listopad

12

2015

Złoty odrabia straty

Złoty zaczyna stopniowo odrabiać straty na rynku walutowym. Po mocnym osłabieniu względem dolara i pary EUR/USD rodzima waluta zanotowała wyraźne umocnienie. Zeszłotygodniowy, nagły wzrost w kursie amerykańskiej waluty oraz podniesienie prawdopodobieństwa zmiany polityki monetarnej FED-u i EBC wciąż wywierają wpływ na rynek walutowy, a dolar pozostaje dominujący wobec wspólnej, europejskiej waluty.

Sytuacja euro i dolara

Dane płynące od przedstawicieli kluczowych banków centralnych na rynku walutowym kontynuują tendencje do umacniania się dolara oraz spadku wartości euro. Pomimo, że złoty jest mocno uzależniony od sytuacji europejskiej waluty, to spadek pary EUR/USD nie zdominował relacji USD/PLN. Od początku obecnego tygodnia złoty zaczął wyraźnie umacniać swoją pozycję wobec dolara amerykańskiego. Ogłoszenie składu nowego rządu zniosło nastroje politycznej niepewności wśród inwestorów i pozwoliło polskiej walucie na odrabianie strat, a para USD/PLN zaczyna powoli schodzić z niebezpiecznego kursu, który prowadził ją do psychologicznej granicy 4,0.

Co ciekawe, złotówka notuje również mocny wzrost wartości w parze z euro. Według niektórych analityków, obecna sytuacja naszej rodzimej waluty wynika z chwilowej tendencji, która może nagle osłabnąć i przywrócić ją na bardziej przewidywalne tory. Zdaniem poszczególnych inwestorów, gwałtowny spadek wartości złotego może nastąpić już w przeciągu kilkunastu godzin.

Prognozy

W najbliższych tygodniach duże znaczenie dla złotego będzie miała dalsza polityka EBC. Jeżeli przedstawiciele banku centralnego Unii Europejskiej zdecydują się na zmiany w polityce monetarnej, to polska waluta może naśladować rynkowe ruchy euro.

Warto pamiętać, że dziś możemy się jeszcze spodziewać kilku istotnych informacji, które wpłyną nie tylko na dalsze losy złotego, ale również na cały rynek walutowy. Opublikowane zostaną m. in. dane z produkcji przemysłowej w Unii Europejskiej oraz wskaźniki makroekonomiczne z Niemiec i Francji.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.