listopad

05

2013

Stabilne stopy procentowe przyczyniają się do wzrostu gospodarczego.

Ekonomiści zgodnie twierdzą, że utrzymanie stóp procentowych na stabilnym poziomie przyczynia się do wzrostu gospodarczego. Jednak spokój w tej kwestii jest nie na rękę graczom giełdowym i osobom grającym na rynku walutowym, które zarabiają na częstych wzrostach i spadkach.

Stabilne stopy procentowe

Ekonomiści zgodnie twierdzą, że utrzymanie stóp procentowych na stabilnym poziomie przyczynia się do wzrostu gospodarczego. Jednak spokój w tej kwestii jest nie na rękę graczom giełdowym i osobom grającym na rynku walutowym, które zarabiają na częstych wzrostach i spadkach.

Jak podkreślają eksperci, firmy zawsze wolą parę razy się upewnić, że najtrudniejszy okres już minął i następuje ożywienie gospodarcze, które jest idealnym czasem dla inwestycji. Jednak stabilne stopy procentowe mogą skusić przedsiębiorców do przyśpieszenia podjęcia decyzji o wzmożonej działalności rozwojowej. Jak twierdzi Tomasz Kaczora z Banku Gospodarstwa Krajowego „Dużo zależy od tego, czy ludzie uwierzą, że stopy procentowe rzeczywiście się przez jakiś czas nie zmienią. Generalnie stabilne otoczenie buduje zaufanie, które jest kluczowe dla decyzji zakupowych”. Jednak według Rafała Bienickiego nie sprzyja to graczom rynkowym. „Dotyczy to zarówno rynku obligacji, stopy procentowej oraz rynku walutowego. (…) Dla inwestorów, którzy grają na zmienności, wykorzystują ją do zarobku, stabilizacja stóp nie jest dobrym czasem”.

Niskie stopy a kursy walut

Niskie stopy procentowe oznaczają rozwój gospodarki danego kraju oraz wzrost inflacji. Bezpośrednie znaczenie ma wzrost ilości danego środka płatniczego w obiegu, co powoduje zwiększoną jej podaż zmniejszającą wartość takiej waluty. Dlatego też osoby, które spodziewają się obniżki stóp procentowych przez Rade Polityki Pieniężnej powinny teraz sprzedać posiadane rezerwy walutowe gdyż dalsza obniżka oprocentowania obniży jej wartość. Natomiast, jeżeli spodziewają się wzrostu to powinni zaopatrzyć się w zapasy, aby je sprzedać po wzroście kursu, który powinien nastąpić wraz ze wzrostem oprocentowania. Eksperci podkreślają, że o ile stabilność stóp procentowych jest bardzo ważna to nie może trwać w nieskończoność gdyż zmienność także jest potrzebna, aby rynek żył. Jednak nazbyt duże wahania są dla gospodarki o wiele gorsze od stagnacji, ponieważ budzą w przedsiębiorcach niepewność prowadzącą do zastoju ekonomicznego.

Podsumowanie

Dlatego też zawsze warto sprawdzić obecną sytuację na rynku, aby wybrać właściwy moment do wymiany w kantorze internetowym zapewniający maksimum zysków. Wielu z nich oczekuje, iż rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce utrzymają się jeszcze przez około rok.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.