Przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu, że głównym celem prowadzenia odpowiedniej polityki kursowej jest realizacja ustalonych celów gospodarczych. To, jak jest ona ukształtowana zależy w dużej mierze od wzrostu gospodarczego i ekonomicznego danego kraju. Polityka kursowa powinna być zatem prowadzona konsekwentnie, dążąc do określonych celów za pośrednictwem odpowiednio dobranych narzędzi. Wyróżnia się w jej przypadku przede wszystkim kurs płynny i sztywny, a wśród nich mamy do czynienia z kursami pośrednimi, takimi jak kurs pełzający, kurs płynny sterowany oraz kurs sztywny korygowany skokowo.
Zastosowanie w praktyce
W zależności od sytuacji gospodarczej konkretnego kraju, politycy podejmujący decyzje odnośnie polityki kursowej wprowadzają odmienne rozwiązania. W związku z tym kurs płynny stosowany jest w przypadku gospodarki wolnorynkowej lub jest zawiązywany z inną walutą, naśladując jej tendencje. Umożliwia on kształtowanie się notowań w oparciu o wydarzenia na rynku międzynarodowym, jednak gdy występuje powiązanie z walutą obcą, to oznacza że władze monetarne dążą do utrzymywania długiego kursu stałego w odniesieniu do innych aktywów. Jednym z przykładów tego jak istotna okazuje się polityka kursowa może być sytuacja Polski po przemianie ustrojowej. W 1989 roku nasz kraj walczył z zatrważającą inflacją oraz złym stanem gospodarki, jednak program wprowadzający makroekonomiczną stabilizację, otwarcie się na rynki międzynarodowe oraz powolne tworzenie gospodarki rynkowej skutecznie wyciągnął rodzime finanse z epoki postkomunistycznego kryzysu.
Polityka kursowa a wymienialność walut
Relacje kursowe oraz kształtowanie się poszczególnych notowań są oczywiście zależne od polityki kursowej prowadzonej przez władze monetarne. Wyjątkowo istotne w tym przypadku okazują się bilans obrotów bieżących oraz sytuacja na rynku handlowym, ukazujące zdolność kraju do generowania nadwyżki finansowej oraz akumulacji bogactwa.
Warto również zwrócić się w stronę importerów i eksporterów. Nadwyżka eksportu nad importem prowadzi do zwiększenia się konkurencyjności gospodarki na arenie międzynarodowej, znacząco zwiększając rachunek obrotów bieżących. Taka sytuacja prowadzi do możliwości użyczania kapitału krajom, które borykają się z deficytem handlowym. Nietrudno zauważyć, że polityka kursowa może wpłynąć na wskaźnik importu i eksportu, powodując tym samym realne zmiany gospodarcze.
Pamiętajmy jednak, że kraj ze znaczącą nadwyżką obrotów handlowych walczy z niekorzystnym poziomem konkurencyjności eksportu. Aby zniwelować to zjawisko, władze monetarne stosują narzędzia wykorzystywane w polityce kursowej. Są to przede wszystkim ograniczenia walutowe, ograniczenia w zakresie wymienialności, zmiana parytetu oraz interwencje na rynku dewizowym. Tego typu narzędzia mają wspierać konkurencyjność gospodarki w sposób kontrolowany, nie pozwalając na osiągnięcie niekorzystnego poziomu eksportu.