantoru internetowego.

Kantory Poczty Polskiej – czy to konkurencja, której należy się bać?

Jak czytamy na stornie Poczty Polskiej, póki co:

kantory pocztowe dostępne są w około 840 placówkach pocztowych i filiach, mieszczących się w atrakcyjnych lokalizacjach na terenie całego kraju. Kantory czynne są w godzinach pracy placówek pocztowych. (...) We wszystkich kantorach stacjonarnych możliwa jest wymiana następujących walut: euro (EUR) dolar amerykański (USD) funt szterling (GBP) frank szwajcarski (CHF). Regionalnie natomiast dostępne są również i inne waluty: korona czeska (CZK), korona duńska (DKK), forint (Węgry) (HUF), korona norweska (NOK), rubel rosyjski (RUB), korona szwedzka (SEK).

Choć wielu osobom wejście Poczty na rynek walut wydawało się śmieszne, należało jednak bardzo poważnie potraktować ten krok. Mimo wzrastającej popularności kantorów internetowych, nadal internetowe serwisy wymiany walut mają duży problem ze zdobyciem zaufania nowych klientów. Tysiące osób w Polsce chciałoby wymieniać waluty online, jednak mają przed tym pewne obawy. Poczta Polska jest swego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa, na którym nie można się zawieść. Jeśli nie boimy się wysyłać paczki lub przekazów pocztowych, dlaczego mielibyśmy bać się wymiany walut, które również kontroluje Poczta? Wieloletnie zaufanie i ogromna rozpoznawalność marki to aspekty, których nie da się zdobyć drogą reklamą lub dużą promocją. Potrzeba wiele lat na zbudowanie tak silnej i niezachwianej pozycji, a władze Poczty Polskiej właśnie teraz ją wykorzystają.

Czy kantory Poczty Polskiej mają szansę na powodzenie?

Rynek walut w Polsce od kilku lat sukcesywnie przenosi się do Internetu. Duża ilość kredytów walutowych, rozwój handlu międzynarodowego czy częstsze podróże sprawiają, że wymieniamy więcej walut niż kilkanaście lat temu. Internet pozwala nam taniej i szybciej wymieniać waluty. Nie powinniśmy więc dziwić się, że coraz częściej i coraz chętniej korzystamy z e-kantorów. Nie oznacza to, że nadal znajdziemy zainteresowanych wymianą gotówkową.

Dlatego też, jeżeli chodzi o kantory stacjonarne Poczty Polskiej, to wydaje się że jest to dobry pomysł, w szczególności że Poczta Polska może wprowadzić usługę wymiany walut względnie tanio. W przeciwieństwie do zwykłych kantorów, Poczta Polska wymiana walut dla niej jest usługą komplementarną. Uruchomienie i koszty stałe kantoru wymiana walut w placówkach pocztowych jest znacznie tańsze, niż takie same przedsięwzięcie uruchamiane przez inwestora, który chce otworzyć tylko kantor. Z kolei, analizując nowo-powstały „kantor internetowy Poczty Polskiej” to jesteśmy sceptyczni. Nie umiwmy sobie bowiem wyobrazić, żeby ta usługa była tańsza od Rkantoru, skoro jest oferowana za pośrednictwem Rkantoru. Gdyby tak było, to Rkantor traciłby przecież swoich własnych klientów. Wydaje się więc, że ten pomysł raczej nie chwyci w myśl zasady „nie wyważa się dwa razy tych samych drzwi”.

Komentarze • kornelen 6 lat temu

  Jest dużo kantorów internetowych i jakoś żaden z nich totalnie rynku nie zdominował. Tak więc kantor poczty pewnie zdobędzie klientów i będzie jednym z wielu. Wątpię jednak aby był tańszy niż gieldawalut.com. Korzystałem z kilku kantorów internetowych i tutaj właśnie najwięcej oszczędzałem i to nie raz czy dwa. Praktycznie rok czasu się tej platformy trzymam.

 • 'albinoos 6 lat temu

  Poczta jest znaną instytucją więc to plus żeby się rozreklamować ale warto właśnie zauważyć że kantor internetowy Poczty jest usługą świadczoną za pośrednictwem innej marki i to już gasi blask przedsięwzięcia. Nie jestem natomiast też skłonny do jakiejś wielkiej krytyki tego pomysłu. Sam korzystam z usług Pluskantor.pl teraz, wcześniej wymieniałem również w innych e-kantorach i każdy był tańszy niż taki stacjonarny, więc ten pocztowy pewnie też. A z kolei czemu aktualnie Pluskantor? Poprzednie pobierały prowizję a ten nie i całościowo tutaj przewalutowanie wychodzi taniej:)

 • Bartłej 6 lat temu

  Za duża konkurencja aby mogła być mowa o zdominowaniu rynku. Na pewno ktoś skorzysta z tego kantoru ale z kolei inny klient gdzie indziej będzie kupował walutę. Ja np. mam już sprawdzony kantor internetowy- Amronet, z którego usług korzystam bardzo długo, a dopóki nic nie ma na rzeczy, czyli się sprawdza nie będę szukał innego.

