E-kantory na fali
Zgodnie z oczekiwaniami rok 2013 był dla kantorów internetowych niezwykle korzystny, udało im się podwoić obroty, które wyniosły ponad 20 mld zł. Można także śmiało oczekiwać, iż w 2014 liczba ta również ulegnie podwojeniu.
Jeden z liderów na rynku wymiany walut w sieci w Polsce internetowykantor.pl osiągnął ponad 78% wzrost wymienianych aktywów pieniężnych. Liczba klientów natomiast wzrosła również o 80%. Także drugi serwis wymiany walut w portfolio grupy Currency one – platforma wymiany bezpośredniej - Walutomat.pl zanotował wzrost o ponad 50%. Cała spółka ma 50 % udziałów w rynku wymiany walut. Łącznie z obu serwisów korzysta ponad 200 tys. klientów.
Rumunia pragnie euro
Podczas gdy strefa euro powoli wychodzi z kryzysu Rumunia wykazała zdecydowanie w wprowadzeniu tej waluty kraju. Prezydent Traian Basescu przewiduje, iż nastąpi to w 2018/2019 i dodał, że jego kraj na pewno wypełni wymagania z Maastrich. Do tego czasu planuje zając się prywatyzacją, aby przekształcić gospodarkę, której 45% należy do sektora publicznego, co nie daje jej zbyt dużej konkurencyjności na rynku europejskim.
Rząd nie będzie interweniował na rynku walutowym
W sobotę natomiast premier Donald Tusk wypowiedział się na temat spadków wartości złotówki. Jak zgodnie ze stanem faktycznym stwierdził zmienny kursów walut ku dołowi dotyczą wszystkich rynków wschodzących a polski w najmniejszej mierze. Za państwa najbardziej dotknięte tymi wahaniami wymienił Brazylie, Argentynę, Indie, Turcje i Węgry. Ponieważ jest to jednak spowodowane czynnikami zewnętrznymi a nie wewnętrzną sytuacją gospodarczą kraju Premier stwierdził, iż nie ma potrzeby do interwencji na rynku walutowym w celu zmienienia kursu na bardziej sprzyjający kredytobiorcą. Donald Tusk dodał, iż obecnie dokładnie monitoruje sytuację i że ma środki oraz instytucje niezbędne i zdolne do interweniowania jakby zaszła taka potrzeba. Sądząc jednak po dzisiejszych kursach walut nie będzie to konieczne.
Obecnie na rynku walut widać wyraźne wzmocnienie polskiej waluty to jest spowodowane korektą po ostatnich spadkach na wszystkich rynkach wschodzących. Było to spowodowane wieloma czynnikami w tym między innymi obniżeniem programu QE3 przez FED, co spowodowało wzmocnienie dolara i powrót inwestorów do tej waluty oraz kiepskie dane z Chin.
Kursy Walut
Na chwile obecną frank szwajcarski traci ponad 1,21% stosunku do złotówki i kosztuje o ponad 4 grosze mniej. Kurs spadł z 3,48 na 3,44 zł. Euro również mocno spada o 0,91% i kosztuje 4.20 i najprawdopodobniej przebije te granice. Dolar, który zyskuje w stosunku do euro 0,15 po spadkach na amerykańskiej giełdzie, traci najmniej w parze walutowej USD/PLN, która notuje spadek o 0,84% z ceną na poziomie 3,11%.