sierpień

08

2013

Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Korzystanie z kantorów internetowych stało się powszechne. Są coraz bardziej popularne, ale czy to oznacza że są coraz bezpieczniejsze? Przyjrzyjmy się jak w rzeczywistości wygląda kwestia bezpieczeństwa środków powierzonych do wymiany w kantorach internetowych.

Niezbędnym kryterium, które umożliwia wzrost zainteresowania wymianą walut online jest bezpieczeństwo transakcji. Kantory internetowe obracają olbrzymimi kwotami, które wpłacane są na moment w celu wymiany. Z punktu widzenia klienta ten właśnie moment może trwać nawet kilku dni (przelew z innego banku lub przelew zagraniczny). Dlatego też, dla branży tak ważne jest wypracowanie zaufania klientów przy każdej transakcji. Nie przesadne będzie więc twierdzenie, że zaufanie do kantorów internetowych musi być po prostu nieskazitelne, a więc porównywalne do banków lub innych instytucji finansowych.

Przepisy regulujące działalność kantorów internetowych.

Obecnie w ustawodawstwie nie ma definicji kantoru internetowego dlatego do ich funkcjonowania stosuje się te same przepisy, co do tradycyjnych kantorów. Każdy kantor online musi by wpisany przez Prezesa NBP do Rejestru Działalności Kantorowej, a właściciele wraz z pracownikami zatrudnionymi w kantorze muszą być niekaralni oraz ukończyć odpowiedni kurs lub wykazać się co najmniej rocznym doświadczeniem w dziale walutowym banku. Na mocy rozporządzenia ministra finansów z 2004 r., każdy kantor (a więc także i te internetowe) musi również posiadać odpowiednio wyposażony lokal. W szczególności musi mieć sejf, kuloodporną szybą i tablicę aktualnych kursów. Idąc dalej, działalność ich reguluje Prawo Dewizowe oraz mają także obowiązek rejestracji w GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) w celu ochrony danych osobowych klientów. Poza tym, kantor internetowy, który prowadzi usługi płatnicze, musi zostać zarejestrowany dodatkowo w Komisji Nadzoru Finansowego. Jednakże zgodnie z ustawą o usługach płatniczych wymiana waluty nie jest objęta takim przepisem.

Brak specjalnych regulacji dla kantorów internetowych.

Chyba największym problemem jaki jest poruszany w przypadku kantorów internetowych jest brak specjalnych regulacji. Obecne przepisy zostały przygotowane dla kantorów stacjonarnych, gdzie do wymiany dochodzi z rąk do rąk, a co za tym idzie klient na miejscu samemu może dopilnować transakcji. W e-kantorach klient natomiast z reguły najpierw wykonuje przelew, a dopiero później otrzymuje wymienioną walutę. W polskim prawie nie ma więc żadnych zapisów w jaki sposób kantor internetowy zabezpieczy wpłatę klienta.

Nie dziwi więc fakt, że coraz częstsze są opinie, że brakuje bezpośredniego nadzoru odpowiednich instytucji nad kantorami w sieci. Bo przecież, kto zagwarantuje klientom, że odzyskają swoje zdeponowane pieniądze. Wielu sceptyków podaje, jako przykład głośną sprawę Amber Gold.

Trzeba jednak zauważyć, że brak specjalnych regulacji nie jest niedociągnięciem kantorów, a ustawodawcy. O ile w 2010 roku, kiedy powstały pierwsze kantory internetowe i były zupełnym novum, to można było zrozumieć, że ustawodawca nie podjął jeszcze tematu wymiany walut w sieci, o tyle kiedy branża ma już 3 lata i skupia ponad 30 kantorów, które obracają miliardami złotych, to już jest to bardziej problematyczna sprawa.

Techniczne możliwości zabezpieczenia transakcji.

