marzec

07

2023

Inflacja a kursy walut

Inflacja ma bezpośredni wpływ na kursy walut.

Wzrost inflacji w danym kraju wpływa na osłabienie jego waluty, ponieważ powoduje on spadek jej wartości w stosunku do walut innych krajów. Wzrost inflacji w danym kraju powoduje także wzrost wskaźnika inflacji w całym regionie, co wywiera presję na wszystkie waluty tego regionu. Prognozy inflacji są również bardzo ważne dla inwestorów, ponieważ wpływają one na decyzje na rynku walutowym.

Czy inflacja osłabia czy wzmacnia kurs złotego?

Inflacja może mieć wpływ na kurs złotego, w zależności od tego, jak wysoce wzrasta lub spada inflacja. Jeżeli inflacja wzrasta, to wpływa to na osłabienie kursu złotego w stosunku do innych walut. Natomiast jeśli inflacja spada, może to wzmocnić kurs złotego. Inflacja może mieć również wpływ na politykę zacieniania gospodarki, ponieważ wzrost inflacji powoduje, że wzmacnia się kurs złotego.

Jaka jest inflacja w Polsce?

Według danych GUS, inflacja w Polsce wynosi w styczniu 2023 roku 17,2 procent w skali roku. W porównaniu z grudniem 2022 roku, inflacja wzrosła o 0,9 punktu procentowego.

Kiedy prognozowane jest obniżenie stóp procentowych w Polsce?

Według prognoz Goldman Sachs pierwsze obniżenie stóp procentowych w Polsce powinno nastąpić pod koniec roku 2023 lub na początku 2024 roku. Analitycy zakładają, że stopy procentowe w tym okresie utrzymają się w przedziale od 4,5 do 5,5 procent.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.