czerwiec

05

2013

Rekordowo niski poziom stopy referencyjnej po dzisiejszej decyzji RPP.

Dzisiejsza obniżka stopy referencyjnej ulży kredytobiorcom. Jej poziom jest najniższy od początku działania RPP, czyli od 1998 roku. RPP od listopada zeszłego roku konsekwentnie obniża stopy procentowe. W ciągu ostatnich 7 miesięcy stopa referencyjna została obniżona o 2%.

Tym razem nie było zaskoczenia jak przy poprzednich obniżkach i jednocześnie rynek potwierdził zasadność wcześniejszych decyzji. Niemal wszyscy ankietowani przez PAP ekonomiści przeczuwali dzisiejszą obniżkę stóp procentowych o 0,25%.

Czerwcowa obniżka była mocno prawdopodobna ze względu na słabe dane makroekonomiczne polskiej gospodarki. Od 2006 roku nie było w Polsce tak niskiej inflacji (wynosi ona obecnie 1%). Zauważalne jest też spowolnienie gospodarki, którego niestety nie udało się pobudzić kolejnymi obniżkami stóp. Dlatego, wszystko wskazuje, że dzisiejsza obniżka – podobnie jak poprzednie – również nie będzie stymulująca dla wzrostu naszej gospodarki, a największe korzyści z decyzji RPP będą mieli raczej tylko kredytobiorcy.

Dzisiejsza obniżka nie miała odzwierciedlenia w zmianach kursowych złotówki, ponieważ rynek ją przewidywał i zdążył ją zdyskontować.

Stopy procentowe w Polsce od 6 czerwca 2013

  • stopa referencyjna będzie wynosić 2,75%,
  • stopa lombardowa – 4,25%,
  • stopa depozytowa – 1,25%,
  • stopa redyskonta weksli – 3,00%.

Uzasadnienie RPP dot. dzisiejszej obniżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej wydała dzisiaj następujące oświadczenie: „Rada uznaje, że rozpoczęty w listopadzie 2012 r. cykl obniżek stóp procentowych sprzyja ożywieniu gospodarki i ogranicza ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego w średnim okresie".

Jednocześnie Prezes NBP Marek Belka powiedział podczas konferencji prasowej, iż:
"Cykl obniżek dobiega końca? Nie można powiedzieć, że on dobiegł końca, ale zbliżamy się do momentu, gdy ich poziom będzie adekwatny do obecnej sytuacji koniunkturalnej.

Przypomnijmy, że 6 marca podczas poprzedniej obniżki Marek Belki stwierdził,
"że była to ostatnia z takich obniżek, które miały stanowić pewnego rodzaju dopełnienie do cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, który RPP rozpoczęła w listopadzie 2012 r.

Coś tu nie pasuje i nie dlatego, że są to sprzeczne wypowiedzi (oczywiście też z innego czasu) ale dlatego, że jest inne ich zabarwienie. Przede wszystkim, w dzisiejszej wypowiedzi odczuwamy lekkie zwątpienie, niepewność.

Czyżby sama Rada nie wierzyła już w ożywienie albo wie coś czego my nie wiemy...

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.