Dane osobowe klientów
Bardzo ważnym elementem jest ochrona danych osobowych użytkowników. Wszystkie procedury są ściśle dostosowane do wytycznych zawartych w przepisach ustawy o ochronie danych osobowych, które są nieprzerwanie kontrolowane przez Urząd Głównego Inspektora Danych Osobowych. Kantory internetowe przetważają dane zgodnie z wzorcem transakcji bankowych, jednak nie mają one prawa udostępniania informacji o swoich klientach.

Szyfrowanie przesyłu danych
Przesyłanie szyfrowanych informacji zabezpiecza protokół SSL. To że strona jest szyfrowana można zauważyć, kiedy w adresie strony pojawi się https://, a nie jak w normalnym adresie tylko http://. Rozróżniamy trzy rodzaje protokołów SSL:
 • certyfikat klasy DV (Domain Validation) - potwierdza tylko połączenie z daną stroną, przy czym dane nie są zweryfikowane;
 • certyfikat klasy OV (Organization Validation) - potwierdzane oraz wyświetlane są dane firmy będącej właścicielem strony internetowej; na pasku przeglądarki pojawia się wtedy symbol kłódki, który oznacza szyfrowanie danych podczas przesyłania;
 • certyfikat klasy EV (Extended Validation) - zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa; na pasku przeglądarki widoczny jest symbol kłódki wraz z widoczną nazwą firmy; jest to najdroższy protokół szyfrowania danych ale najbezpieczniejszy i stosowany powszechnie przez banki
Wskazane jest korzystanie z kantorów internetowych z protokołem EV, którego pojawienie się oznacza, że na stronie stosowane są najwyższe możliwe zabezpieczenia szyfrujące.

Pozostałe zabezpieczenia
Niektóre kantory internetowe wymagają smsowego lub e-mailowego potwierdzenia transakcji lub innych istotnych zmian na profilu. Zabezpieczenie to, znane również z banków, uniemożliwia transakcje nawet w przypadku poznania przez niepowołaną osobę naszego loginu i hasła. Poza tym, dla dodatkowego bezpieczeństwa swoich klientów, kantory online mogą również ubezpieczyć firmę lub transakcje (od całości lub do pewnej kwoty).

Strona internetowa
Z punktu widzenia użytkownika prawie wszystkie kantory internetowe są chronione protokołem SSL, dlatego warto zobaczyć czy jest to najwyższy poziom zabezpieczeń EV, względnie może to być OV, ale nigdy nie DV. Dobrze również przyjrzeć się samej stronie internetowej. O ile wygląd może być kwestią subiektywną, o tyle słabo dopracowana lub nieprecyzyjna treść może budzić obawy. Czasami spotykamy się z brakiem informacji o kosztach przelewu, innym razem na stronie głównej pokazywana jest tylko tabela kursów hurtowych ale zdarzają się również zwykłe błędy ortograficzne, które przecież dobrze nie świadczą o firmie, której powierzamy nasze pieniądze. Na rynku jest naprawdę wiele kantorów internetowych. Dlatego lepiej skorzystać ze strony, która nie budzi naszych wątpliwości.

Wielkość i renoma kantoru internetowego

Właściciele platform internetowej wymiany walut dobrze zdają sobie sprawę jak ważną rzeczą jest wypracowywanie solidnej marki. Renomę w tym biznesie buduje się przez lata, głównie poprzez zachowanie najwyższej jakości obsługi klientów, dbanie o wizerunek w mediach oraz dużą przejrzystość przedsiębiorstwa. Niektóre kantory, chcąc zwiększyć wiarygodność podnoszą swój kapitał zakładowy, publikują swoje dane finansowe lub ubezpieczają transakcje. Niestety wiele z tych działań wiąże się z dużymi kosztami, na które mogą pozwolić sobie tylko najwięksi. Na stronie prawie każdego e-kantoru można znaleźć informacje kontaktowe: adres firmy, numer telefonu, a co najważniejsze numer KRS, NIP, Regon oraz nr wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej. Dane te dają nam możliwość sprawdzenia e-kantoru. Jednak żeby nie tracić czasu, najlepiej porównać ze sobą różne kantory korzystając z porównywarki, która na bieżąco aktualizuje dane oraz zbiera opinie od klientów. Chociażby na http://strefawalut.pl/wizytowki można porównać wielkość kapitału zakładowego poszczególnych kantorów internetowych. Oczywiście niektóre formy działalności gospodarczej nie mają obowiązku wnoszenia kapitału zakładowego. Trzeba to mieć na uwadze, gdyż w wielu przypadkach mogą to być jednoosobowe działalności gospodarcze lub firmy rodzinne, które od wielu lat prowadziły kantor stacjonarny.

