grudzień

04

2013

Dobre informacje z polskiej gospodarki bez wpływu na kurs złotego

Dobre informacje z polskiej gospodarki okazują się być bez znaczenia przy wahaniach pary EUR/USD. Jednak jest to powodu do optymizmu podobnie jak fakt iż RPP nie planuje podwyżki stóp procentowych.

Dobre wyniki z naszej gospodarki

Coraz lepsze wyniki przychodzą z Polskiej gospodarki. Wczoraj informowaliśmy, iż wskaźnik PMI wzrósł po raz siódmy z rzędu i osiągnął wartość 54,4 zamiast oczekiwanej 53,6, co było wzrostem o ponad 1 pkt w stosunku do miesiąca poprzedniego.
Dodatkowo ogłoszono wyniki dotyczące polskiego PKB, które wyniosło 1,9% w ujęciu rocznym. Daje to drugi wynik w Europie zaraz za Norwegią, trzecie miejsce natomiast jest równoznaczne z drugim gdyż Szwajcaria notuje podobny wynik.

RPP

Zgodnie z oczekiwaniami zachowała się Rada Polityki Pieniężnej. Na swoim grudniowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Przewodniczący RPP Marek Belka zapowiedział, iż stopy procentowe powinny utrzymać się, co najmniej do drugiej połowy 2014 r.

Oczekiwanie na dane z USA

Jednak jak podkreślają analitycy te dobre dane nie mają zbyt dużego wpływu na kurs rodzimej waluty, a najważniejszy będzie zapowiedziany na piątek komunikat dotyczący amerykańskiego rynku zatrudnienia. W zależności od wyniku może on przyczynić się do ograniczenia programu skupu obligacji przez FED. ”Patrząc na poprzednie wskaźniki publikowane w USA, które były lepsze od oczekiwanych można się spodziewać tego, iż również wskaźnik zatrudnienia w sektorze nierolniczym okaże się lepszy od oczekiwanego. W wyniku tego Janet Yellen, czyli nowy szef zapowie pierwszy etap tapperingu na swoim posiedzeniu w styczniu.” – mówi dla strefywalut.pl inwestor Mateusz Kasprzak
Warto także przypomnieć, iż wraz ze zbliżającym się końcem roku nastąpi zmniejszenie płynności na rynkach.

Kursy walut

W dniu dzisiejszym kurs dolara nieznacznie rośnie, a euro traci ledwo 0,05%, a w stosunku do dolara 0,22%. Kredytobiorcy będą natomiast niezadowoleni faktem, iż frank szwajcarski kontynuuje swój marsz ku północy.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.