listopad

28

2013

W USA świetne nastroje w trakcie święta dziękczynienia, a złoty się umacnia.

Dobrymi informacjami rozpoczął się amerykański długi weekend. Coraz bardziej przybliża się wizja ograniczenia programu skupu obligacji przez FED. Natomiast po ogłoszonych informacjach dotyczących inflacji w strefie euro można się spodziewać dokładnie odwrotnej akcji po EBC.

Dobre informacje z USA

Amerykanie zaczęli właśnie długi weekend zapoczątkowany przez święto dziękczynienia. Te dni będą dla nich o wiele weselsze dzięki świetnym informacjom z gospodarki opublikowanym w środę. Indeks S&P 500 pozostawał rekordów wysoko, najlepsze od 6 lat okazały się dane na temat ilości nowych bezrobotnych od końca września i wyniosły jedynie 316 tys., a wskaźnik Chicago PMI, który mimo spadku udowodnił analitykom, że zeszłotygodniowy wzrost nie był jednorazowym wyskokiem. Jednak w tej grupie świetnych informacji jest też zła, która jest jak cień ciągnący się za każdą pozytywną informacją z amerykańskiej gospodarki. Mianowicie dobre informacje przybliżają FED do ograniczenia programu skupu obligacji, co jest dla rynku obecnie największą zmorą.

Nastąpiło także drugie ogłoszenie wskaźnika nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan, który oznacza poziom nastrojów panujących wśród konsumentów. Im wyższy tym konsumenci są bardziej zadowoleni a to oznacza, że są bardziej skłonni do wydawania. Obecnie wyniósł on 72 pkt, co jest niższą wartością od opublikowanego 15 dni temu wyniku wynoszącego 75,3 pkt, ale należy pamiętać, iż dane te pochodzą z ankiet, więc mogą się wąchać. Nastroje jednak w amerykańskiej gospodarce są dobre, co dobrze wróży przed świętami.

Jednak mimo to dolar mocno traci względem zarówno złotówki jak i euro. Złoty zyskuje także w parze z euro oraz frankiem szwajcarskim.

Dane z Europy

Dobre informacje napływały także z europejskich gospodarek. Bezrobocie w Niemczech utrzymało się na poziomie 6,9%. Natomiast PKB w Hiszpanii okazało się lepsze o 0,1% od oczekiwanego i wyniosło -1,1%. Ważne były także odczyty dotyczące inflacji w strefie euro. Najważniejsza inflacja dla Europy, czyli w Niemczech okazała się wystarczająca wysoka, aby w całej strefie euro mogła ona wynieść 0,9%, gdyż w Hiszpanii na przykład wynosi ledwo 0,2%. Pozwala to jednak bezpiecznie założyć, iż Europejski Bank Centralny powstrzyma się z planami ograniczania swojego programu monetarnego w najbliższym czasie.

Jutro ogłoszenie polskiego PKB

Pomaga naszej walucie także stwierdzenia Marka Belki, iż polska gospodarka rozwija się dynamicznie. Jutro powinno mieć to potwierdzenie w ogłoszeniu danych na temat PKB za 3 kwartał, co może oznaczać dalsze umacnianie się naszej waluty.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.