październik

28

2015

Londyński rynek liderem w handlu juanem

Jak wskazują statystyki, w Londynie handluje się większą ilością dolarów niż na Wall Street. Co ciekawe, już niedługo Wielka Brytania może stać się liderem również w handlu chińskim juanem. Dlaczego europejska stolica zaczęła przejmować rynki walutowe?

Zbędne obawy

Jeszcze trzy lata temu, chińskie władze posądzały politykę Davida Camerona o poważne naruszenie ich wzajemnych relacji. Powodem tak negatywnej oceny było spotkanie premiera Wielkiej Brytanii z głową Tybetu – Dalai Lamą. Obawiano się wtedy, że sytuacja może negatywnie wpłynąć na stosunki handlowe obydwu państw.

Jak łatwo zauważyć, prognozy okazały się błędne. Chiny dokonują z Wielką Brytanią transakcji wartych miliardy dolarów, a władze w Pekinie oświadczyły ostatnio, że chcą, aby Londyn stał się światowym centrum handlu juanem. Brytyjczycy dbają o zachowanie dobrych stosunków z Chinami z myślą, że już wkrótce azjatycki gigant może odzyskać płynność gospodarcza i wyjść z kryzysu, stając się największym rynkiem na świecie. Juan będzie miał wtedy możliwość stania się godnym konkurentem dolara, który jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną walutą świata.

Londyn odpowiada obecnie za 40% światowego handlu walutami i chce jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję przejmując większość handlu juanem. Dyrektor zarządzający Standard Chartered Europe zauważa, że taki scenariusz może zakończyć dominację USA w światowym rynku walutowym. Analizy pokazują, że Londyn dominuje nie tylko w handlu dolarem, ale również euro. Wartość dokonywanych tam transakcji przy użyciu wspólnej waluty jest wyższa niż w całej Europie.

Dobry sygnał dla rynku pracy

Powiększanie się rynku finansowego w stolicy Wielkiej Brytanii jest nie tylko świetnym sygnałem dla tamtejszych inwestorów. Oznacza ono pomnożenie miejsc pracy w całym sektorze. Integracja Chin z największym rynkiem w Europie to dobry sygnał dla wszystkich tych, którzy chcą lokować swój kapitał na rynku walutowym Starego Kontynentu. Kurs w którym zmierza polityka finansowa Londynu zwróci uwagę również innych państw wspólnoty, które będą chciały wejść w stała współpracę z inwestorami z Chin.

Londyn w cieniu Hong Kongu

Londyn jest międzynarodowym centrum w handlu juanem, jednak najprawdopodobniej nie będzie w stanie wyprzedzić chińskiego specjalnego regionu administracyjnego. Wciąż pozostaje w jego cieniu, ale stanowi świetny punkt dla amerykańskich i europejskich inwestorów, którzy chcieliby zacieśnić swoje relacje z podmiotami z Azji. Jeśli uznamy Hong Kong za integralną część Chin, to Londyn jest bezsprzecznym liderem w międzynarodowym handlu azjatycką walutą.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.