 • Kornik 6 lat temu

  Wszystko zależy od tego jakie będzie mieć kursy walut i na jakim poziomie obsługę. Patrząc jednak na Pocztę i jej działania, jakoś nie wierze w jej sukces. Pieniądze wymieniam online na Gieldawalut.com i tam widać, że znają się na rzeczy i dbają o klienta - kursy mają zbliżone do rynkowych, bardzo dobrą infolinię, no i stronę, która działa bez zarzutu.

 • vonengl 6 lat temu

  Trudno powiedzieć jak będzie z usługą wymiany walut, ale skoro klienci wybierają zamiast pocztowych doręczycieli inne firmy kurierskie, Poczta musiałaby bardzo się tym razem postarać. Ciekawe czy są w stanie zaoferować tak korzystne kursy jak pluskantor.pl? To jeden z moich sprawdzonych e-kantorów, dobra współpraca jak na razie na każdym etapie.

 • paweł_łomża 6 lat temu

  Fakt, to trochę obniża loty- fajnie jakby Poczta miała własną usługę e-przewalutowań. A sądzę, że na tym można dobrze wyjść. Ja pamiętam jak zaczęłam korzystać z Amronet. To było już kilka dobrych lat temu. Kantor jest nie należy do żadnego banku, a nie dość że trzyma się a rynku to bardzo mocno- za sprawą wyjątkowo korzystnej, rzetelnej i wygodnej usługi.

 • Kajolka 6 lat temu

  Zauważyłam, że Poczta ma też kantor internetowy, ale to na zasadzie współpracy z bankiem, a więc nie jest to w sumie usługa Poczty. Ja do bankowych kantorów nie mam za bardzo przekonania chociaż nie twierdzę, że we wszystkich coś będzie nie tak z usługą. Wolę jednak kupować walutę na Gieldawalut.com, platforma już przeze mnie sprawdzona nie raz, w sumie na nic nie miałam nigdy powodu narzekać.

 • ibarto 6 lat temu

  Na pewno te kantory na poczcie spodobają się zwolennikom tradycyjnej wymiany walut, w końcu pocztę odwiedzają najczęściej ludzie ktorzy różne platności realizują właśnie na mieście. Ja wszelkie rachunki płace już od dawna tylko przez Internet i walutę wymieniam również bezgotówkowo, tak więc zostanę przy swoim, tym bardziej że na jakość usług Pluskantor.pl nigdy nie narzekałem nawet sądzę że to jeden z nielicznych kantorów internetowych ktory ma szanse długo byc w czołówce.

 • Rudak 6 lat temu

  Zaistnieć na rynku tak, ale nie sądzę aby wzięła górę nad najlepszymi e-kantorami z długim stażem. Podejrzewam że wielu klientów myśli podobnie jak jak ja. Otóż kilka dobrych lat korzystam z Amronet, odpowiadają mi ceny, jakość usługi, mam do tego kantoru już zaufanie, a więc po co miałbym go zmieniać raptem na inny. Nie sądzę aby nowa oferta okazała się na tyle wybitna że byłbym skłonny.

 • Kasia Smołka 6 lat temu

  Poczta jest marką która od wielu lat ma silną pozycję, rozwija się dynamicznie, ale mam wrażenie że ludzie tam pracujący nie nadążają. A np. młodsze, mniej znane firmy, skupiające się na jednej branży z przewalutowaniami radzą sobie świetnie, np. gieldawalut.com. Bardzo cenię szybkie wymiany bezgotówkowe na internetowej platformie, bez strasu, z wyjątkowo niską marżą.

 • SowNow 6 lat temu

  Zdominować raczej nie ale zyska na pewno wielu klientów wiernych usługom Poczty. Nie będę jednak ukrywał, że bardziej mnie przekonuje nadal Amronet i nie zamierzam rezygnować z usługi, ktora mi już kilka lat towarzyszy w biznesie.

 • korwin75 6 lat temu

  Dla zwolenników gotówkowych przewalutowań opcja bardzo ciekawa, dla mnie osobiście nie koniecznie, bardzo już przywykłem do przewalutowań online, w Pluskantor.pl zawsze od ręki mogę wykonać taką transakcję w czasie rzeczywistym , większej wygody raczej nie znajdę i lepszych cen też:)

 • Olek 7 lat temu

  Z reguły wymieniam przez net - platforma Gieldawalut.com i to mi pasuje, wygoda na maksa, koszt prawie nie zauważalny. Ale kto wie, może i pocztę przetestuję.

 • define 7 lat temu

  Porównywałam sobie kursy i jeszcze taniej- przynajmniej zakup EUR mam w Amronet. Oczywiście dobrze, że Poczta się rozwija, aczkolwiek najwygodniej korzysta mi się z Amronetu i mam pewność co do jakości usług.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.