luty

01

2016

Neutralne dane z Chin

Inwestorzy od kilku dni oczekiwali danych z chińskiej gospodarki, które mogły wywołać burzę na rynku walutowym. Finansiści obawiali się powtórki z ostatniego miesiąca, kiedy spowalniająca produkcja w Państwie Środka wzbudziła powszechne obawy. Jak się jednak okazało, wskaźniki PMI były mieszane, co nie wywołało szoku na rynku. W związku z tym najistotniejszymi wydarzeniami dzisiejszego dnia będą informacje płynące ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Obawy związane z publikacjami z Chin związane były z wyjątkowo słabymi danymi z początku ubiegłego miesiąca. Obecny PMI po raz kolejny odnotował tam recesję: wysokość odczytu wyniosła 49,4 pkt, a przewidywania oszacowały ten wskaźnik na 49,6 pkt. Jednym z pozytywnych akcentów okazały się wskaźniki prywatnego indeksu Caixin PMI, które były lepsze od prognoz ekspertów, pomimo że po raz 11 wykazały pogarszającą się sytuację sektora.

Konsekwencją tych informacji jest nieznaczne osłabienie wśród walut ściśle powiązanych z chińską gospodarką. Tyczy się to przede wszystkim dolarów australijskich i nowozelandzkich. Tamtejsze waluty tracą w stosunku do USD ok. 0,25%. Dla banków centralnych z Australii i Nowej Zelandii istotne będą również dalsze posunięcia Ludowego Banku Chin, który może po raz kolejny zdecydować się na dewaluację juana. Takie działanie wyraźnie odbiłoby się na nastrojach inwestorów skoncentrowanych na bardziej egzotycznych rynkach.

Finansiści wciąż oczekują istotnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Zostaną tam opublikowane wskaźniki inflacji oraz odczyt bazowy PCE, którym FED poświęca sporo uwagi. Przewidywania ekspertów wskazują na nieznaczny wzrost, jednak wciąż nie wyklucza się danych znacząco odbiegających od scenariusza rynkowego. W perspektywie spadku prawdopodobieństwa podnoszenia stóp procentowych, po opublikowaniu wskaźników przewiduje się wzmożoną zmienność wśród inwestorów.

Dzisiejszy dzień przyniesie nam również publikacje indeksu PMI odnośnie brytyjskiego przemysłu. Przewidywania ekspertów ustalają ten wskaźnik na poziomie 51,8 pkt – jest to wartość nieznacznie słabsza w stosunku do poprzednich odczytów. Obniżenie indeksu PMI w odniesieniu do poprzedniego okresu będzie zgodne ze zmniejszeniem się prawdopodobieństwa na podwyższenie stóp procentowych przez Bank Anglii. Co więcej, zdaniem wielu finansistów na taki scenariusz nie powinniśmy liczyć przez cały 2016 rok. W związku z tym wskaźniki PMI nie powinny mieć znaczącego wpływu na rynek walutowy.

Komentarze



  • osik 8 lat temu

    chiny dołują a nie że neutralne

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.