Historyczne dno rubla
Po ostatnich kiepskich tygodniach dla walut gospodarek wschodzących przyszedł czas na przekroczenie pewnej bariery. Rubel rosyjski spadł do najniższego poziomu w historii po serii obniżek, przez co obecnie za jedno euro można uzyskać ponad 48 rubli.
Jest to spowodowane przez dwa czynniki. Pierwszym jest wycofywanie się banku centralnego Federacji ze wspierania kursu swojej waluty. Drugim jest spowolnienie gospodarcze w Rosji które objawia się wzrostem o ledwo 1,4% PKB. Trzecim jest powolna terminacja amerykańskiego FED programu luzowania ilościowego dolara w wyniku, którego w ostatnich latach inwestorzy mocno inwestowali w waluty państw wschodzących takich jak Rosja, Turcja, Brazylia itp. Teraz, kiedy dolar będzie umacniał się na sile ci inwestorzy wyciągają z nich swoje środki, aby zainwestować w dobrze rokującego dolara.
Bardzo zdecydowane działania Banku Turcji
Bank centralny Turcji, aby powstrzymać fale osłabiania liry zdecydował się na radykalne decyzje. Podwyższył stopę kredytową z 7,75% do ponad 12,0 %, stopę pożyczek z 3,5% do 8,% oraz stopę benchmarkową z 4,5% o ponad 5,5% do 10,0%. Dzięki temu drastycznemu zmniejszeniu podaży waluty udało się na razie zatrzymać spadek jej wartości. Pytanie tylko czy skutecznie i na jak długo. Okazuje się, że nawet tak radykalna decyzja nie zdołała odwrócić nastrojów na lokalnych rynkach gdyż lira ponownie zaczęła tracić.
Co będzie dalej?
Jak twierdzą analitycy, nerwowość na rynkach wschodzących może potrwać jeszcze parę miesięcy aż do osiągnięcia stabilnego dna przez niektóre waluty. Prawdopodobnie odbije się to także na innych rynkach niż forex, co obecnie możemy obserwować na rynku obligacji oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych. Następnie będzie można oczekiwać wzrostów na wszystkich tych rynkach. Dla osób które zareagują w odpowiednim momencie stworzy to ciekawą okazję do dużego zysku.
Kursy Walut
Złoty tracić na chwile obecną – jeszcze przed decyzją FED. Najbardziej w stosunku do franka szwajcarskiego, bo aż 1,3%, który kosztuje obecnie 3,45 zł za jednostkę. Przypomnijmy w tym miejscu, iż wczoraj, strefawalut.pl radziła kredytobiorcą rozważenia wcześniejszego zakupu waluty na spłatę kredytu. Para walutowa EUR/PLN także rośnie o 0,7 % przez co euro przekroczyło wartości 4,20 zł z czego mogą cieszyć się eksporterzy. Podobnie jak z kursu dolara, który rośnie o 0.66%. Traci on jednak nieznacznie w stosunku do euro 0,08 %. Cała t sytuacja może się jednak szybko zmienić po decyzji FED.