grudzień

28

2015

Ostatni tydzień

Dziś rozpoczyna się ostatni tydzień handlu na rynku walutowym w 2015 roku. W najbliższych dniach nie zostaną opublikowanie kluczowe dane makroekonomiczne, jednak sama końcówka tego roku będzie cechować się wzmożonym ruchem. Wszystko za sprawą domykania swoich pozycji przez największych graczy, którzy przygotowują się do przyszłorocznych zmian.

Podsumowując największe, tegoroczne wydarzenia na rynku walutowym nie sposób nie wspomnieć o amerykańskim dolarze. Jego nagły wzrost wartości był szczególnie widoczny w stosunku do złotówki. Na początku tego miesiąca para PLN/USD po raz pierwszy od lat przekroczyła granicę 4 złotych. Taki kurs stanowi aż 33-procentowy wzrost wartości pary w odniesieniu do lipca 2014 roku. Wyjątkowo drogi dolar jest nie tylko konsekwencją zmian w polityce monetarnej FED, ale również słabnącego złotego. W najbliższych dniach możemy spodziewać się odwrócenia tego trendu i tracącej amerykańskiej waluty, jednak będzie to najprawdopodobniej działanie krótkotrwałe, wynikające z zamykania pozycji przez inwestorów.

Aktualna słabość dolara zauważalna jest nie tylko w odniesieniu do walut gospodarek wschodzących (w tym Polski), ale również w stosunku do euro, jena oraz franka szwajcarskiego. Wyjątkowo interesująca jest tutaj sytuacja japońskiej waluty, która jeszcze przed końcem roku może wyraźnie umocnić się wobec dolara. Jen już od kilku lat notuje cykliczne straty, jeżeli jednak dolar będzie słabnąć w obecnym tempie do końca roku, to japońska waluta może odwrócić swoje stałe tendencje. Na nieszczęście Japończyków, nie jest to sytuacja bardzo prawdopodobna. Ostatnie dane makroekonomiczne nie sprzyjają umacnianiu się jena, ponieważ słabnąca sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa nie napawają inwestorów optymizmem. Jeżeli wskaźniki utrzymają negatywne tendencje, to w przyszłym roku możemy spodziewać się luzowania polityki monetarnej ze strony Banku Japonii. Jeżeli BoJ zaskoczy inwestorów, to jego działanie może stanowić kluczowe wydarzenie na rynku walutowym w 2016 roku, zaraz obok dalszych posunięć FED-u.

Trudno jednoznacznie określić dalsze losy złotego. Pomimo, że kurs PLN/USD spada, to jest to ogólny trend, który nie został spowodowany umacnianiem się naszej rodzimej waluty. Zdaniem specjalistów, dzisiejszy kurs PLN/EUR będzie utrzymywać się w granicach 4.24. Dane z globalnego rynku walut nie powinny wywierać na niego znaczącego wpływu, szczególnie biorąc pod uwagę (obchodzony m.in. w Wielkiej Brytanii) Boxing Day, który w wielu krajach stanowi dzień wolny od pracy.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.