PONIEDZIAŁEK, 23 WRZEŚNIA 2013
EUR: Poniedziałkowe dane wypadły nad wymiar dobrze. Przede wszystkim, wrześniowy wskaźnik dla usług okazał się bardzo dobry, ale także wskaźnik PMI wypadł lepiej od prognoz we wszystkich krajach, które go opublikowały w poniedziałek. Ogólnie PMI dla strefy euro wyniosło 52,1, a oczekiwano 51,0. Najlepszy wynik odnotowały Niemcy, gdzie PMI dla usług wyniosło 54,4 wobec 52,8.
USD: W USA odczyt wskaźnika dla przemysłu wyniósł 52,8, co w stosunku do prognoz oznaczało spadek z 53,1. Poza tym cały dzień był spokojny i nie zmieniły tego ani wystąpienie szefa ECB ani sporo innych wystąpień. O spokojnym nastroju świadczy z pewnością mała zmienność par z dolarem, które nie przekroczyły w ciągu dnia nawet 1%.
WTOREK, 24 WRZEŚNIA 2013
PLN: Dzień rozpoczynają doskonałe dane z Polski, gdzie odnotowano spadek bezrobocia w sierpniu do poziomu 13%, z wcześniejszego 13,1%. Niestety mamy również rozczarowanie, jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną w sierpniu, ponieważ odnotowano spadek do -0,7% m/m, z 3,8% m/m.
EUR: W Niemczech przewidywania analityków okazały się na wyrost, gdyż odczyt indeksu IFO wypadł na 107,7, czyli podobnie jak w ostatnim okresie, ale znacznie niżej od prognozy.
USD: O 15:00 w USA opublikowano indeks cen domów Case-Shiller za lipiec. Dane te były zgodne z oczekiwaniami, w przeciwieństwie do opublikowanych później indeksów. Indeks FED z Richmond wyniósł 0, co jest wynikiem bardzo złym i dużo gorszym od prognozy 14. Do tego, również indeks zaufania konsumentów Conference Board wypadł gorzej - wynik za wrzesień to 79,7, wobec prognozy 79,9.
ŚRODA, 25 WRZEŚNIA 2013
EUR: O godz. 8:00 poznaliśmy indeks zaufania konsumentów w Niemczech, którego odczyt pozostał bez zmian na poziomie 7 za miesiąc październik. Po wystąpieniu członka ECB mieliśmy jeszcze kilka publikacji z USA.
USD: Środa to kolejny dzień gorszych informacji z USA. Dane o wnioskach na kredyty hipoteczne w skali tygodniowej okazały się gorsze od oczekiwań: 5,5 %, wobec 11% w poprzednim okresie. Gorsze okazały się też dane o zamówieniach na dobra trwałe w miesiącu sierpniu w skali m/m: spadek do 0,1%, wobec prognozy 1%. Jednym pozytywnym akcentem w tym tygodniu dla USA była sprzedaż nowych domów. Sprzedano 421 tys., a prognozowano tylko 420 tys.
CZWARTEK, 26 WRZEŚNIA 2013
PLN: Wczesnym rankiem poznaliśmy wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce. We wrześniu wzrósł on o 0,6 punktu w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca i osiągnął wartość 147,1 - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
EUR: O godz. 10:00 opublikowano dane ze strefy euro o podaży pieniądza M3 r/r, gdzie odnotowano kosmetyczny wzrost do 2,3%, z 2,2%.
GBP: W Wielkiej Brytanii finalny odczyt wskaźnika PKB w skali rocznej wypadł dobrze, gdyż mieliśmy wzrost 1,3% z 0,2%, chociaż prognoza 1,5% była lepsza.
USD: Z popołudniowych danych z USA wynikało, że liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 305 tys., z 310 tys. Mniej optymistycznie wypadły natomiast dane o liczbie podpisanych umów kupna domów w sierpniu, które wyniosły -1.6%, a spodziewano się tylko -0,4%. Dzień zakończył się serią wystąpień szefów poszczególnych oddziałów FED.
PIĄTEK, 27 WRZEŚNIA 2013
EUR: O godz. 11:00 opublikowano dane za wrzesień o koniunkturze gospodarczej w strefie euro: spadek do -0,2%, a spodziewano się -0,1%. Natomiast, opublikowana w Niemczech inflacja konsumencka wypadła zgodnie z oczekiwaniami.
USD: Dochody Amerykanów w miesiącu sierpniu zostały dobrze oszacowane przez analityków, czyli +0,4%. W tym czasie, wzorowo zachowała się para walutowa EUR/USD, rosnąc i próbując atakować nowe szczyty powyżej 1,356. Jednak nie trwało to długo, a konkretnie aż do publikacji indeksu Uniwersytetu z Michigan, gdzie 77,5 za wrzesień to wynik gorszy zarówno w stosunku od prognozy jak i do ostatniego odczytu. Po tych gorszych danych, nie doczekaliśmy się już nowych szczytów na EUR/USD. Byłaby to szansa na umocnienie się złotówki do dolara i dolne przebicie 3,10. Reszta dnia minęła w atmosferze wystąpień szefów FED.
ANALIZA TECHNICZNA
W tym tygodniu nie mieliśmy żadnych niespodzianek. Pary walutowe z PLN pozostały w konsolidacji przed dalszymi spadkami. Nadal na wykresie zauważalna jest linia trendu spadkowego i tendencja do umacniania się złotówki. Można się jednak spodziewać, że trend boczny będzie próbował się rozszerzać, a wtedy pojawią się cienie od góry i od dołu na wykresie dziennym. Zachowanie tego typu jest charakterystyczne dla okresów konsolidacji, gdy cena gwałtowanie spada o 1-2 gr., a później powraca do wcześniejszych poziomów. Obecne uspokojenie na rynku jest dobre dla graczy na forex, którzy wykorzystują dźwignię finansową.
Analiza techniczna USD/PLN z dnia 27.09, 4H