luty

09

2024

Perspektywy złotego w nadchodzących miesiącach: analiza i prognozy

Jaka będzie przyszłość kursu złotego wobec dolara i euro w pierwszym kwartale 2024 roku? Eksperci oraz dane z USA i Federalnego Rezerwowego Systemu (Fed) dają pewne wskazówki dotyczące potencjalnych scenariuszy, które mogą wpłynąć na kursy kluczowe dla polskiej waluty.

Kurs Euro do Złotego

W ostatnich tygodniach kurs EUR/PLN utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie w okolicach 4,35. Prognozy Ebury sugerują, że polska waluta może zachować silną pozycję, ale istnieje ryzyko umocnienia dolara wobec euro. Scenariusz ten przewiduje powrót pary EUR/PLN do okolic 4,40 na koniec pierwszego kwartału. Dodatkowo, oczekuje się realizacji zysków na złotym przez inwestorów, co również wpłynęłoby na wzrost kursu USD/PLN.

Czynniki Wpływające na Kursy

W nadchodzących miesiącach kluczowe będą polityka monetarna, publikacje danych makroekonomicznych oraz zmiany w cenach regulowanych. Postawa Rady Polityki Pieniężnej (RPP), brak oczekiwanych obniżek stóp procentowych oraz sygnały z globalnych banków centralnych będą miały istotne znaczenie dla kursu złotego. Czas, kiedy Fed i Europejski Bank Centralny rozpoczną obniżki stóp procentowych, może wpłynąć na stabilność polskiej waluty.

Kurs EUR/USD

Na początku 2024 roku dolar umacnia się względem euro, co wiąże się ze zmianą oczekiwań rynkowych dotyczących obniżki stóp procentowych przez Fed. Wzrost prawdopodobieństwa takiego ruchu skutkuje szacunkiem przez inwestorów na około 70%. Solidny wzrost gospodarczy w USA i prognozy o obniżkach stóp procentowych w Europie mogą przyczynić się do umocnienia dolara w kolejnych miesiącach.

Kurs USD/PLN

Osłabienie pary EUR/USD wpływa na wzrost kursu USD/PLN. Złoty zazwyczaj reaguje niekorzystnie na umocnienie dolara i osłabienie euro. Siła amerykańskiej waluty sprzyja odwróceniu się od bardziej ryzykownych aktywów, co obejmuje również złotego.

Podsumowując, perspektywy kursu złotego w najbliższych miesiącach zależą od szeregu czynników, takich jak decyzje banków centralnych, dane makroekonomiczne oraz zmiany na rynkach globalnych. Inwestorzy i obserwatorzy rynków finansowych będą śledzić te kwestie z uwagą, aby dokładniej zrozumieć, jak kształtować się będzie sytuacja polskiej waluty w kontekście światowych wydarzeń gospodarczych.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.