sierpień

03

2016

Frankowicze zaskoczeni propozycją prezydenta Dudy. Kredyty walutowe nie zostaną przewalutowane.

Frankowicze są rozgoryczeni. Propozycja prezydenta Dudy zakłada tylko zwrot przez banki części spreadów, ale tylko tych, które zostały pobrane przy tworzeniu i spłacie kredytu ale z tytułu spreadu wyższego niż dopuszczalny.

Co ciekawe, nie będą też zwracane wszystkie zawyżone spready, a tylko do wartości 350 tys. zł zaciągniętego kredytu na jedną osobę.

Na ten moment to wszystko co zaproponowała Kancelaria Prezydenta, chociaż rozważane są i inne warianty. Jak mówi prezydencki minister: - "Zaczynamy (...) od spreadów, ale nie kończymy na tym. Banki będą miały czas, żeby na drodze ugodowej doprowadzić do przewalutowania".

Po ogłoszeniu projektu złoty zyskiwał we wtorek wobec najważniejszych walut. O 16.30 euro było wyceniane na 4,32 zł, dolar na 3,85 zł, frank na 3,99 zł, a za funta trzeba było zapłacić 5,12 zł.

Opozycja nie jest zadowolona z takiego obrotu sprawy, jak mówi Paweł Rabiej z Nowoczesnej: - „Prezydent rozczarował, ale dobrze się stało, że wycofał się z wcześniejszych propozycji - w ten sposób".

Odmienną opinię wyraża Związek Banków Polskich, który ocenia projekt pozytywnie. Według ZBP autorzy przedstawionego projektu wykazali się rozwagą, gdyż propozycja jest bezpieczna dla stabilności systemu finansowego i bezpieczeństwa depozytów, a także zwiększa zdolności tego sektora do finansowania rozwoju polskiej gospodarki w kolejnych latach.

Komentarze  • Darek 8 lat temu

    Tak, banki będą miały czas "Banki będą miały czas, żeby na drodze ugodowej doprowadzić do przewalutowania". Bzdura właśnie BPH nie widziało możliwości jakiejkolwiek rozmowy na temat prób ugodowych, które złożyłem w sądzie, Węgrzy mogli, nam jak zwykle pod górkę i wciąż będą funkcjonować setki tysięcy umów niezgodnych z prawem

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.