kwiecień

17

2023

Co to jest Fed pivot i jaki on ma wpływ na notowania walut?

W ostatnich dniach mocno słabiał się dolar amerykański, oscylując w okolicach 4,20 zł. Rynki prognozują bowiem pivot, przestając wierzyć w utrzymanie ich na takim poziomie.

Co to jest Fed pivot?

Wyrażenie "Fed pivot" odnosi się do zmiany polityki monetarnej Federalnego Systemu Rezerw (Fed) w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że bank centralny zmienia swoją strategię dotyczącą stóp procentowych i/lub polityki ilościowej w odpowiedzi na zmieniające się warunki gospodarcze lub na inne czynniki zewnętrzne.

Może to obejmować zmianę tempa podnoszenia lub obniżania stóp procentowych, zmianę celu inflacyjnego lub podjęcie innych działań mających na celu dostosowanie polityki monetarnej do bieżącej sytuacji gospodarczej. Zazwyczaj Fed pivot wiąże się z odczuwalnym wpływem na rynki finansowe i gospodarkę jako całość, ponieważ zmiana polityki monetarnej może wpłynąć na koszty pożyczek, wartość walut i poziom inwestycji.

Co oznaczałby Fed pivot w obecnym czasie?

Obecnie rynki prognozują koniec podwyżek stóp procentowych w USA, przeczuwając iż najpóźniej w III-IV kw 2023 dojdzie do ich obniżania. W przypadku obniżenia jest to ruch wyprzedzający, najcześciej w celu pobudzenia gospodarki, która wchodzi w kryzys.

Temat ten bardzo dobrze wytłumaczyła Bossa na swoim blogu. Warto przyjrzeć się grafice, którą wkleili, a została ona stworzona przez ekspertów RIA.

Źródło: https://blogi.bossa.pl/2022/10/01/fed-pivot/ za Real Investment Advice.

Na powyższym wykresie pokazano punkty zwrotne, czyli tzw. "Fed pivots". Są to najogólniej rzecz biorąc momenty, w których Federalny System Rezerw (Fed) zmieniał wcześniej swoją politykę monetarną.Czarna linia pokazuje stopy procentowe, a na niej oznaczono pivoty.

Widzimy, że potrzebne jest dodatkowe założenie, aby określić, który cykl podwyżek stóp jest uznawany za "Fed pivot". Wymaga to uwzględnienia ostatniej podwyżki i następującej po niej obniżki stóp w danym cyklu. Nie każdy cykl podwyżek jest więc uważany za "Fed pivot".

W niektórych cyklach trudno jest jednoznacznie wskazać punkty zwrotne, na przykład w latach 70-tych i 80-tych, gdy mieliśmy do czynienia z podwójnymi cyklami cięć. Jednak analitycy i komentatorzy będą nazywać najbliższą zmianę nastawienia pivotem, co może wpłynąć na rynki finansowe, ale nie ma gwarancji, że będzie to sukces definitywny.

Po Fed Pivot najczęściej na giełdzie następuje odwrót 

Patrząc na powyższy wykres można zauważyć, że w USA recesje zazwyczaj pojawiają się dopiero po cięciu stóp.  Tak samo w pierwszym momencie następuje mocna korekta na rynkach giełdowych, a następnie obserwujemy odwrotną tendencję, ale z delikatnymi wyjątkami.

Komentarze



  • S I rok temu

    Robotem nie jestem

  • SI rok temu

    Robotem nie jestem

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.