październik

09

2015

Grecja kontynuuje reformy

Ostatnie wybory w Grecji po raz kolejny zakończyły się szczęśliwie dla Syrizy i samego Aleksisa Ciprasa. W ostatnią niedzielę ogłosił on, że planowane przez Unię Europejską reformy muszą być kontynuowane. Jego wypowiedz poprzedziła trzydniową debatę parlamentarną, która dyskutowała nad wotum zaufania dla jego rządu.

Oświadczenie

Wybrany ponownie Aleksis Cipras (premier Grecji i przedstawiciel Syrizy) wydał w niedziele oświadczenie, które miało wpłynąć na późniejsze decyzje parlamentarzystów odnośnie wotum zaufania dla jego polityki. Zaznaczył, że kraj musi zdecydować się nawet na ryzykowne reformy, ponieważ tylko one są w stanie podnieść Grecję z kryzysu. Chce skupić się na dokapitalizowaniu banków, które są obecnie zadłużone kredytami na wartość przekraczającą 100 mld euro. Ponadto, Syriza kontynuuje rozmowy z zagranicznymi partnerami, aby uniknąć sytuacji, w której byłby zmuszony do obniżenia świadczeń emerytalnych.
Premier dodał też, że w przeciągu nadchodzących lat chce zmienić system podatkowy, co pomoże zniwelować zjawisko pracy „na czarno”.

Wotum zaufania

Jak się okazało, niedzielne oświadczenie przyniosło oczekiwany skutek. W 300-osobowym parlamencie 155 posłów zagłosowało za wotum zaufania dla rządu Ciprasa. Byli to wszyscy członkowie koalicji rządzącej, czyli Syrizy oraz konserwatywnej Nowej Demokracji. Przeciwko głosowali deputowaniu partii opozycyjnych i uzyskali 144 mandaty. Prezydium poinformowało również, że jeden z deputowanych nie był obecny na nadzwyczajnym zgromadzeniu.
Aleksis Cipras zauważył, że opozycja krytykuje jego działania, ale nie proponuje żadnych alternatywnych rozwiązań, które miałyby podnieść Grecję z kryzysu. Jego zdaniem, nadchodzące miesiące będą bardzo trudne zarówno dla polityków, jak i społeczeństwa, jednak jest to jedyna droga, która może pomóc w obecnej sytuacji.
Lider opozycji – Wangelis Meimarakis – skrytykował działania rządu i zaznaczył, że obecne decyzje przede wszystkim odbiją się na najbiedniejszej części greckiego społeczeństwa, co nie realizuje założeń partii lewicowych. Ponadto ocenił, że gospodarka Grecji w wyniku reform nadal będzie pogrążać się w recesji i bezrobociu. Opozycja nie akceptuje zatem żadnych zmian w strukturze podatkowej, które planuje Syriza.

Jeszcze w tym miesiącu przedstawiciele Unii Europejskiej mają podjąć się pierwszego przeglądu realizacji programu pomocowego, który wszedł w życie w sierpniu tego roku.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.