październik

19

2015

Czy ostatnie wydarzenia z rynku walutowego poprawią sytuację złotego?

Jeżeli najbliższe raporty z rynku globalnego utrzymają się na pozytywnym kursie, to mogą skutecznie wesprzeć naszą rodzimą walutę. Posunięcia inwestorów działające na korzyść złotego osłabiłyby równocześnie rynki długu. Warto jednak pamiętać, że bardzo duże znaczenie dla nadchodzących wydarzeń będą miały informacje ze Stanów Zjednoczonych.

Nieznaczna poprawa w Chinach

Jednym z głównych, pozytywnych sygnałów na rynku globalnym były opublikowane dziś dane z Chin. Jak się okazało, PKB tego kraju wzrosło w III kwartale 2015 roku o 6,9%. Analitycy spekulowali, że wskaźnik ten osiągnie maksymalnie 6,8%. Ta niewielka różnica ma spore znaczenie dla inwestorów, ponieważ gospodarka Chin nie zdaje się być w aż tak dramatycznej sytuacji, jak uprzednio przypuszczano. Niewielka zmiana względem oczekiwań stanowi bardzo dużą część budżetu na rynku tak ogromnym, jak gospodarka azjatyckiego giganta. Ponadto, sprzedaż detaliczna wzrosła o 10,9%, co również przerosło oczekiwania, które nie przekraczały wartości 10,8%.

Warto pamiętać, że pomimo pozytywnych zaskoczeń, światowa gospodarka wciąż drży względem stabilności Chin. Wzrost PKB jest umiarkowanym zaskoczeniem, ale nadal stanowi wskaźnik najniższy od 2009 roku. Załagodzi to negatywne nastroje na rynku, jednak nie zniweluje problemów, z którymi od miesięcy zmagają się inwestorzy.

GUS w cieniu

Pomimo, że GUS ma w planach opublikować dane odnośnie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, to raport zostanie prawdopodobnie przyćmiony przez informacje płynące z zewnątrz. Możemy spodziewać się m. in. najświeższych danych z amerykańskiej gospodarki, ponieważ w drugiej połowie tygodnia planowane jest posiedzenie ECB. Utrzymywanie stóp procentowych przez Amerykański Bank Centralny na aktualnym poziomie najpewniej wesprze sytuację polskich obligacji skarbowych. Będzie to niestety działanie krótkoterminowe, które nie pomoże rodzimej walucie w dłuższej perspektywie czasu.

Należy pamiętać, że duże znaczenie dla złotówki będą miały nadchodzące wybory parlamentarne, które skutecznie powstrzymują jej tendencje wzrostowe.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.