lipiec

28

2015

Zamiast Grexit, Gerxit. Dlaczego Niemcy mogą opuścić strefę Euro?

W ostatnim czasie, po długich rozmowach przedstawicieli Grecji oraz Unii Europejskiej, udało się uniknąć decyzji o opuszczeniu strefy euro przez zadłużonych Greków. Specjaliści z branży finansowej zastanawiają się, jak wzmocnić gospodarki krajów w trudnej sytuacji.

Chodzi tutaj nie tylko o Grecję, ale również o przypadek Włoch, Hiszpanii czy Portugalii. Jedną z możliwych alternatyw jest wyjście ze strefy euro przez Niemcy. Dlaczego takie posunięcie miałoby zbawienny wpływ na los zadłużonych krajów?

Problem jest wielopoziomowy. Zaczyna się zauważać, że wyjście Grecji ze strefy euro mogłoby negatywnie wpłynąć na sytuację innych członków Unii Europejskiej. Po opuszczeniu wspólnoty walutowej przez Grecję prawdopodobnie okazałoby się, że bardzo trudno ujednolicić bezpieczeństwo fiskalne i monetarne innych uczestników strefy euro. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że włoska sytuacja walutowa zaczyna być równie niepewna, jak ówcześnie grecka. Nie wiadomo, czy kraj będzie kiedykolwiek w stanie spłacić zaciągnięte długi. Jak się zatem okazuje, próba stworzenia finansowo-walutowej jedności wśród krajów o odrębnych kulturach, historii oraz gospodarczych uwarunkowaniach jest bardzo problematyczna. Takie zróżnicowanie blokuje możliwość zwiększenia dobrobytu w krajach europejskich, co miała początkowo wprowadzić u nich wspólna waluta euro.

W tym punkcie wkracza teoria, że wyjście Niemców ze strefy euro może pomóc w trudnej sytuacji całej walutowej wspólnoty. Ucierpiałyby one na tym najmniej, ponieważ ich gospodarka jest bardzo silna i stabilna. Z tego względu to rozwiązanie obniżyłoby wartość euro, co pomogłoby w głównej mierze krajom Europy południowej. Niemcy mieliby przyjąć z powrotem marki, które obowiązywałaby w silnych gospodarczo, północnych krajach. Bardzo prawdopodobne jest również to, że za nimi poszłyby kraje takie jak Austria, Holandia czy Belgia. Gerxit jest zatem aktualną propozycją, która najprawdopodobniej będzie mocno rozważana w najbliższych miesiącach.

Rozwiązanie to ma oczywiście duże grono przeciwników, którzy mówią, że jego konsekwencje będą dla Europy katastrofalne. Przewidują oni, że wyjście ze strefy euro tak silnego kraju jak Niemcy, mogłoby doszczętnie zniszczyć europejską walutę. Przywrócenie marki, z uwagi na gospodarki nimi się posługujące, stworzyłoby z niej silną walutę. Niestety, mogłaby ona być tym samym za droga dla zagranicznych nabywców, co zahamowałoby niemiecki eksport towarów, a to mogłoby mieć niszczące skutki dla całego kontynentu.

Jak się zatem okazuje, Gerxit jest opcją możliwą do rozważenia, jednak korzystną głownie dla krajów zadłużonych, dla których przyjęcie euro okazało się niemal katastrofą. Trzeba zadać sobie pytanie, czy warto ryzykować silną gospodarkę potężnych Niemiec na rzecz sytuacji finansowej krajów, których gospodarczy los i tak stałby wtedy pod ogromnym znakiem zapytania?

Komentarze



  • Anonim 9 lat temu

    to chyba Niemcy na tym stracą wychodząc przy słabym euro

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.