Co w przypadku bankructwa kantoru internetowego

Podobnie jak w przypadku każdej firmy, podczas bankructwa klienci kantoru mogą ubiegać się o zwrot swoich aktywów na mocy kodeksu prawa cywilnego. Konsumenci mają w takim przypadku pierwszeństwo uzyskania zwrotu środków, jednak jest to proces długi, skomplikowany i niegwarantujący sukcesu. Wymiana waluty online jest przede wszystkim oparta na zaufaniu. Zresztą taki model jest powszechnie znany przy wielu transakcjach handlowych, przykładem których są transakcje o odroczonej płatności lub dostawy towarów. Jednak są to transakcje pomiędzy firmami, a w przypadku kantorów online często stroną jest klient prywatny.

Kwestią czasu pozostaje uchwalenie przepisów prawnych, które mogłyby dodatkowo zabezpieczyć transakcje wymiany walut w internecie. Do tego momentu, z powodzeniem można korzystać z najbardziej renomowanych kantorów internetowych, które mają już dużą grupę klientów i dłużej działają na rynku. Na pewno za internetowymi kantorami przemawiają korzystne kursy walut, które są lepsze niż w bankach czy kantorach tradycyjnych. Pozytywnym aspektem jest również to, iż w ciągu trzech lat ich funkcjonowania nie było przypadku, który podważyłaby ich wiarygodność. Pomimo tego że kilka z nich zostało już zamkniętych ale, co warto podkreślić, nie wiązało się to z stratą środków przez klientów.

Komentarze • garsymi 9 lat temu

  Ja korzystam od dawna z tego kantoru internetowego https://www.inkantor.pl/ i nie mam mu nic do zarzucenia pod kątem bezpieczeństwa. Zawsze wszystko przebiegało jak należy.

 • mariusz82 10 lat temu

  Pewnie, że są bezpieczne. Od wielu tygodni korzystam z AMRONET. Zero problemów :)

 • Anonim 10 lat temu

  "Renomę w tym biznesie buduje się przez lata, głównie poprzez zachowanie najwyższej jakości obsługi klientów, dbanie o wizerunek w mediach oraz dużą przejrzystość przedsiębiorstwa."
  - proszę mi powiedzieć, który kantor był w stanie zbudować wspomnianą w artykule renomę, skoro kantory dopiero co powstały 2 lata temu, jakie to lata !?

 • mordka 10 lat temu

  kantory internetowe to porażka huhuhuhuhuhu, brak ebzpieczestwa w ogule

  • anter 10 lat temu

   masz 2-3 kantory, które tak na prawdę są duże i w miarę bezpieczne a resztą nie ma co się zajmować

  • Anonim 10 lat temu

   * w ogóle się pisze

 • Trof 11 lat temu

  dobre mi sobie, niektóre e-kantory mają tylko 5000zł kapitału zakładowego, dla mnie taki twór odpada w przedbiegach

 • Tadek 11 lat temu

  jak dla mnie to jest skandal, że nie ma mocnych regulacji prawnych dla nowych firm, tj. kantory internetowe, które pojawiają się w branży finansowej, nie mówiąc już o parafinansowej

  • NieJadek 11 lat temu

   Dlatego lepiej korzystać z kantorów internetowych, które są długo na rynku i już na tyle duże, że tak łatwo nie upadną.

   • Anonim 10 lat temu

    lepiej w ogóle nie korzystać, bo są niebezpieczne

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.