październik

13

2016

Szydło w Radio Maryja o ustawie frankowej

Wszystko wskazuje na to, że tak mocno zapowiadany przed wyborami projekt Prawa i Sprawiedliwości, a także obietnica wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy, jednak nie zostanie zrealizowana.

Premier Beata Szydło w rozmowie prowadzonej w środę wieczorem w Radiu Maryja stwierdziła, że : 

dziś nie ma możliwości, aby zrobić taką ustawę, jakiej środowisko frankowe oczekuje. Jest dobry sygnał, szef KNF mówił o tym, że jest możliwość by [...] w tych umowach pomiędzy bankami, była bezpośrednia możliwość klient-bank, rozwiązywania tych umów. Jeżeli będzie ze strony instytucji finansowych, banków taka wola jest możliwość reagowania.

No cóż, cały wywód naszym zdaniem można podsumować, iż wola pomocy jest ze strony rządu, ale nie do rozwiązań proponowanych przez Frankowiczów. Dyplomata słysząc taką informacje potraktowałby ją jako odmowę. 

Do tego w rozmowie przewijał się wątek rozmowy, którą przeprowadziła Pani Premier z prezesem NBP Adamem Glapińskim oraz nowym szefem KNF Markiem Chrzanowskim.

W tej chwili musimy wnikliwie przyglądać się co się dzieje na rynkach finansowych. Mamy niepokojące sygnały, jeżeli chodzi o banki włoskie, banki niemieckie. Musimy się przygotować, że może dojść do jakiegoś kryzysu, że mogą być kolejne zawirowania na rynkach finansowych. W związku z tym my podejmując decyzje jakiekolwiek tutaj w Polsce musimy być bardzo ostrożni.

Okazuje się więc, że Rząd Polski ma jakieś niepokojące informacje z zagranicy, które mogą spowodować kolejny kryzys. Te rzekome informacje mają być jednym z powodów dlaczego jednak tak mocno zapowiadany przed wyborami projekt Prawa i Sprawiedliwości, a także obietnica wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy, jednak nie zostanie zrealizowana.

Jedynym rozwiązaniem proponowanym na ten moment pozostaje więc projekt prezydenckiej ustawy spreadowej, którym mają zająć się posłowie w przyszłym tygodniu. Przypominijmy jednak, że owy projekt zupełnie nie przypadł do gustu Frankowiczom. Propozycja prezydenta Dudy zakłada bowiem tylko zwrot przez banki części spreadów, ale tylko tych, które zostały pobrane przy tworzeniu i spłacie kredytu ale z tytułu spreadu wyższego niż dopuszczalny. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. Frankowicze zaskoczeni propozycją prezydenta Dudy. Kredyty walutowe nie zostaną przewalutowane.

Komentarze  • Veronique 8 lat temu

    Szydłowiec Pisowiec

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.