PONIEDZIAŁEK, 4 LISTOPADA
PLN: Poniedziałek jest dniem publikacji wskaźnika PMI w poszczególnych krajach Europy. Rozpoczynamy o godz. 9:00 odczytem danych z Polski. Prognoza za październik wynosi 52,8 i taka wartość oznaczałaby spadek w porównaniu z okresie poprzednim do 53,1.
EUR: Do 10:00 z kolei będą znane poziomy wskaźnika PMI we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemczech, a na sam koniec dnia do tego zostaną opublikowane dane z całej strefy euro. Tutaj optymizm jest umiarkowany, gdyż spodziewany jest wynik 51,3, w porównaniu do 51,1. Kolejną istotną kwestią jest indeks Sentix dla strefy euro za miesiąc listopad. Prognozy analityków przewidują, iż będzie to poziom 6, czyli podobnie jak to miało miejsce w poprzednim miesiącu.
USD: Po południu poznany zmianę zamówień w przemyśle w USA w ujęciu miesięcznym. Rynek zakłada wzrost zamówień w sierpniu do poziomu 0,3% z -2,4%. Dzień zakończy wystąpienie publiczne członków FED.
WTOREK, 5 LISTOPADA
EUR: Poranek tego dnia będzie zarezerwowany dla wystąpienia wiceszefa ECB. O godz. 11:00 napłyną informacje o PPI dla strefy euro. Inflacja producencka za wrzesień ma wzrosnąć do 0,2% z 0. W ujęciu rocznym także spodziewany jest wzrost, ale z -0,7% do 0,8%. Po południu kolejne wystąpienie tym razem przemawiać będzie szef ECB.
GBP: We wtorek Wielka Brytania przedstawi indeks PMI dla usług. Ostatnio poziom ten był wysoki, około 60, ale tym razem zakładany jest spadek do 59,8.
USD: Ważnym odczytem dla dolara będzie raport ISM dla usług. Rynek w tym przypadku nie powinien zaskoczyć. Konsensus rynkowy jest w okolicach poprzedniego poziomu, czyli 54.
ŚRODA, 6 LISTOPADA
Środa to szczególny dzień dla Polski, gdyż tego dnia mają zapaść decyzje o wysokości stóp procentowych. Pierwsze dane z Europy mają napłynąć z Czech, gdzie poznamy tamtejszą produkcję przemysłową. W skali rocznej ma być spore zaskoczenie, gdyż prognozowany wzrost produkcji to 6%, co oznaczałoby wzrost z 1,6%. Dalsze odczyty wskaźnika PMI dla usług za październik będą miały miejsce w okolicach godzin 9:00-10:00. Dane mają wypaść gorzej dla strefy euro, gdzie ma być to poziom 50,9 wobec 52,2.
GBP: Pary walutowe z funtem na pewno zareagują na publikację z godz.10:30. Poznamy wtedy produkcję przemysłową w Wielkiej Brytanii. Analitycy przewidują, iż dane będą lepsze od poprzednich odczytów. Za miesiąc wrzesień spodziewana produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym ma wynieść 0,5%, z -1,1%. Roczne dane, też nie rozczarują i przewidywany poziom to 0,7% wobec -0,2%. W okolicach południa będzie miała miejsce prezentacja sprzedaży detalicznej w strefie euro. W tym przypadku dane mają być zgodne z poprzednim odczytem i wynieść 0,7%. Pozytywnych reakcji można się spodziewać po publikacji zamówień w przemyśle z Niemiec. Za wrzesień wskaźnik ma podskoczyć do 0,5% z -0,3%.
USD: Przed otwarciem rynków w USA poznamy raport Challengera za październik. O godzinie 16:00 opublikowany zostanie także wrześniowy indeks wskaźników wyprzedzających, w przypadku którego prognozowany jest spadek do 0,6% z 0,7%.
CZWARTEK, 7 LISTOPADA
Dzień przepełniony danymi o dużym oddziaływaniu na rynek walutowy.
AUD: W nocy dane z Australii o zatrudnieniu. Spodziewany jest wzrost bezrobocia w Australii.
EUR: Dla nas ważniejsze są jednak publikacje z Europy. Dane te rozpoczynają się od produkcji przemysłowej z Niemiec i Hiszpanii. Miesięcznie spodziewane jest wyhamowanie, na co wskazuje prognoza: -0,2%, wobec 1,4%.
GBP: W okolicach godziny 13:00 zaobserwować będzie można można spore wahania na rynku. Wtedy bowiem, zarówno strefa euro jak i Wielka Brytanii zadecydują o swoich stopach procentowych. Prognozy zakładają, iż pozostaną one bez zmian na poziomie 0,5%.
USD: W USA wstępne dane z PKB mają być niższe i wynieść 1,9% wobec 2,5%. Cotygodniowe dane o wnioskach dla bezrobotnych mają wypaść lepiej i spaść do 335 tys. Dzień zakończą natomiast dane o wielkości kredytów konsumenckich.
PIĄTEK, 8 LISTOPADA
EUR: Koniec tygodnia też obfituje w ważne dane z gospodarek kilku państw. Bilans handlu zagranicznego prezentują Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Dane o produkcji przemysłowej napłyną z Francji, Rumunii, Węgier i Szwecji. Tego dnia nie zabraknie danych o stopie bezrobocia, które będą publikowały Szwajcaria i Czechy.
USD: W USA też sporo będzie się działo. O godz. 14:30 będzie odczyt od stopie bezrobocia za październik. Spodziewany jest wzrost do 7,3%, z 7,2%. Przy okazji tych danych zostaną zaprezentowane również dochody i wydatki Amerykanów. Ostatnią informacją zaplanowaną w kalendarzu tego dnia będzie indeks Uniwersytetu Michigan za listopad - ma on wzrosnąć do 74,5 z 73,2.
ANALIZA TECHNICZNA
Pary walutowe z PLN znalazły się w ciekawym momencie. Dalsze osłabianie się złotego może być ograniczone przez opory, na które napotkał rynek. W przypadku USD/PLN jest to 3,1150 i ten właśnie poziom może stać się szczytem w średnim terminie. Wynika to z analizy zniesienia Fibonacciego. Jeśli taki scenariusz by się sprawdził, to będzie można wtedy potraktować ruch od okolic 3,01 do 3,1150 jako korektę i falę IV. Trend w takim układzie powinien powrócić do spadkowego z celem poniżej ostatnich dołków. Impuls spadkowy powinien być dość dynamiczny.
USD/PLN z dnia 04.11
GBP/PLN z dnia 04.11, 1DAY