kwiecień

13

2023

Gdzie możemy wymienić zniszczone waluty, tj. euro czy pln

Zniszczone dewizy można wymienić w bankach lub kantorach wymiany walut, które są uprawnione do przeprowadzania takich operacji.

Wymiana zniszczonego euro

Jeśli banknoty euro uległy uszkodzeniu lub nie są kompletnymi banknotami (np. są nadpalone, pocięte lub zbutwiałe), ale spełniają określone wymagania, to można je wymienić w bankach centralnych krajów, które są częścią strefy euro. Wymiana zniszczonych banknotów jest możliwa tylko wtedy, gdy zachowana została co najmniej połowa banknotu. W przypadku, gdy zachowała się mniejsza część, wymagane jest potwierdzenie, że brakująca część została bezpowrotnie zniszczona. Wymianie nie podlegają banknoty, które zostały zniszczone celowo.

Zazwyczaj wymiana zniszczonych banknotów euro jest bezpłatna. Jednak, w przypadku banknotów, które zostały przypadkowo uszkodzone przez urządzenia przeciwkradzieżowe, może być pobierana opłata.

Aby uzyskać adresy krajowych banków centralnych, należy zajrzeć pod ten link: Lista banków centralnych 

Wymiana zniszczonych złotówek

Narodowy Bank Polski ustala zasady i tryb wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet, które przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Odpowiednie przepisy reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz. Urz. NBP z 2020 r. poz. 31, z późn. zm.).

Jeśli zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski nie są podejrzane co do autentyczności i ich wartość nominalna jest rozpoznawalna, można je wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. W przypadku, gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, można je przesłać do wymiany do Centrali NBP.

W celu ułatwienia procesu wymiany, rekomenduje się wskazanie adresu e-mail osoby lub podmiotu przedstawiającego znaki pieniężne do wymiany. Osoby fizyczne mogą również przesłać wniosek wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami waluty polskiej o łącznej wartości nieprzekraczającej kwoty 2000 zł bezpośrednio do Centrali NBP przesyłką pocztową lub kurierską na podany poniżej adres.

  

Narodowy Bank Polski,
Departament Emisyjno-Skarbcowy
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa
z dopiskiem: „DES – wymiana”

Gdzie wymienić zniszczone dolary i inne waluty

Podobnie jak w przypadku euro czy pln wymiana innych walut z reguły jest możliwa w placówkach banków centralnych. Co nie zmienia faktu, że czasami wymiany takiej odpłatnie można dokonać również w Polsce. Taką ofertę mają niektóre kantory stacjonarne. 

 

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.