Zaczeło się od tego, że Rzecznik Praw Obywatelskich zwracił uwagę na brak jasno określonych zasad dotyczących działalności kantorów internetowych, co prowadzi do skarg klientów na nieprawidłowości w funkcjonowaniu takich kantorów. W tamtym czasie, chodziło o problemy Kantoria.com. Wcześniej głośny był także upadek FritzExchange.
Z powodu braku definicji, wymogów, warunków i odpowiedzialności za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie usługi, Ministerstwo Finansów przygotowuje nowe przepisy, które mają być gotowe i trafić do sejmu w lipcu br. Resort finansów potwierdził potrzebę uregulowania działalności kantorów internetowych i zapewnił, że od dłuższego czasu prowadzi prace nad opracowaniem projektu ustawy zmieniającej Prawo dewizowe, którego celem będzie m.in. uregulowanie działalności kantorów internetowych i szersza ochrona klientów korzystających z usług tych podmiotów.
Próby nowelizacji Prawa dewizowego już były
Wcześniej już UKNF podejmowano już próby by uzgodnienić z MF projekt ustawy dot. kantorów internetowych.
Zmiana w Prawie dewizowym, miała na celu uregulowanie działalności kantorów internetowych oraz zwiększenie ochrony klientów korzystających z ich usług. W drugiej połowie ubiegłego roku podjęto próby uzgodnienia wersji projektu ustawy dotyczącej kantorów internetowych pomiędzy Ministerstwem Finansów a Urzędem Kontroli Skarbowej, ale z powodu rozbieżności co do kluczowych rozwiązań, prace nad projektem zostały opóźnione. Ministerstwo Finansów skierowało też zapytania do placówek RP w Państwach Członkowskich UE w celu pozyskania informacji na temat rozwiązań legislacyjnych dotyczących kantorów internetowych, aby móc opracować optymalne propozycje regulacji w tym zakresie. Obecnie trwają prace nad analizą odpowiedzi.