styczeń

14

2016

Narodowy Bank Szwajcarii nie osłabi franka

Prezes Narodowego Banku Szwajcarii, Thomas Jordan, udzielił niedawno wywiadów lokalnym mediom. Jego wypowiedzi na temat przyszłości helweckiej waluty mogą rozczarować również polskich frankowiczów - Jordan zapowiedział, że jego bank nie planuje osłabiać franka w najbliższym czasie.

Jego zdaniem nie ma takiej potrzeby, gdyż katastroficzne przewidywania (masowe bezrobocie i wyraźna deflacja) się nie sprawdziły. Ma on zaufanie do narodowej gospodarki, która dobrze poradziła sobie z sytuacją powstałą po pamiętnym "czarnym czwartku", kiedy Narodowy Bank Szwajcarii niespodziewanie postanowił zmienić swoją politykę monetarną i zaprzestał agresywnego osłabiania franka w stosunku do euro. Jordan zaznaczył, że dalsze pilnowanie kursu jego rodzimej waluty wiązałoby się z zakupem ogromnych ilości zagranicznych pieniędzy i podkreślał, że podjęta ówcześnie decyzja była bardzo trafna.

Finansowe władze Szwajcarii z optymizmem patrzą w przyszłość - wzrost PKB wyniósł ponad 1 proc., a w obecnym roku ma wzrosnąć do 1,5 proc. Ponadto, równie korzystne dla Szwajcarii jest działanie inwestorów, ponieważ część z nich zaczęła lokować pieniądze w dolarze, a nie we franku, co jest bezpośrednim następstwem podniesienia stóp procentowych przez FED.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.