wrzesień

21

2013

Podsumowanie tygodnia - wydarzenia walutowe 16-20 wrzesień.

Weekendowe wydarzenia w USA wpłynęły na umocnienie się złotego i już w poniedziałek rano kurs USD/PLN dotarł do 3,13. Powodem było wycofanie się z rywalizacji o fotel prezesa FED jednego z faworytów, Larry’ego Summersa. Była to zaskakująco duża zmiana w porównaniu do ceny zamknięcia z poprzedniego tygodnia (3,1550). Do tego środowe spotkanie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jeszcze bardziej osłabiło dolara do wszystkich walut. W skrajnym momencie para USD/PLN dotarła do poziomu 3,06 przebijając minima wielu tygodni. Daje to nowe światło dla naszej waluty, powodując że osłabianie złotówki jest coraz mniej prawdopodobne. Tydzień zakończył się delikatnym odreagowaniem do 3,12, a WIG20 zyskał 1,38%.

PONIEDZIAŁEK, 16 WRZEŚNIA 2013

EUR: Poniedziałkowe publikacje ekonomiczne prezentowały się następująco. Dane za miesiąc sierpień o inflacji konsumenckiej dla strefy euro wypadły zgodnie z oczekiwaniami i mieliśmy wzrost inflacji do 0,2% m/m, z -0,7% m/m. W poniedziałek odbyło się również wystąpienie szefa ECB Mario Draghi, który mówił o dużym problemach z bezrobociem w strefie euro.
PLN: O godz. 14:00 podano inflację w Polsce, która wyniosła w sierpniu 1,4%, co jest identycznym wynikiem do poprzedniego miesiąca.
USD: W USA dominowały nastroje mniej pozytywne. Tamtejszy indeks NY Empire State za wrzesień zanurkował do bardzo niskiego poziomu 6,29, podczas gdy prognoza wskazywała na jego wzrost do 9,2. Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym za sierpień utrzymała się na poziomie 0,4 %. Z nieznacznym wzrostem do 77,8 mieliśmy również do czynienia podczas odczytów o wykorzystaniu mocy produkcyjnych.

WTOREK, 17 WRZEŚNIA 2013

EUR: We wtorek miłą niespodziankę przyniosły lepsze dane Instytutu ZEW w Niemczech: indeks wzrósł we wrześniu do 49,6, z 42 miesiąc wcześniej.

Indeks ZEW obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Wielu jednak podchodzi do samego wskaźnika dosyć sceptycznie doszukując się w nim subiektywności. Indeks jak wiadomo tworzą analitycy i inwestorzy, którzy często oceniają rzeczywistość gospodarczą wg własnego spojrzenia i na tej postawie wydają ocenę, która później tworzy ogólną wielkość wskaźnika.

Jednak, jakby nie patrzeć, dane te poprawiły nastroje i EUR zaczęło się umacniać wobec dolara.
PLN: O godz. 14:00 za to pojawiły się nieco gorsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce. W sierpniu wyniosło ono 3760zł wobec 3830zł.
USD: Zgodne z przewidywaniami były natomiast dane o inflacji konsumenckiej w USA wynoszącej obecnie 0,1%. Podobnie indeks nieruchomości NAHB osiągnął poziom 58, który jest zgodny z konsensusem.

ŚRODA, 18 WRZEŚNIA 2013

PLN: Poranek należał do danych z Polski, kiedy to wielkość wskaźnika dobrobytu wg BIEC okazała się podobna jak w poprzednim okresie, czyli 93,8. Znacznie gorzej natomiast wypadły dane o produkcji przemysłowej. Tutaj rozczarowanie było bardzo duże. Spodziewano się, że produkcja spadnie do 2,9% z 6,3% rok wcześniej, lecz dane za sierpień wyniosły jeszcze mniej: 2,2%.
USD: Po południu wiele się działo w USA. Federalny Komitet Otwartego Rynku podjął decyzję o utrzymaniu miesięcznych zakupów obligacji na dotychczasowym poziomie. Amerykańska Rezerwa Federalna nie zdecydowała się na ograniczenie programu QE3. Stopy procentowe pozostały na rekordowo niskim poziomie, bliskim zera. Ben Bernanke wspomniał o planowanym zakończeniu programu skupu aktywów w 2014 r., ale niekoniecznie w pierwszej połowie przyszłego roku. Dzień zakończył się spadkiem notowań dolara i jego tygodniowych ekstremach. Złoty tego dnia umocnił się do dolara maksymalnie od wielu tygodni.

CZWARTEK, 19 WRZEŚNIA 2013

Czwartek miał za zadanie uspokoić emocje po wieczornych wydarzeniach z USA.
CHF: W Szwajcarii postanowiono nie zmieniać stóp procentowych. Dlatego cały dzień frank się umacniał. W przypadku złotówki cena franka dotarła do 3,40zł i była to jedyna waluta, która w tym tygodniu się umocniła do złotego.
GBP: W Wielkiej Brytanii sprzedaż detaliczna okazała się słabsza niż przewidywano - w sierpniu wyniosła -0,9% wobec 1,1% miesiąc wcześniej.
USD: Dobry dzień dla gospodarki amerykańskiej. W USA zasiłki dla bezrobotnych okazały się znacznie niższe od zakładanych 330 tys. Tymczasem okazało się, że zasiłków jest tylko 309 tys. Dość sporą niespodzianką był za to odczyt na poziomie 22 Indeksu FED z Filadelfii, gdzie analitycy prognozowali tylko 10.

PIĄTEK, 20 WRZEŚNIA 2013

W piątek praktycznie nie było żadnych istotnych danych z gospodarek.
PLN: Dowiedzieliśmy się tylko, że koniunktura gospodarcza w Polsce jest poniżej 0, co nadal nie wygląda ciekawie. Do tego wskaźnik bieżący ufności konsumenckiej za wrzesień również budzi negatywne odczucia. Wyniósł on zaledwie -24,3.
USD: Wieczór tego dnia należał do wystąpień szefów poszczególnych oddziałów FED w USA.

ANALIZA TECHNICZNA

W tym tygodniu USD/PLN przebił ostatecznie wszelkie wsparcia wybijając się z kanału wzrostowego. Obecnie dominuje trend spadkowy na tej parze. Poziom 3,13 będący ostatnim bastionem byków został przebity pod koniec tygodnia i jest on teraz nowym oporem. W szerokiej perspektywie wykreowała się nam duża formacja głowy z ramionami, która jest oznaką spadków i to dość sporych. Formacja te wystąpiła w okresie od marca do września. Inwestorzy powinni teraz szukać okazji do zajęcia pozycji na SELL dla tej USD/PLN w okolicach właśnie 3,13.

Analiza techniczna USD/PLN 20.09, 4H


Formacja spadku USD/PLN marzec-wrzesień 2013, 1 DAY


Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.