grudzień

01

2014

Szwajcarzy wybrali – nie dla zwiększenia rezerw złota

Posiadacze kredytu we frankach mogą odetchnąć z ulgą – w niedzielnym głosowaniu Szwajcarzy zdecydowanie opowiedzieli się przeciw zwiększeniu rezerw złota. Inicjatywie "Ratujmy nasze szwajcarskie złoto" przeciwnych było aż 77,3 proc. wyborców.

Przypomnijmy, że referendum zainicjowane zostało przez populistyczno-konserwatywną Szwajcarską Partię Ludową (SVP). Ich pomysłem było ustanowienie 20 procentowego progu zabezpieczenia w złocie szwajcarskiej waluty (dziś to ok. 8 procent) oraz powrót rezerw kruszcu z zagranicy (gdzie przechowywane jest 30 proc. szwajcarskich rezerw złota), co wymagałoby zakupu ok. 1500 ton złota.

Przyjęcie tej propozycji oznaczałoby znaczne ograniczenie wolności Narodowego Banku, który to od czasu kryzysu w 2008 roku w ciągu ok. pięciu lat wydrukował ponad 400 mld Jeszcze przed referendum, sondaże pokazywały, że stosunek do sprawy jest wysoce zależny od statusu materialnego – zamożni obawiając się konsekwencji spadku wartości swoich papierów wartościowych i osłabienie konkurencyjności byli przeciw. Osoby o niższych dochodach popierające pomysł, upatrywały w nim źródła podniesienia siły nabywczej Dzięki decyzji szwajcarów polscy kredytobiorcy mogą więc na razie odetchnąć ze spokojem. W wypadku innego rezultatu mogłoby dojść do znacznego wzrostu wartości franka (w konsekwencji zakupu przez SBN 1,5 tys. ton złota w ciągu 5 lat ) i co za tym idzie, wzrostu rat kredytowych.

Eksperci przewidują więc, że w ciągu najbliższego czasu kurs franka będzie stabilny, ale nadal będzie wysoki i oscylował w granicach 3 złotych 50 groszy. Przypominają też, że i tak bank Szwajcarii gwarantuje, że frank nie będzie silniejszy wobec euro niż 1,20 a wynika to z ustaleń szwajcarskich władz po pamiętnym okresie 2011r., gdy wartość franka zaczęła gwałtownie rosnąć w skutek napływu kapitału firm uciekających przed kryzysem (wartość szwajcarskiej waluty dochodziła wtedy nawet do 4zł). Można więc powiedzieć, że nic nowego z punktu widzenia tych, którzy mają kredyty we frankach się nie wydarzyło.

Komentarze  • optymista 10 lat temu

    no i bardzo dobrze się stało

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.