czerwiec

19

2013

Ben Bernanke - jedna z najbardziej wpływowych osób na świecie.

Każda wypowiedziana sylaba przez Bena Bernanke może oznaczać dla giełdy zmiany liczone w miliardach dolarów. Nie ma w tym też żadnej przesady, gdyż jako przewodniczący FED (Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych) w momencie swoich wypowiedzi wie więcej niż rynek. Informacje o gospodarce czy zmianach stóp procentowych w największej gospodarce świata mogą być warte miliardy.

Chociażby kiedy w zeszłym miesiącu Ben na spotkaniu kongresu powiedział, że FED może ograniczyć skupowanie obligacji skarbu Państwa w przypadku zauważalnej stałej i zrównoważonej poprawy w gospodarce USA, obligacje natychmiastowo zaczęły spadać. Wtedy też, 10 letnie obligacje skarbowe natychmiastowo poleciały z 2,2 % do 1,9%.

Ben Bernanke, to amerykański ekonomista pochodzenia żydowskiego, magister Harvardu oraz doktor Massachusetts Institute of Technology, który przez 6 lat był dziekanem Uniwersytetu Princeton przed obcięciem stanowiska szefa FED. Na kilka miesięcy przed nominacją wygłosił kontrowersyjny wykład, w którym bronił George'a Busha argumentując, że to międzynarodowe czynniki ekonomiczne doprowadziły do ogromnego deficytu budżetowego USA. W tym czasie wielu ekonomistów obwiniało za to administrację George'a Busha, która równocześnie cięła podatki i zwiększała zadłużenie kraju.

Ben Bernanke szef FED 2006-2014

Bernanke już 7 lat piastuje drugą czteroletnią kadencję szefa FED, która się kończy w styczniu 2014r. Głównym celem FED podczas rządów Bernanke jest utrzymanie inflacji na poziomie 2% rocznie. W tym celu Bernanke podczas swoich kadencji cały czas utrzymywał krótko i długo terminowe stopy procentowe na niskim poziomie, zapewniając, że w ten sposób będzie stymulował gospodarkę aż do pełnego uzdrowienia gospodarki Stanów Zjednoczonych. Póki co, z poziomami stóp konsekwentnie przez 7 lat dotrzymuje słowa. Jednak podczas ostatniego majowego wystąpienia przed Kongresem z jego wypowiedzi można było odnieść wrażenie, że gospodarka USA będzie niedługo uzdrowiona. Oznaczałoby to, że aktualna misja została skończona i może już dojść do podniesienia stóp procentowych.

W 2014 Bernanke prawdopodobnie zastąpi na stanowisku Janet Yellen

Prezydent Barrack Obama stwierdził 17 czerwca br, że chociaż Bernanke robi wspaniałą robotę, nie będzie już szefował FED podczas trzeciej kadencji. Za najbardziej prawdopodobnego następcę, jest uważana Pani Janet Yellen, obecny zastępca Ben’a Bernanke. Pani Yellen uważa, że polityka monetarna powinna działać prospołecznie i bardziej wspierać zatrudnienie aniżeli cel inflacyjny.

Na dzisiaj (19 czerwca) zaplanowane jest też przemówienie Bernanke na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (skr. ang. FOMC), które będzie najważniejszym zapowiadanym wydarzeniem w czerwcu.

Komentarze  • hedging 11 lat temu

    strefa robi dobrą robotę, drugi artykuł czytam z zadowoleniem, tak trzymać !!

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.