Coraz więcej firm kierując się maksymalizacją zysków i minimalizacją strat, decyduje się na korzystanie z kantorów internetowych.
Głównym powodem jest znacznie mniejsza prowizja kantorów internetowych przy wymianie waluty w porównaniu do zarówno kantorów tradycyjnych jak i tych bankowych. Spready zazwyczaj osiągają wartość poniżej 1%, a dodatkowo często można trafić na różnego rodzaju promocje. Organizacje wymieniające duże ilości pieniędzy na pewno będą zadowolone z możliwości negocjacji marży, którą oferuje wiele z nich. Dzięki dużej konkurencji na rynku, marże są bardzo niskie, lecz stwarza ona także duży problem przy znalezieniu najlepszej oferty. Pomocą służą internetowe porównywarki walut takie jak strefawalut.pl, na których można szybko i wygodnie porównać ofertę każdego internetowego kantoru. To rozwiązanie pozwoli przedsiębiorcy zaoszczędzić wiele czasu i zyskać pewność, iż wybrał najlepszą ofertę.
Szybki rozwój kantorów internetowych został spowodowany przez ustawę antyspreadową, pozwalającą na spłatę kredytu bezpośrednio w obcej walucie z pominięciem jej wymiany w banku.
Oszczędność rzędu 2-3 % miesięcznie przy spłacie kredytu to suma niebagatelna zwłaszcza dla firm z dużymi kredytami. Kantory oferują także system automatycznej okresowej spłaty kredytu, dzięki czemu pieniądze mogą trafiać bezpośrednio na konto banku.
Ich oferty są tak atrakcyjne, dlatego iż niektóre kantory internetowe pozwalają na wymianę waluty bezpośrednio między użytkownikami, którzy chcą sprzedać/kupić walutę po określonej cenie. Innym modelem działania kantorów internetowych są grupowe zakupy waluty, przy pośredniczeniu, w których pobierana jest minimalna opłata.
Firmy zajmujące się importem i eksportem stale powiększają grono klientów kantorów internetowych, wszytko to w celu maksymalizacji zysków.
Często umożliwiają one wymianę waluty po kursie określonym przez wymieniającego, nawet jeśli obecnie notowania są niesatysfakcjonujące. Zleceniodawca składa zlecenie wymiany po kursie zapewniającym mu zysk i w przypadku innego niż oczekiwany, będzie ono aktywne dopóki cena kupna/sprzedaży nie zmieni się na korzyść wymieniającego. Wtedy dopiero następuje realizacja. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca nie musi nieustanie obserwować zmiany wahań kursów, lecz może jak na giełdzie złożyć zlecenie i czekać na odpowiednią zmianę sytuacji w celu jego realizacji.
Dodatkowo dochodzą korzyści bankowości internetowej, czyli 24 godzinny wgląd na swoje konto, kursy wymiany i historię swojego rachunku.
Oczywiście największą wadą tego typu kantorów jest brak zaufania do nich.
Jednak wymagania dla nich są identyczne jak w przypadku tych tradycyjnych. Do jego działania niezbędna jest zgoda NBP i Ministerstwa Finansów, a dodatkowo pracownicy jak i właściciele musza składać zeznania o niekaralności. Dane zamieszczane na nich znajdują się także pod kontrola Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Dodatkowo kantory często posiadają wielopoziomowe zabezpieczenia, a zlecenia na nich są szyfrowane. Przedsiębiorca może również sprawdzić ich ocenę na serwisie strefawalut.pl, na którym przekona się, co klienci o nich sądzą.
Kantory internetowe mimo młodego wieku zyskują coraz większą popularność wśród przedsiębiorców dzięki niskim marżom oraz łatwości obsługi. Tak jak tradycyjna bankowość przenosi się do internetu, tak i wymiana walut zmierza w tym samym kierunku.